Ginekologia

Najważniejsze informacje

Oferujmy pełną opiekę lekarską nad młodą dziewczyną, matką i kobietą dojrzałą, w oparciu o doświadczenie lekarzy ginekologów i nowoczesny sprzęt, w komfortowych warunkach.

Dwa nowoczesne ośrodki: w Piastów Office Center oraz w Outlet Park:

 • Badania profilaktyczne (nowotwory) NAJNOWSZEJ GENERACJI USG z głowicą PURE WAVE (ośrodek w Piastów Office Center)
 • Nowoczesna antykoncepcja
 • Menopauza , HTZ – Hormonalna Terapia Zastępcza
 • Zaburzenia hormonalne
 • Endometrioza
 • Leczenie niepłodności
 • Infekcje narządów płciowych
 • Zapalenia i zakażenia narządów płciowych

Badania profilaktyczne

Najważniejszym aspektem profilaktyki w ginekologii jest zapobieganie i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Regularne badania przesiewowe mogą uratować życie. W Domu Lekarskim wykonujemy:

 • Cytologię – pomaga wykryć raka szyjki macicy i stany przedrakowe. W naszych ośrodkach wykonujemy badanie cytologiczne metodą  tradycyjną, jak i na podłożu płynnym (LBC), która w porównaniu do metody klasycznej jest dużo dokładniejsza. Cytologię powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku.
 • USG ginekologiczne

purewave

Badanie ultrasonograficzne w naszym ośrodku wykonujemy najnowszej generacji aparatem USG z głowicą Pure Wave, która dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości, daje możliwość wykrycia małych zmian nowotworowych i innych zmian patologicznych, takich jak mięśniaki macicy, torbiele jajników czy polipy błony śluzowej macicy. Profilaktyczne badanie USG narządu rodnego powinno się wykonywać raz w roku.

Nowoczesna antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna: doustna, przezskórna, domaciczna (wkładki Jaydess, Mirena i klasyczne).

Menopauza, HTZ - Hormonalna Terapia Zastępcza

Związane z przekwitaniem dolegliwości i schorzenia, jak między innymi:

 • uczucie gorąca,
 • wahania nastroju,
 • bezsenność,
 • spadek aktywności,
 • drażliwość,
 • bóle głowy

można wyciszyć terapią hormonalną.
Nasi ginekolodzy udzielają porad dotyczących również stylu życia, diety i zachowań prozdrowotnych, które w znacznym stopniu wpływają na samopoczucie i stan zdrowia kobiet w okresie menopauzy.

Endometrioza, biopsja endometrium – diagnostyka nieprawidłowych krwawień

Endometrioza to choroba polegająca na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Podczas choroby krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadzi się tworząc skrzepy. Mogą pojawiać się torbiele oraz przewlekłe stany zapalne. Najczęstsze objawy endometriozy to bolesne miesiączki, niepłodność, ból w obrębie miednicy małej i podczas stosunku płciowego. Leczenie ma na celu złagodzenie dolegliwości, zapobieganie rozwojowi i nawrotom choroby, poprawę płodności.

Endometrium to błona śluzowa, która wyściela jamę macicy. Gdy obserwuje się nieprawidłowe krwawienia lub plamienia, bardzo częstym elementem diagnostyki jest pobranie fragmentu endometrium do badania. Możliwe jest to w ramach opieki ambulatoryjnej przy użyciu elastycznej pipelli, bez konieczności znieczulenia.

Biopsja endometrium to doskonała alternatywa dla wyłyżeczkowania jamy macicy. Wskazaniami do zabiegu są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przerost endometrium, diagnostyka niepłodności, krwawienia w przebiegu endometriozy. Pobrany w ten sposób materiał pozwala postawić histopatologiczne rozpoznanie dotyczące patologii endometrium.

Do zabiegu konieczna jest aktualna cytologia oraz USG ginekologiczne. Niemożliwe jest wykonanie procedury w trakcie aktywnej infekcji pochwy.
U pacjentek przed menopauzą zabieg najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu.

Możliwe jest przeprowadzenie procedury również po 12. dniu cyklu, ale po wykluczeniu ciąży badaniem beta-HCG lub paskowym testem z moczu.

SONO-HSG (HYFOSY) – diagnostyka drożności jajowodów

Sono-HSG (HyFoSy Exem Foam) – sonograficzna histerosalpingografia to badanie, w trakcie którego możliwe jest zobrazowanie jamy macicy i jajowodów. HyFoSy to nowoczesna metoda diagnostyczna z użyciem piankowego kontrastu z mikrobąbelkami. Badanie jest szczególnie zalecane przy diagnostyce niepłodności, szczególnie przy rozpoznanej lub podejrzewanej endometriozie.

Przy użyciu sondy dopochwowej w czasie rzeczywistym obserwowany jest wypływ kontrastu przez jajowody, a także wypełnienie nim jamy macicy. Daje to możliwość oceny drożności jajowodów, ale także zdiagnozowania nieprawidłowości anatomicznych macicy, takich jak zrosty, polipy, mięśniaki i wiele innych.

Do badania konieczna jest aktualna cytologia (ważność 12 miesięcy) oraz badanie czystości pochwy (lub posiew) – ważne 30 dni. Niemożliwe jest wykonanie procedury w trakcie aktywnej infekcji ogólnej, ale też pochwy.

Przed procedurą można przyjąć 80mg Drotaweryny (np. No-Spa Forte).

Lekarze