Reumatolog Szczecin

Czym zajmuje się reumatolog?

  • reumatolog Szczecinschorzenia reumatologiczne nie są problemem tylko osób starszych, ale też osób młodych
  • specjalista reumatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem dolegliwości ze strony układu ruchu (kostno-stawowego)

Diagnostyka, zapobieganie i leczenie chorób reumatycznych, czyli zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń kości, stawów i tkanki łącznej, jest głównym zadaniem reumatologii jako dziedziny medycyny.

Często specjalizacja ta kojarzy nam się z reumatyzmem, który wiążemy bezpośrednio z osobami starszymi. Nie jest to jednak tak oczywiste i proste, ponieważ do chorób reumatycznych zaliczamy ponad 300 schorzeń dosięgających zarówno osoby młode, jak i seniorów. Dlatego też reumatyzmem określa się cały zbiór tych schorzeń o bardzo zróżnicowanym, czasem nawet nieznanym pochodzeniu.

Do najczęstszych chorób leczonych przez reumatologa należą m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, dna moczanowa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy reaktywne (odczynowe) zapalenia stawów.

Te objawy powinny niepokoić:

  • utrzymujący się ból stawów,
  • obrzęk stawu,
  • gorączka,
  • uczucie porannego zesztywnienia.

W przypadku zaobserwowania u siebie tych objawów, należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza reumatologa. Aby doraźnie zmniejszyć bóle, warto odciążyć staw, ograniczyć jego aktywność, a po złagodzeniu dolegliwości można rozpocząć ćwiczenia, najlepiej z rehabilitantem. W stanach zapalnych pomocne bywają zimne okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego. Samodzielnie, przez kilka dni można stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe, nie przekraczając zalecanych dawek.

Choroby stawów – profilaktyka

Aby skutecznie dbać o zdrowie stawów należy prowadzić zdrową, zbilansowaną dietę i dbać o prawidłową masę ciała. Bardzo ważny jest ruch, jednak dla stawów zdrowszy będzie sport rekreacyjny, umiarkowany, aniżeli wyczynowy. Kondycję fizyczną należy budować stopniowo, aby nie doprowadzać do przeciążeń fizycznych w układzie ruchu. Każdy trening należy poprzedzać rozgrzewką. O zdrowiu stawów warto pamiętać także podczas codziennych, domowych czynności, takich jak noszenie zakupów czy przestawianie mebli. Można zażywać suplementy diety z kwasem hialuronowym i chondroityną.

Dobry reumatolog w Szczecinie

Nasz doświadczony specjalista reumatologii lek. Anna Sokół w Centrum Medycznym Turzyn pomoże Ci zadbać o zdrowie Twoich kości, stawów i tkanki łącznej. Zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem różnorodnych schorzeń reumatycznych.

Cennik

Cennik Domu Lekarskiego znajduje się tutaj – SPRAWDŹ CENNIK.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.