Dietetyk

Dlaczego warto skorzystać z wiedzy dietetyka?

 • Wszyscy jemy. Ale czy wiemy w jaki sposób zawartość naszego talerza na nas wpływa? Tym zajmuje się nauka medyczna – dietetyka.
 • Nasz dietetyk ustali dlaczego do tej pory masz problemy z chudnięciem, co zjeść na śniadanie, żeby nie zasypiać w pracy, pomoże w walce z chorobami, których wiele jest w dużej mierze zależna od naszego odżywiania.

Pomyśl ile czasu i pieniędzy poświęcasz na próby prawidłowego odżywiania. W czym może pomóc Ci dietetyk?

IMGM9345jkStan zdrowia, szczupła sylwetka, czy też gładka cera – warto wiedzieć, że sposób odżywiania szczególnie wpływa na nasze dobre samopoczucie i wygląd. Jeśli chcesz złagodzić dolegliwości chorobowe, schudnąć, czy wprost przeciwnie – zdrowo przybrać na wadze, gdy potrzebujesz wzmocnić organizm, warto udać się do dietetyka. Jeśli zamierzasz zrzucić zbędne kilogramy, zastanów się wcześniej: czy chcesz schudnąć szybko czy schudnąć skutecznie? Pomyśl dlaczego 95% prób odchudzania kończy się niepowodzeniem? Najczęstsze przyczyny to nieodpowiednio dobrana dieta i niekonsekwencja w odchudzaniu. Stąd słynny efekt jojo. Możesz go uniknąć odchudzając się mądrze – odchudzając się ze wsparciem specjalisty. Sukcesem jest przede wszystkim osiągniecie prawidłowej masy ciała na stałe, a wizyta w gabinecie naszego dietetyka jest najlepszym miejscem, aby ten plan efektywnie wykonać: poznać, wdrożyć i nauczyć się z nim żyć.

Pamiętaj, że dieta nie polega na liczeniu kalorii i ważeniu produktów. Dieta polega na jedzeniu tego, co wspiera i usprawnia Twój organizm, a unikaniu tego, co go osłabia i niszczy.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
 • Spisz dokładnie wszystkie przyjmowane przez Ciebie leki i dawki
 • Jeśli w ciągu ostatnich miesięcy wykonywane były u Ciebie badania diagnostyczne,…
 • ….zabierz ze sobą wyniki (np. lipidogram, profil tarczycowy, wątrobowy, glukoza, badanie moczu itp.)
 • Na ok. 3 godziny przed wizytą nie pij i nie jedz
 • Dzień przed badaniem nie ćwicz intensywnie i nie pij alkoholu
 • Nie pij kawy 12h przed wizytą
 • Jeśli jesteś na diecie – zabierz ze sobą obecny plan dietetyczny
 • Nie nakładaj rajstop (w przypadku kobiet), ponieważ analiza składu ciała wykonywana jest na bose stopy.
 • Przed wizytą nie kremuj rąk i stóp
 • Opróżnij pęcherz
 • W przypadku kobiet miesiączkujących należy umówić się na wizytę po zakończeniu menstruacji
Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta, podczas której analizowany jest dotychczasowy sposób odżywiania,…

… aktywność fizyczna, formy odpoczynku itp. trwa ok.45min. Omówieniu podlega ankieta, badania krwi, dokumentacja medyczna, zbierany jest wywiad o sposobie żywienia i stylu życia, ponieważ do efektywnej realizacji diety trzeba uwzględnić wiele czynników. Dokonywana jest analiza składu ciała urządzeniem medycznym InBody 370. Badanie na analizatorze wykonywane jest boso. Zbierane są pozostałe pomiary antropometryczne: obwody i grubość fałdów skórnych. Założona zostaje kartoteka pomiarów (w celu konsultacji kontrolnych). Pierwsza konsultacja ma także na celu ustalenie strategii dalszego postępowania i indywidualnego programu dietetycznego. W związku tym, na koniec wizyty wydawane są zalecenia dietetyczne, a ewentualna rozpisana dieta zostaje przygotowana indywidualnie w okresie około 7-10 dni, chyba że do jej wykonania niezbędne będą wyniki dodatkowych badań (np. dodatkowe badania krwi, badania diagnostyczne, badanie nietolerancji pokarmowych czy też wizyta u lekarza specjalisty).

Ile jest wizyt kontrolnych w trakcie diety? Jak często się odbywają?

Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych jest ustalana wspólnie…

…na pierwszej wizycie, biorąc pod uwagę cel do osiągnięcia, dystans jaki nas od tego dzieli oraz istotne w danym przypadku pozostałe czynniki. Najczęściej spotkania odbywają się co 3-4 tygodnie, a z biegiem czasu coraz rzadziej. Na wizycie kontrolnej porównywane są efekty poprzez wykonanie pomiarów antropometrycznych oraz w razie potrzeby następuje modyfikacja diety, w zależności od potrzeb i osiąganych parametrów. Zostają wskazane wówczas zamienniki produktów/posiłków, co pozwala na rozszerzenie jadłospisu. Jeśli wcześniej zalecono wykonanie jakiegoś badania, wizyta kontrolna służy także skonsultowaniu wyników. Wizyty kontrolne mają ponadto formę dodatkowej motywacji w osiąganiu celu, jak również służą wyjaśnianiu ewentualnych wątpliwości co do diety i zaleceń z nią związanych, można np. otrzymać wskazówki jak radzić sobie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach kryzysowych, co zamówić w restauracji, jak przetrwać święta itp.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analizator składu ciała działa w oparciu o technikę bioimpedancji (BIA), która polega na…

…pomiarze oporu tkanek na przepływ prądu o niskim natężeniu. Tkanka mięśniowa, kości oraz woda przewodzą bowiem elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera zaledwie 5-15% wody, zatem stawia większy opór w przepływie prądu, stąd można ją łatwo rozróżnić. Metoda BIA określa zawartość tkanki tłuszczowej w masie ciała, a także masę beztłuszczową (kości, mięśnie, tkanki miękkie – organy) i stopień nawodnienia z dokładnością do 0,1%. Badanie jest bezbolesne, nie wpływa na organizm i trwa ok. 1 min.

Po co wykonuje się analizę składu ciała?

Analiza dostarcza niezbędnych informacji do …

…wykorzystania w opracowaniu odpowiednich planów żywieniowych i treningowych. Wykazuje przede wszystkim jednoznaczną diagnozę zawartości tkanki tłuszczowej, ponieważ zdarza się, że proporcje są zachowane u osób z pozorną zbyt dużą wagą ciała lub odwrotnie – zaburzone przy pozornej dobrej wadze. Niezależnie zatem od ciężaru ciała, jeśli proporcje masy beztłuszczowej i tłuszczowej są prawidłowe, ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z otyłością jest niewielkie. I na odwrót – zbyt duża zawartość tłuszczu w organizmie jest niepokojąca, nawet przy prawidłowej masie ciała.

Co pokazuje analizator Inbody?

Analiza składu ciała pokazuje nam parametry niezbędne do…

… opracowania zaleceń dietetycznych: • Analiza mięśniowo – tłuszczowa – woda w organizmie, zawartość białka, substancji mineralnych, masy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej z podziałem na segmenty ciała. • Diagnostyka „ukrytej otyłości” – przy prawidłowym BMI proporcje tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej mogą wskazywać na nadwagę lub otyłość. • Indywidualny plan treningowy • Obliczenie BMI – Body Mass Index • Obliczenie PPM – podstawowej przemiany materii, czyli ile faktycznie organizm potrzebuje kalorii do prawidłowej pracy organizmu, a poniżej której nie wolno schodzić stosując dietę. • Wskaźnik WHR – czyli proporcja obwodu brzucha do obwodu bioder – Wskaźnik BMI, pokazujący ryzyko zachorowania na choroby metaboliczne typu cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie. • Wydatek energetyczny – ile kalorii będziesz spalać uprawiając daną dyscypline sportową przez pół godziny. Do spalenia 1kg tkanki tłuszczowej potrzeba wydatku energetycznego na poziomie 7000kcal. • Możliwość pomiaru osób do 250kg. • Urządzenie to przystosowane jest do pomiaru dzieci od 3 roku życia.

U kogo nie może być wykonane badanie analizatorem składu ciała?

Osoby ze stymulatorem serca lub innym wewnętrznym elektronicznym urządzeniem medycznym nigdy nie powinny …

…korzystać z InBody (ani żadnego innego analizatora składu ciała). • Kobiety w ciąży. • Dzieci o wadze mniejszej niż 10kg lub osoby ważące ponad 250kg, a także które mają mniej niż 95 cm wzrostu, lub więcej niż 220 cm. We wszystkich powyższych przypadkach wykonuje się pomiar obwodów części ciała oraz grubości fałdów skórnych.

Dlaczego analizator Inbody jest najlepszy?

Analizator Inbody uwzględnia rzeczywisty pomiar, …

…a nie uwzględnia danych empirycznych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała (wpisywane przed wykonaniem analizy). Analizatory innych firm nie uwzględniają rzeczywistego pomiaru a tylko szacunkowy, zatem dostarczają dane zbliżone do rzeczywistych wartości dla ludzi przeciętnych, ale nie takich jak osoby starsze, sportowcy, niewysportowani mężczyźni czy dzieci. Nawet jeśli nie zamierzasz stosować diety, a pragniesz poznać rzeczywiste komponenty swojego ciała, możesz umówić się na 15-minutową wizytę, podczas której zostaną wykonane pomiary wraz z omówieniem wyników.

Dietetyk – lekkim krokiem w zdrowe nawyki

Jak powinna wyglądać dobra konsultacja dietetyczna?

Konsultacja dietetyczna nie jest tylko zwykłym wywiadem na temat tego, co jemy. Powinna obejmować wiele obszarów naszego życia. W końcu to od tej wizyty zależy, czy dobrana dla nas dieta przy sumiennym stosowaniu będzie skuteczna. Jak zatem powinna wyglądać wizyta u dietetyka?

Czytaj więcej

Tłusty czwartek a zdrowa dieta. Czy można to pogodzić? Podpowiada dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Jesteś na diecie, a tu nagle nadchodzi tłusty czwartek. Jak pogodzić zdrowe odżywianie z tradycją? O tym, czy warto rezygnować ze słodkości w święto pączków, opowiedziała nam dietetyk, Katarzyna Piotrowska.

Czytaj więcej

Jak powinna wyglądać dieta zimą? Radzi dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Jak zadbać o dietę jesienią i zimą, gdy spada temperatura? Propozycje posiłków, które warto jeść, by skutecznie bronić się przed infekcjami, podpowiedziała dla listopadowego wydania magazynu „MM Trendy” nasza dietetyk, Katarzyna Piotrowska.

Czytaj więcej

Jak schudnąć po wakacjach? Radzi dietetyk Katarzyna Piotrowska

Jak przywrócić dobrą formę, gdy waga pokazuje więcej niż przed wakacjami, a ulubione ubrania nie leżą już na nas idealnie? Radzi dietetyk medyczny, Katarzyna Piotrowska.

Czytaj więcej

Intruz w organizmie. Jak walczyć z nietolerancją pokarmową? Radzi dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Niestety, ale nasz organizm czasami płata figle i reaguje na niektóre cząstki pokarmu jak na intruza. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób objawia się taka niepożądana reakcja? Jak odróżnić nietolerancję od alergii pokarmowej? O nietolerancji pokarmowej, sposobach jej rozpoznania i walce w przywróceniu organizmu do równowagi opowiedziała nam Katarzyna Piotrowska, dietetyk w Domu Lekarskim.

Czytaj więcej

Jak nie przytyć na kwarantannie? Podpowiada dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Pytanie „jak nie przytyć podczas kwarantanny” obecnie zadaje sobie chyba większość z nas. Ostatnio spędzamy czas głównie w domach, co sprzyja zarówno siedzącemu trybowi życia, jak i podjadaniu. W tym trudnym czasie szczególnie ważne jest, żeby zadbać o jakość oraz regularność naszych posiłków. Warto pilnować rutyny, ponieważ uchroni nas ona od niezaplanowanych przekąsek.

Czytaj więcej

Dieta na jesień. Co jeść na poprawę nastroju? – radzi nasz dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Jesień, podobnie jak zima, sprzyja chandrze i podjadaniu niezdrowych przekąsek. Zdrowa, kolorowa, rozgrzewająca i wzmacniająca odporność – taka powinna być nasza dieta w chłodniejsze dni, aby zachować dobrą formę pomimo niesprzyjających warunków. O tym, co dokładnie powinna zawierać, mówi nasz dietetyk, Katarzyna Piotrowska.

Czytaj więcej

Cennik

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Konsultacje
Konsultacja dietetyczna
200

Jak dbać o dietę sportowca?

W świecie sportu na poziomie wyczynowym, sposób żywienia jest jedną z podstaw sukcesu. Świadomość wyborów żywieniowych i ich konsekwencja dla zdolności wysiłkowych i regeneracyjnych jest istotą funkcjonowania. Prawidłowe dobranie suplementacji do dziedziny sportu skutecznie wspomaga zdolności wysiłkowe.

O swoich doświadczeniach opowiada dietetyk piłkarzy Pogoni Szczecin, mgr Katarzyna Piotrowska.

Organizm piłkarza jest jak samochód, jeśli naleje się słabego paliwa, to po prostu nie pojedzie.

w-pogoni-za-zdrowym-zywieniem_24273514Pogoń skończyła poprzedni sezon w grupie mistrzowskiej, więc chyba nasze paliwo jest odpowiedniej jakości – uśmiecha się Katarzyna Piotrowska (29 l.), dietetyk piłkarzy Pogoni Szczecin.

Urocza pani dietetyk współpracuje z „Portowcami” od trzech miesięcy i sama przyznaje, że początki nie były łatwe. – Nie u wszystkich świadomość żywieniowa jest na odpowiednim poziomie – mówi Piotrowska, na co dzień właścicielka poradni dietetycznej Dietomedical w Szczecinie.

Podstawą diety podopiecznych Czesława Michniewicza są przede wszystkim naturalne wyroby, np. nieprzetworzone produkty, takie jak ryby i mięsa, które najczęściej podawane są z ryżem lub kaszą oraz świeżymi warzywami. Szczecinianie najbardziej lubują się jednak w makaronach.

– Przed meczami króluje u nas spaghetti. Nie podajemy zawodnikom gotowych dań, tylko rozstawiamy kilka składników, a piłkarze w dowolnej konfiguracji komponują sobie jedzenie. Dajemy zawodnikom duży wybór, a to podnosi ich świadomość w tym zakresie. Nie narzekają, więc chyba im smakuje – śmieje się sympatyczna pani dietetyk.Piotrowska zaznacza, że mimo iż jej rola kojarzy się głównie z żywieniowymi obostrzeniami, pozostawia piłkarzom dużą swobodę.

– Wiadomo, że pizza z mojego punktu widzenia nie jest idealnym daniem dla piłkarza, jednak jedzona sporadycznie, nie powinna mieć negatywnego wpływu na ogólną kondycję i zdrowie. Takie potrawy należy traktować jako tzw. cheat meal (danie, które na co dzień jest zakazane w diecie – przyp. red.) – tłumaczy fachowo. – Piwo po meczu? Dla odnowy mięśni słód może mieć pozytywny skutek, więc małe byłoby dopuszczalne, ale wiadomo, że na jednym małym się nigdy nie kończy, więc raczej unikamy tego trunku – dodaje z uśmiechem.

autor: Marcin Szczepański, Mateusz Fudala, www.se.pl

Chcę wiedzieć więcej

Matematyka chudnięcia

 …gdy zrzucone 8kg równa się 4. Czyli jak Marek przy pomocy specjalisty dietetyka zmienił skład swojego ciała i zamienił tłuszcz na utracone kilogramy i masę mięśniową.

Czytaj więcej