Endometrioza

Najważniejsze informacje

  • Endometrioza to choroba polegająca na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Podczas choroby krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadzi się tworząc skrzepy. Mogą pojawiać się torbiele oraz przewlekłe stany zapalne.
  • W Domu Lekarskim wykonujemy badania w kierunku endometriozy, diagnostykę nieprawidłowych krwawień – biopsję endometrium.

Endeometrioza – jakie są objawy?

Endometrioza to występowanie tkanki podobnej do błony śluzowej macicy w innej lokalizacji niż jama macicy.  Najczęstsze objawy endometriozy to:

  • bolesne miesiączki
  • ból w obrębie miednicy małej
  • ból podczas stosunku płciowego
  • ból przy oddawaniu moczu lub wypróżnianiu
  • problemy z zajściem w ciążę (niepłodność)

W przypadku występowania powyższych objawów warto rozważyć konsultację lekarską i wykonanie badań w kierunku endometriozy. Leczenie ma na celu złagodzenie dolegliwości, zapobieganie rozwojowi i nawrotom choroby, poprawę płodności.

Endometrioza może powodować:

  • zmniejszenie rezerwy jajnikowej
  • obniżenie jakości komórek jajowych
  • niedrożność jajowodów
  • uszkodzenie struktury jajników

Biopsja endometrium – diagnostyka nieprawidłowych krwawień

Endometrium to błona śluzowa, która wyściela jamę macicy. Gdy obserwuje się nieprawidłowe krwawienia lub plamienia, bardzo częstym elementem diagnostyki jest pobranie fragmentu endometrium do badania. Możliwe jest to w ramach opieki ambulatoryjnej przy użyciu elastycznej pipelli, bez konieczności znieczulenia.

Biopsja endometrium to doskonała alternatywa dla wyłyżeczkowania jamy macicy. Wskazaniami do zabiegu są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, przerost endometrium, diagnostyka niepłodności, krwawienia w przebiegu endometriozy. Pobrany w ten sposób materiał pozwala postawić histopatologiczne rozpoznanie dotyczące patologii endometrium.

Do zabiegu konieczna jest aktualna cytologia oraz USG ginekologiczne. Niemożliwe jest wykonanie procedury w trakcie aktywnej infekcji pochwy. U pacjentek przed menopauzą zabieg najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu.

Możliwe jest przeprowadzenie procedury również po 12. dniu cyklu, ale po wykluczeniu ciąży badaniem beta-HCG lub paskowym testem z moczu.

SONO-HSG (HYFOSY) – diagnostyka drożności jajowodów

Sono-HSG (HyFoSy Exem Foam) – sonograficzna histerosalpingografia to badanie, w trakcie którego możliwe jest zobrazowanie jamy macicy i jajowodów. HyFoSy to nowoczesna metoda diagnostyczna z użyciem piankowego kontrastu z mikrobąbelkami. Badanie jest szczególnie zalecane przy diagnostyce niepłodności, szczególnie przy rozpoznanej lub podejrzewanej endometriozie.

Przy użyciu sondy dopochwowej w czasie rzeczywistym obserwowany jest wypływ kontrastu przez jajowody, a także wypełnienie nim jamy macicy. Daje to możliwość oceny drożności jajowodów, ale także zdiagnozowania nieprawidłowości anatomicznych macicy, takich jak zrosty, polipy, mięśniaki i wiele innych.

Do badania konieczna jest aktualna cytologia (ważność 12 miesięcy) oraz badanie czystości pochwy (lub posiew) – ważne 30 dni. Niemożliwe jest wykonanie procedury w trakcie aktywnej infekcji ogólnej, ale też pochwy.

Przed procedurą można przyjąć 80mg Drotaweryny (np. No-Spa Forte).