Protezy

Najważniejsze informacje

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odbudową utraconych zębów. Mało kto z pacjentów zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę każdy utracony ząb (z wyjątkiem zębów ósmych zwanych potocznie zębami mądrości ) powinien być jak najszybciej uzupełniony. Najbardziej dla nas oczywiste wymagania estetyczne, ale ważniejsze nawet są wskazania funkcjonalne – czyli odbudowa pełnych możliwości zgryzowych aparatu żucia oraz zapobieganie migracji i rotacji pozostałych zębów. Pacjenci często nie czują potrzeby uzupełniania braków zębów bocznych, ponieważ podczas uśmiechu ich nie widać. Jest to bardzo poważny błąd . Zęby boczne są najważniejsze dla prawidłowego żucia, relacji szczęki do żuchwy i prawidłowego funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych. Brak zębów w tym odcinku powoduje poważne zaburzenie w jamie ustnej i wcześniej czy później prowadzi do utraty pozostałych zębów, które pękają czy ścierają się (pacjent „sam sobie je zjada”).

Protezy stomatologiczne

Dla wielu pacjentów mających braki zębowe w szczęce lub w żuchwie jednym z dostępnych rozwiązań, mających za zadanie odbudowanie funkcji zębów, są protezy.

Protezy dzielą się na dwie główne grupy:

  • ruchome
  • stałe.

Protezy ruchome

Protez ruchome są wyciągane z jamy ustnej, często zajmują więcej miejsca w jamie ustnej niż zajmowały naturalne zęby. Nie wymagają natomiast zeszlifowania z warstwy szkliwa własnych zębów, więc ze względu na własne uzębienie są korzystniejsze. Są również polecane osobom starszym, mającym problem z utrzymaniem higieny jamy – protezy ruchome można czyścić poza jamą ustną za pomocą specjalnych preparatów np. w postaci tabletek. Kolejną zaletą niewątpliwie jest ich cena – za niewielką stosunkowo kwotę możemy uzupełnić wszystkie braki zębowe w szczęce lub żuchwie. W większości protez ruchomych, po utracie kolejnego zęba, możemy dostawić również nowy ząb do tej samej protezy.

Proponujemy protezy ruchome różniące się materiałem, z którego są wykonane:

Protezy akrylowe są to najbardziej ekonomiczne protezy wykorzystywane zarówno do leczenie bezzębia, jak i braku kilku zębów w jednym z łuków zębowych. Są to protezy tak zwane osiadające, czyli opierające się głównie na dziąsłach pacjenta, z tego względu często dają zwłaszcza w początkowej fazie użytkowanie dolegliwości bólowe. Okres adaptacji wynosi nawet do pół roku. Największą ich zaletą jest cena oraz możliwość praktycznie zawsze dostawienia kolejnego zęba. Wady to długi okres akceptacji przez pacjenta, wielkość i grubość protezy – często pokrywają całe podniebienie, zaburzając smak oraz dostarczając dużo kłopotów pacjentom z silnym odruchem wymiotnym.

Protezy szkieletowe  są to protezy, które do utrzymania wykorzystują zęby pacjenta (bez wcześniejszego szlifowania). Wykonane są z akrylu i metalu. Stomatolodzy wykorzystują je do odbudowy braków częściowych. Są to bardzo dobre protezy, pozwalają skutecznie uzupełnić braki zębowe. Często można zaprojektować je tak by jak najmniej ograniczały podniebienie. Charakteryzują się dużą trwałością. Podstawowy minus to fakt, że część pacjentów nie toleruje metalu w jamie ustnej ze względów estetycznych, bądź alergii. Dla tych pacjentów stomatolodzy mogą zaproponować kolejny rodzaj protez wymieniony poniżej.

Protezy z biocetalu tak zwane bezmetalowe protezy szkieletowe. Materiał ten ma dużą stabilność, niską ścieralność, odporność na naprężenia oraz wysoką biotolerancję. Został stworzony z myślą o osobach nietolerujących metalu w jamie ustnej, a chcących posiadać protezy o podobnych właściwościach co klasyczne szkieletowe. Biocetal zapewnia te cechy zwiększając dodatkowo estetykę – kolor protezy to indywidualnie dobrane odcienie bieli i czerwieni, czyli zębów i dziąseł. Protezy te służą do uzupełnienia braków częściowych. Protezy z dentiflexu – kolejne protezy częściowe charakteryzujące się wysoką estetyką. Dentiflex umożliwia całkowite wyeliminowanie metalowych elementów utrzymujących protezę, są one praktycznie niewidoczne. Protezy te służą do uzupełnienia braków częściowych. Protezy z vitaplexu – perfekcyjne protezy całkowite. Ten nowoczesny materiał daje wysoką stabilność koloru, wytrzymałość mechaniczną i biokompatybilność. Zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, bakterii i grzybów. Protezy z vitaplexu są stworzone dla pacjentów nie posiadających zębów własnych, a pragnących uzupełnień zapewniających wysoką estetykę.

Protezy stałe

Protezy stałe stosowane w stomatologii to korony i mosty. Jak sama nazwa wskazuje są one cementowane na stałe w jamie ustnej pacjenta. W porównaniu do protez ruchomych zdecydowanie bardziej przypominają naturalne zęby pacjenta, zajmują podobną ilość miejsca, tak samo się o nie dba – używa się tej samej pasty i szczotki do zębów jak do swoich naturalnych. Niestety protezy te opierają się na sąsiednich zębach, które stomatolog przygotowuje poprzez szlifowanie. Następnie, gdy do dyspozycji mamy tylko korzeń zęba, odbuduje strukturę korony (na przykład z użyciem włókien szklanych). Odbudowa brakujących zębów (zwłaszcza jeżeli pacjent utracił ich dużo) często wiążę się z dużym wydatkiem finansowym. Protezy stałe mogą zostać wykonane u pacjentów posiadających przynajmniej kilka własnych zębów, na które są one cementowane. Pacjenci bezzębni mogą również je wykonać jednak dopiero w połączeniu z leczeniem implantologicznym. Dla pacjentów są oczywiście warianty mieszane czyli połączenie protez stałych z ruchomymi indywidualnie dobieranymi przez lekarza stomatologa, w celu znalezienia jak najlepszego rozwiązanie funkcjonalnego, ekonomicznego bądź uniknięcia wszczepienia implantów (gdy pacjent ma niewielką ilość zębów własnych lub boi się zabiegów implantologicznych).Protezy stałe to uzupełnienia stosowane przez stomatologów w celu odbudowy fragmentu zęba, całej lub części korony, jak również brakujących lub utraconych zębów. Dwie główne grupy tych uzupełnień to korony i mosty (zwane również koronami zespolonymi). Stomatolodzy stosują korony w celu odbudowy utraconego w dużej części zęba powyżej korzenia, a mosty by odbudować utracony jeden lub kilka zębów. Protezy stałe minimalizują efekt odczucia ciała obcego ( którym przecież każda proteza jest) w jamie ustnej, pozwalają na bardzo estetyczne odbudowanie utraconych fragmentów lub całych zębów, praktycznie w sposób trudny do odróżnienia od naturalnych zębów. W przypadku odbudowy kilku brakujących zębów, protezy wymagają przygotowania poprzez szlifowanie zębów sąsiednich, zwanych zębami filarowymi, do wklejenia na nie całej pracy protetycznej. Mają również zastosowanie, gdy chcemy przywrócić kształt i kolor zębów bardzo zniszczonych, przebarwionych lub nienaturalnie ustawionych koron zębów.

Korony i mosty metalowe najstarsze uzupełnienia stałe, obecnie praktycznie nie stosowane z powodu braku estetyki. Nikt nie chce mieć metalowych zębów.

Korony i mosty porcelanowe na metalu obecnie jest to standardowa metoda leczenia braków zębowych. Powstały one na bazie koron metalowych i aby zwiększyć ich estetykę – pokryto je warstwą porcelany (żeby mogły oprócz kształtu odbudować również kolor utraconych zębów). Bardzo dobrze sprawdzają się w odbudowie braków bocznych ze względu na właściwości mechaniczne i dość dobrą estetykę.

Korony i mosty Lava jedne z najnowocześniejszych dostępnych rozwiązań w protetyce. Korony i mosty wykonane tą techniką całkowicie są pozbawione podbudowy metalowej, która została zastąpiona tlenkiem cyrkonu o białej barwie. Całość jest licowana porcelaną. To rozwiązanie zapewnia wysoką estetykę, odbijanie światła jest praktycznie takie samo jak w przypadku naturalnego zęba, a przy tym proteza posiada bardzo wysokie właściwości mechaniczne. System Lava, na dowód wysokiej jakości, wydaje na swoje produkty certyfikat z 15-letnią gwarancją. Protezy dedykowane do uzupełnienia wszystkich braków zębowych są polecane zwłaszcza do odbudowy zębów przednich – widocznych podczas uśmiechu.

Protezy mieszane

Zapraszamy do gabinetu na badanie i indywidualne dobranie rozwiązań protetycznych dla każdego pacjenta. Stosujemy również, oprócz wyżej wymienionych rozwiązań, prace będące protezami powstałymi z połączenia prac stałych z ruchomymi, między innymi:

  • protezy teleskopowe
  • protezy na zasuwach
  • protezy na zatrzaskach, ryglach, zamkach
  • na magnesach.