Gastrolog

Najważniejsze informacje

 • Gastrologia jako specjalizacja medycyny zajmuje się nieprawidłowościami w działaniu układu pokarmowego: trzustki, dwunastnicy, żołądka, przełyku, jelit, wątroby i dróg żółciowych
 • Wśród najczęściej występujących chorób gastrologicznych występują m.in.
  choroba wrzodowa żołądka,
  kamica żółciowa (popularnie nazywana ‚pęcherzykiem żółciowym’),
  stany zapalne jelit i niestety nowotwory jelit, w tym rak jelita grubego


Kiedy do gastrologa?

Dolegliwości układu pokarmowego często są przez nas bagatelizowane: wzdęcia, zaparcia, nawracające biegunki, zgaga lub częste bóle brzucha. Kiedy niekomfortowy stan minie uznajemy, że nie ma konieczności udania się do specjalisty. Tymczasem powracające objawy są zazwyczaj pierwszym objawem rozpoczynających się chorób układu pokarmowego.

Myśląc o udaniu się do specjalisty gastrologa, zadajemy sobie przede wszystkim pytania:

 • czy cierpisz na powracające dolegliwości, które powodują Twój dyskomfort, jak np. zgaga, wzdęcia, ból brzucha?
 • czy miewasz problemy z trawieniem, nieregularnie się wypróżniasz, sprawia to ból lub towarzyszą temu inne objawy?
 • twoje bóle brzucha występują często niezależnie od pory posiłku i od tego, czy jesteś już po jedzeniu, czy też dopiero zamierzasz zjeść?
 • zauważasz nagłe wahania masy ciała (w dół lub w górę) pomimo niezmiennej diety?

Jeśli chociaż jedno z tych pytań budzi Twoje wątpliwości, warto skorzystać z porady gastrologa i uniknąć leczenia chorób. Wczesna diagnostyka i badania pozwalają uniknąć niebezpiecznych chorób lub wykryć je na tak wczesnym etapie, aby były wyleczalne.


Wodorowy test oddechowy (WTO) - nietolerancja laktozy lub fruktozy.

Wodorowy test oddechowy to badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo. Wodorowy test oddechowy wykonuje się m.in. przy podejrzeniu nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów.

Na czym polega to badanie?
Badanie polega na pobieraniu próbek powietrza wydychanego przez pacjenta w specjalny aparat (gastrolyzer), który następnie podaje zawartość wodoru w wydychanym powietrzu. Pacjenci z dużą nietolerancją cukrów w trakcie badania mogą odczuwać wzdęcia lub ból brzucha.

 • Pierwsze pobranie próbki powietrza wykonuje się czczo (przed podaniem węglowodanów). Pacjent wykonuje głęboki wdech, na około 15 sekund wstrzymuje powietrze w płucach, a następnie wykonuje energiczny wydech przez aparat, który służy do mierzenia stężenia wodoru w powietrzu.
 • Potem pacjentowi podaje się do wypicia płyn zawierający określony rodzaj węglowodanów (np. laktozę).
 • Kolejnym etapem badania jest pobieranie próbek powietrza w określonych odstępach czasu, np. 20, 40, 60, 80, 100, 120 minut. Najczęściej wykonuje się 3 pobrania: przed podaniem oraz 60 i 120 minut po podaniu do wypicia roztworu laktozy lub fruktozy.

Wodorowy test oddechowy jest badaniem nieinwazyjnym a pobranie próbki powietrza nie jest bolesne.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent musi być na czczo przez okres minimum 6 godzin przed badaniem (można pić czystą wodę, bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych). W czasie badania pacjent również nie może nic jeść. Jeśli pacjent nie przygotuje się odpowiednio do badania Wodorowy test oddechowy  może dać fałszywy wynik.

Dla kogo przeznaczone jest badanie?

Badanie skierowane jest dla osób zmagających się z dokuczliwymi objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak, m.in. uporczywe wzdęcia, poczucia nadmiernej ilości gazów w jamie brzusznej, biegunki, zaparcia czy bóle brzucha, które pojawiają się po spożyciu węglowodanów lub mają charakter przewlekły (trwają przynajmniej 3 miesiące).

 

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Joanna Białkowska 16:30 - 20:00 - - - -
dr Katarzyna Bąk-Nafalska - - - - 10:00 - 19:00
dr n. med. Maria Korzonek - - - - 09:00 - 13:00

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Maria Korzonek 09:30 - 13:00 - 09:30 - 13:00 - -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

Cennik

KONSULTACJE I BADANIA
Konsultacja gastrologiczna
150 zł
Wodorowy test oddechowy - dr n. med. Katarzyna Bąk-Nafalska
150 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.