USG 2D, 3D/4D, prenatalne, ginekologiczne i ciąży

Najważniejsze informacje

  • Dom Lekarski w Piastów Office Center to przychodnia, w której realizujemy badania prenatalne USG na aparacie VOLUSON S10 Expert marki GE, który pozwala na doskonałe, bardzo precyzyjne obrazowanie USG ułatwiające trafną diagnostykę możliwych wad płodu; aparat VOLUSON to złoty standard w badaniach prenatalnych – obrazowanie możliwe na tym aparacie jest nieosiągalne na klasycznym sprzęcie;
  • W Centrum Medycznym przy Outlet Park wykorzystujemy aparat USG Philips Affiniti 70, który jest wyposażony w najbardziej zaawansowaną technologię do celów diagnostycznych w ginekologii i położnictwie – innowacyjna głowica klasy premium PURE WAVE posiada olbrzymią przewagę w zakresie szczegółowości obrazu nad innymi klasycznymi aparatami USG;
  • USG 2D nasi lekarzy wykonują w dwóch ośrodkach: na Prawobrzeżu Szczecina w ośrodku w Outlet Park oraz na lewobrzeżu w ośrodku w Piastów Office Center.

Korzyści w ultrasonografii ginekologicznej:

– wcześniejsze wykrywanie zmian nowotworowych,
– wcześniejsze wykrywanie guzów i torbieli jajników oraz mięśniaków i innych patologii macicy
– możliwość badania pacjentów trudnych diagnostycznie

Korzyści w ultrasonografii położniczej (USG ciąży):

– wczesne wykrywanie patologii ciąży i wad płodu
– spokój rodziców oparty na większej pewności diagnostycznej.

USG prenatalne

Lekarz, na podstawie precyzyjnej wizualizacji dziecka, otrzymuje wiele informacji niedostępnych podczas badania powszechnym aparatem USG.

Podczas badania USG wykwalifikowany ginekolog–położnik może wychwycić nie tylko szczegóły anatomiczne, ale również wcześniej wykryć wady płodu i wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Leczenie niektórych wad można rozpocząć jeszcze w łonie matki. Nieoceniony jest również spokój przyszłych rodziców, który dają prawidłowo przeprowadzone badania prenatalne.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobieta w ciąży powinna obowiązkowo mieć wykonywane badania USG trzykrotnie, w 1-4 tygodniu ciąży, w 18-22 tygodniu ciąży i w 28-34 tygodniu ciąży.

USG prenatalne

Badania prenatalne przeznaczone są dla kobiet ciężarnych, które chcą sprawdzić, czy ich dziecko jest zdrowe. Niemal 97% wszystkich wyników przeprowadzanych badań prenatalnych to wyniki prawidłowe, a jeśli jakieś nieprawidłowości zostaną wykryte, to dzięki diagnozie lekarze mają możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia jeszcze w łonie matki, lub bezpośrednio po porodzie.

USG prenatalne wykonujemy w naszym Centrum Medycznym w Szczecinie przy al. Piastów 30 (Piastów Office Center). USG prenatalne to badanie, które pozwala wykrywać w różnym stadium ciąży takie schorzenia jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pateau, wady anatomiczne, wady serca etc.

USG prenatalne w I trymestrze

USG prenatalne w I trymestrze, lub inaczej Badanie genetyczne w I trymestrze przeprowadzamy pomiędzy 11 (11+0) a 13 (13+6) tygodniem ciąży, lub w przypadku nieregularnego miesiączkowania i braku precyzyjnego oznaczenia daty zapłodnienia – wielkość CRL (ciemieniowo-siedzeniowa) płodu, która powinna wynosić między 45-84mm.

Co jest oceniane na tym etapie rozwoju płodu? Przede wszystkim wstępnej ocenia podlega budowa anatomiczna: budowa i wymiary główki (BPD), klatki piersiowej i brzuszka, rączek i nóżek (FL), budowa i przepływy w sercu, przewodzie żylnym i w pępowinie, a także obecność narządów wewnętrznych: żołądka, pęcherza moczowego oraz położenie kosmówki. Oceniane są również markery genetyczne uwzględniane w programie kalkulującym ryzyko wystąpienia wad płodu: NB (kość nosowa), NT (przezierność karkowa), TV (przepływ w zastawce trójdzielnej w sercu), DV (przepływ w przewodzie żylnym), FHR (tętno płodu).
Jest to bardzo ważne, aby zgłosić się w odpowiednim czasie, ponieważ po upływie I trymestru marker przezierności karku (NT) płodu nie jest już możliwa do oczytania. 

Test prenatalny PAPPA (test podwójny)

Test podwójny to połączenie badania USG prenatalnego w I trymestrze oraz testu PAPPA. Test PAPPA jest nieinwazyjnym testem biochemicznym, który otrzymywany jest z krwi żylnej pobranej od Mamy. Najczęściej wykonuje się go równolegle z USG prenatalnym w I trymestrze (na tej samej wizycie), lub krótko przed wizytą z USG. Czas na jego wykonanie wypada pomiędzy 10 tygodniem ciąży, a 13 tygodniem ciąży.
W badaniu oceniane jest stężenie białka PAPP-A, a także beta-HCG we krwi Mamy. Wynik ten zestawiany jest z parametrami USG prenatalnego według kalkulacji FMF (The Fetal Medicine Foundation). Dzięki takiej kalkulacji otrzymywany jest indywidualny wynik ryzyka urodzenia dziecka z patologiami genetycznymi. Wynik uzyskuje się po około 10-14 dniach od badania.

USG prenatalne w II trymestrze

Drugie badanie USG prenatalne wykonywane jest pomiędzy 18 a 23 tygodniem ciąży (najlepiej między 20 a 22 tygodniem). Jest to tzw. USG połówkowe – w trakcie jego wykonywania lekarz może ocenić szczegółową anatomię płodu. Badanie genetyczne w drugim trymestrze to m.in. wykonywanie ECHO serca płodu, ocena budowy innych układów: nerwowego, pokarmowego, moczowego, kostnego.
W trakcie badania możliwe jest też określenie położenia łożyska, ocena ilości wód płodowych, określenie wieku ciążowego i przybliżonej masy płodu. To również czas na poznanie płci dziecka (jeśli ułoży się odpowiednio).

USG prenatalne w III trymestrze

Badanie genetyczne w trzecim trymestrze to kontynuacja diagnostyki z poprzednich badań USG. Jeśli nie wykryto wcześniej zmian – ponownie umożliwia ocenę anatomii, tempo wzrostu, prawidłowy rozwój, ale też wady, które wcześniej nie były możliwe do wykrycia, których podłoże nie wynika z genetyki, a może być uwarunkowane wystąpieniem infekcji lub zaburzeń naczyniowych.

Badanie wykonuje się pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.

Jeśli we wcześniejszych badaniach prenatalnych wykryto wady wrodzone, to badanie w III trymestrze pozwala ocenić progresję zmian.

W tym czasie możliwe jest również wykonanie badania USG 3D/4D, czyli zobrazowanie ruchów dziecka w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe tylko w przypadku dobrego ułożenia dziecka.

USG 2D

usg 2D
USG 2D

USG 2D

USG dwuwymiarowe to tradycyjny obraz czarno-biały widziany w płaszczyźnie. Jest on zrozumiały dla doświadczonego lekarza, natomiast trudny do odbioru dla rodziców. Obraz daje wiele informacji o rozwoju dziecka, jego narządów wewnętrznych, umiejscowienia w łożysku, czy wielkości, na podstawie której można określić wiek, natomiast nie pokazuje powierzchni zewnętrznej, więc nie widać wyraźnie kształtu ciała nienarodzonego dziecka i poszczególnych jego części. Czasem również płeć dziecka jest trudna do jednoznacznej oceny.

USG 3D/4D

Nowoczesna technologia pozwala na obrazowanie w technologii 3D/4D. Jest to nowoczesna technika, dzięki której możemy zobaczyć bardzo rzeczywisty obraz dziecka – dostrzec nawet rysy twarzy, a przy 4D – każdy ruch, jak np. zaciskanie piąstek.

Obraz w USG 3D/4D jest bardzo wysokiej rozdzielczości i w kolorach zbliżonych do naturalnych, a dzięki programowi komputerowemu usuwającemu tło, obraz ten można porównać do takiego z kamery.

Lekarze