Alergolog

Dlaczego warto nam zaufać?

Specjalista alergolog to lekarz specjalizujący się w alergologii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się leczeniem chorób i objawów wywoływanych przez alergeny. Te z kolei to substancje występujące w naszym otoczeniu – pyłki, żywność, metale, konserwanty czy np. sierść zwierząt. Nie ma chyba substancji, która może nie uczulać, jednak jest to kwestia indywidualna – każdy pacjent to indywidualny przypadek i indywidualny zestaw przeciwciał i alergenów. Alergeny mogą wywoływać reakcję alergiczną, co jest odpowiedzią organizmu na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Zadaniem lekarza alergologa jest ustalenie za pomocą wywiadu oraz odpowiednich badań, przyczyny reakcji alergicznej a także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Reakcje alergiczne mogą być wywoływane przez:

  • alergeny wziewne – substancje, które wdychamy razem z powietrzem, np. kurz i wszystko co wchodzi w jego skład (pyłki, szczątki roślin, zwierząt, pleśń, roztocze), ziarna pyłków roślin, zarodniki grzybów pleśniowych;
  • alergeny pokarmowe – występujące w produktach spożywczych substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego substancje, które po spożyciu wywołują reakcję alergiczną, np. mleko krowie, jaja, orzechy, soja, pszenica itd.
  • alergeny kontaktowe – wywołują reakcję uczuleniową po zetknięciu ze skórą, np. metale (chrom, nikiel), tworzywa sztuczne, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty;
  • leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, ketonal), antybiotyki, leki stosowane do anestezji (znieczulenia).

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

  • napady kichania,
  • wodnisty katar,
  • łzawienie oczu,
  • przekrwienie spojówek,
  • świąd nosa.

W Domu Lekarskim przeprowadzamy skórne testy alergiczne u dzieci i dorosłych. Badanie wykorzystuje się do diagnozowania alergii u pacjentów, wykluczając lub potwierdzając reakcję na dany alergen.

Testy alergiczne możesz wykonać ze skierowaniem od lekarza lub po uprzedniej konsultacji z naszym alergologiem, dr Beatą Ciechanowską.

Pakiety alergenów w Domu Lekarskim:

1. inhalacyjny/wziewny (trawy uprawne, mieszanka traw, brzoza, leszczyna, bylica, roztocze Dermatofagoides farinae, roztocze Dermatofagoides pteronyssinus, alternaria, pies)
2. pokarmowy (mleko krowie, białko jaja, żółtko jaja, mąka pszenna, dorsz, orzech laskowy, orzech ziemny, orzech włoski, jabłko, soja) z możliwością rozszerzenia o kazeina, Beta-laktoglobulina, sezam, ryż, soja, krewetka, łosoś, pomarańcza, brzoskwinia, kiwi)

 

Cennik

Cennik Domu Lekarskiego znajduje się tutaj – SPRAWDŹ CENNIK.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.