Witrektomia

Najważniejsze informacje

Witrektomia, inaczej chirurgia szklistkowo-siatkówkowa zajmuje się wnętrzem oka. Tylną, największą komorę oka wypełnia galaretowata substancja zwana ciałem szklistym. Może być ona nieprawidłowo zmieniona np. wypełniona krwią. Wnętrze oka wyścielone jest zaś siatkówką – dzięki niej widzimy otaczający nas świat. Ona także może chorować, mogą powstawać w niej otwory, wylewy krwi, może odczepić się od wnętrza oka. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu potrafimy część tych schorzeń jeżeli nie całkowicie wyleczyć, to przynajmniej poprawić widzenie pacjenta.

Najczęstszymi wskazaniami do witrektomii są:

  • krwotoki do ciała szklistego (w przebiegu cukrzycy, zakrzepów, urazu, zmian zwyrodnieniowych)
  • odwarstwienie siatkówki
  • błony nasiatkówkowe
  • otwór plamki
  • proliferacyjna witreoretinopatia
  • zapalenie wnętrza gałki
  • ciała obce wewnątrzgałkowe

Zabieg witrektomii polega na wycięciu zmienionego ciała szklistego. Chirurg wykonuje w znieczuleniu miejscowym 3 niewielkie nacięcia twardówki (tzw. sklerotomie), przez które wprowadza do wnętrza gałki ocznej narzędzia chirurgiczne. Po wycięciu ciała szklistego gałkę oczną wypełnia się jałowym płynem, który z czasem ulega samoistnej wymianie na wtórne ciało szkliste. W zależności od przyczyny zabiegu i stanu oka operowanego lekarz może zalecić wypełnienie gałki ocznej jałowym powietrzem, mieszaniną gazu rozprężającego lub olejem silikonowym.

Chirurgia szklistkowo-siatkówkowa jest obszerną dziedziną okulistyki o bardzo dynamicznym rozwoju. Trudno jest wymienić wszystkie schorzenia ciała szklistego i siatkówki mogące być poddane leczeniu, z uwagi na ciągle wzrastającą ich liczbę.

 

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Karol Krzystolik 10:30 - 14:00 - - - -

dr n. med. Karol Krzystolik przyjmuje 1 x w miesiącu.

Cennik

BADANIA I KONSULTACJE
Konsultacja okulistyczna - dr n. med. Karol Krzystolik
190 zł
Kwalifikacja do zabiegu witrektomii - dr n. med. Karol Krzystolik
300 zł
Wizyta okulistyczna onkologiczna - dr n. med. Karol Krzystolik
190 zł
Wizyta okulistyczna onkologiczna rozszerzona (+ badanie USG) - dr n. med. Karol Krzystolik
300 zł
ZABIEGI
Zabieg witrektomii
7000 zł