Dietetyk

Dlaczego warto skorzystać z wiedzy dietetyka?

 • Wszyscy jemy. Ale czy wiemy w jaki sposób zawartość naszego talerza na nas wpływa? Tym zajmuje się nauka medyczna – dietetyka.
 • Nasz dietetyk ustali dlaczego do tej pory masz problemy z chudnięciem, co zjeść na śniadanie, żeby nie zasypiać w pracy, pomoże w walce z chorobami, których wiele jest w dużej mierze zależna od naszego odżywiania.

Pomyśl ile czasu i pieniędzy poświęcasz na próby prawidłowego odżywiania. W czym może pomóc Ci dietetyk?

Stan zdrowia, szczupła sylwetka, czy też gładka cera – warto wiedzieć, że sposób odżywiania szczególnie wpływa na nasze dobre samopoczucie i wygląd. Jeśli chcesz złagodzić dolegliwości chorobowe, schudnąć, czy wprost przeciwnie – zdrowo przybrać na wadze, gdy potrzebujesz wzmocnić organizm, warto udać się do dietetyka. Jeśli zamierzasz zrzucić zbędne kilogramy, zastanów się wcześniej: czy chcesz schudnąć szybko czy schudnąć skutecznie? Pomyśl dlaczego 95% prób odchudzania kończy się niepowodzeniem? Najczęstsze przyczyny to nieodpowiednio dobrana dieta i niekonsekwencja w odchudzaniu. Stąd słynny efekt jojo. Możesz go uniknąć odchudzając się mądrze – odchudzając się ze wsparciem specjalisty. Sukcesem jest przede wszystkim osiągniecie prawidłowej masy ciała na stałe, a wizyta w gabinecie naszego dietetyka jest najlepszym miejscem, aby ten plan efektywnie wykonać: poznać, wdrożyć i nauczyć się z nim żyć.

Pamiętaj, że dieta nie polega na liczeniu kalorii i ważeniu produktów. Dieta polega na jedzeniu tego, co wspiera i usprawnia Twój organizm, a unikaniu tego, co go osłabia i niszczy.

Przebieg konsultacji z dietetykiem

Konsultacja dietetyczna w głównej mierze polega na rozmowie z dietetykiem,  podczas której omówione zostaną preferencje żywieniowe, zwyczajowe odżywianie oraz zostanie dokonana ocena Twojego stanu odżywienia.

Przed pierwszą konsultacją dietetyczną prosimy Cię o uzupełnienie ankiety żywieniowo-zdrowotnej, na podstawie której dietetyk przeprowadzi konsultację. Ankietę do wypełnienia możesz otrzymać również w rejestracji ok. 20 min przed konsultacją lub możesz ją pobrać wcześniej tutaj:

POBIERZ ANKIETĘ – DIETETYK DOMINIKA BIAŁOUS

 

Jeśli posiadasz wyniki badań laboratoryjnych sprzed ostatnich 3 miesięcy, zabierz je ze sobą. Jeśli w ostatnim czasie nie wykonywałeś żadnych badań, rekomendujemy, aby wykonać i zaznaczyć:

 • morfologię z rozmazem
 • żelazo
 • ferrytynę
 • witaminę D3 (25(OH))
 • glukozę
 • insulinę
 • aspat
 • alat
 • GGTP
 • TSH
 • ft3
 • ft4
 • panel lipidowy
 • badanie ogólne moczu
 • fosfatazę alkaliczną

Wyniki omówisz z dietetykiem podczas indywidualnej konsultacji. Dzięki temu dietetyk będzie miał więcej informacji o Twoim zdrowiu i będzie w stanie z większą precyzją ułożyć dietę oraz ewentualnie dobrać potrzebna suplementację – indywidualnie pod Twój aktualny stan zdrowia.

Analiza składu ciała

Na pierwszej konsultacji dietetyk wykonuje również analizę składu ciała i pomiary antropometryczne oraz omawia uzyskane wyniki, które są podstawą do ewentualnych późniejszych analiz.

Jadłospis / plan żywieniowy

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z naszym dietetykiem, możesz zamówić indywidualny jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb. Czas oczekiwania na jadłospis po konsultacji to max 7 dni. Jadłospis, który otrzymasz jest różnorodny, dlatego z powodzeniem możesz go realizować przez 2 lub 4 tygodnie. Podczas spotkania kontrolnego dietetyk oceni efekty stosowania diety, do której mogą zostać wprowadzone modyfikacje.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
 • Spisz dokładnie wszystkie przyjmowane przez Ciebie leki i dawki
 • Jeśli w ciągu ostatnich miesięcy wykonywane były u Ciebie badania diagnostyczne,…
 • ….zabierz ze sobą wyniki (np. lipidogram, profil tarczycowy, wątrobowy, glukoza, badanie moczu itp.)
 • Na ok. 3 godziny przed wizytą nie pij i nie jedz
 • Dzień przed badaniem nie ćwicz intensywnie i nie pij alkoholu
 • Nie pij kawy 12h przed wizytą
 • Jeśli jesteś na diecie – zabierz ze sobą obecny plan dietetyczny
 • Nie nakładaj rajstop (w przypadku kobiet), ponieważ analiza składu ciała wykonywana jest na bose stopy.
 • Przed wizytą nie kremuj rąk i stóp
 • Opróżnij pęcherz
 • W przypadku kobiet miesiączkujących należy umówić się na wizytę po zakończeniu menstruacji
Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta, podczas której analizowany jest dotychczasowy sposób odżywiania,…

… aktywność fizyczna, formy odpoczynku itp. trwa ok.45min. Omówieniu podlega ankieta, badania krwi, dokumentacja medyczna, zbierany jest wywiad o sposobie żywienia i stylu życia, ponieważ do efektywnej realizacji diety trzeba uwzględnić wiele czynników. Dokonywana jest analiza składu ciała urządzeniem medycznym. Badanie na analizatorze wykonywane jest boso. Zbierane są pozostałe pomiary antropometryczne: obwody i grubość fałdów skórnych. Założona zostaje kartoteka pomiarów (w celu konsultacji kontrolnych). Pierwsza konsultacja ma także na celu ustalenie strategii dalszego postępowania i indywidualnego programu dietetycznego. W związku tym, na koniec wizyty wydawane są zalecenia dietetyczne, a ewentualna rozpisana dieta zostaje przygotowana indywidualnie w okresie około 7-10 dni, chyba że do jej wykonania niezbędne będą wyniki dodatkowych badań (np. dodatkowe badania krwi, badania diagnostyczne, badanie nietolerancji pokarmowych czy też wizyta u lekarza specjalisty).

Ile jest wizyt kontrolnych w trakcie diety? Jak często się odbywają?

Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych jest ustalana wspólnie…

…na pierwszej wizycie, biorąc pod uwagę cel do osiągnięcia, dystans jaki nas od tego dzieli oraz istotne w danym przypadku pozostałe czynniki. Najczęściej spotkania odbywają się co 3-4 tygodnie, a z biegiem czasu coraz rzadziej. Na wizycie kontrolnej porównywane są efekty poprzez wykonanie pomiarów antropometrycznych oraz w razie potrzeby następuje modyfikacja diety, w zależności od potrzeb i osiąganych parametrów. Zostają wskazane wówczas zamienniki produktów/posiłków, co pozwala na rozszerzenie jadłospisu. Jeśli wcześniej zalecono wykonanie jakiegoś badania, wizyta kontrolna służy także skonsultowaniu wyników. Wizyty kontrolne mają ponadto formę dodatkowej motywacji w osiąganiu celu, jak również służą wyjaśnianiu ewentualnych wątpliwości co do diety i zaleceń z nią związanych, można np. otrzymać wskazówki jak radzić sobie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach kryzysowych, co zamówić w restauracji, jak przetrwać święta itp.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała działa w oparciu o technikę bioimpedancji (BIA), która polega na…

…pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą bowiem elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera zaledwie 5-15% wody, zatem stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia z dokładnością do 0,1%. Badanie jest bezbolesne, nie wpływa na organizm i trwa ok. 1 min.

Po co wykonuje się analizę składu ciała?

Analiza dostarcza niezbędnych informacji do …

…wykorzystania w opracowaniu odpowiednich planów żywieniowych i treningowych. Wykazuje przede wszystkim jednoznaczną diagnozę zawartości tkanki tłuszczowej, ponieważ zdarza się, że proporcje są zachowane u osób z pozorną zbyt dużą wagą ciała lub odwrotnie – zaburzone przy pozornej dobrej wadze. Niezależnie zatem od ciężaru ciała, jeśli proporcje masy beztłuszczowej i tłuszczowej są prawidłowe, ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z otyłością jest niewielkie. I na odwrót – zbyt duża zawartość tłuszczu w organizmie jest niepokojąca, nawet przy prawidłowej masie ciała.

Co pokazuje analizator składu ciała?

Analiza składu ciała pokazuje nam parametry niezbędne do…

… opracowania zaleceń dietetycznych: • Analiza mięśniowo – tłuszczowa – woda w organizmie, zawartość białka, substancji mineralnych, masy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej z podziałem na segmenty ciała. • Diagnostyka „ukrytej otyłości” – przy prawidłowym BMI proporcje tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej mogą wskazywać na nadwagę lub otyłość. • Indywidualny plan treningowy • Obliczenie BMI – Body Mass Index • Obliczenie PPM – podstawowej przemiany materii, czyli ile faktycznie organizm potrzebuje kalorii do prawidłowej pracy organizmu, a poniżej której nie wolno schodzić stosując dietę. • Wskaźnik WHR – czyli proporcja obwodu brzucha do obwodu bioder – Wskaźnik BMI, pokazujący ryzyko zachorowania na choroby metaboliczne typu cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie. • Wydatek energetyczny – ile kalorii będziesz spalać uprawiając daną dyscypline sportową przez pół godziny. Do spalenia 1kg tkanki tłuszczowej potrzeba wydatku energetycznego na poziomie 7000kcal. • Możliwość pomiaru osób do 250kg. • Urządzenie to przystosowane jest do pomiaru dzieci od 3 roku życia.

U kogo nie może być wykonane badanie analizatorem składu ciała?

Osoby ze stymulatorem serca lub innym wewnętrznym elektronicznym urządzeniem medycznym nigdy nie powinny …

…korzystać z analizatora składu ciała. • Kobiety w ciąży. • Dzieci o wadze mniejszej niż 10kg lub osoby ważące ponad 250kg, a także które mają mniej niż 95 cm wzrostu, lub więcej niż 220 cm. We wszystkich powyższych przypadkach wykonuje się pomiar obwodów części ciała oraz grubości fałdów skórnych.

Dietetyk – lekkim krokiem w zdrowe nawyki

Jak powinna wyglądać dobra konsultacja dietetyczna?

Konsultacja dietetyczna nie jest tylko zwykłym wywiadem na temat tego, co jemy. Powinna obejmować wiele obszarów naszego życia. W końcu to od tej wizyty zależy, czy dobrana dla nas dieta przy sumiennym stosowaniu będzie skuteczna. Jak zatem powinna wyglądać wizyta u dietetyka?

Czytaj więcej

Dieta na jesień. Co jeść na poprawę nastroju? – radzi nasz dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Jesień, podobnie jak zima, sprzyja chandrze i podjadaniu niezdrowych przekąsek. Zdrowa, kolorowa, rozgrzewająca i wzmacniająca odporność – taka powinna być nasza dieta w chłodniejsze dni, aby zachować dobrą formę pomimo niesprzyjających warunków. O tym, co dokładnie powinna zawierać, mówi nasz dietetyk, Katarzyna Piotrowska.

Czytaj więcej

Dieta w niedoczynności tarczycy

Choroby tarczycy dotykają coraz większą liczbę pacjentów. Niedoczynność tarczycy jest jednym z najczęstszych schorzeń – występuje u aż 22% Polaków. Przewlekłe zmęczenie, senność, lęki, sucha skóra, zwiększona masa ciała… Znasz te objawy? Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc w niedoczynności tarczycy. Czytaj więcej

Insulinooporność a postępowanie dietetyczne. Jak się odżywiać?

Insulinooporność czy nadwaga – co było pierwsze? To dość popularne pytanie, które często pojawia się w artykułach czy wywiadach z dietetykami. Coraz częściej słyszymy, że ktoś ma insulinooporność, że nie może schudnąć, a insulinooporność to choroba. Jak jest w rzeczywistości? Czytaj więcej

Cennik

Cennik Domu Lekarskiego znajduje się tutaj – SPRAWDŹ CENNIK.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.