Osocze (PRP) i fibryna (I-PRF) bogatopłytkowe

Najważniejsze informacje

PRP (Platelet Rich Plasma) i I-PRF (Injectable Platelet Rich Fibrin) to krwiopochodne materiały autologiczne, pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. To koncentraty płytkowe zawierające szereg czynników przyspieszających angiogenezę, tj. tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. 


Płytki krwi uwalniają zawarte w sobie płytkowe czynniki wzrostu, odpowiedzialne za stymulację procesów regeneracji, gojenia i odbudowy uszkodzonych tkanek. Aktywują one mezenchymalne komórki macierzyste, osteoblasty, fibroblasty, komórki śródbłonka oraz komórki naskórka, a także pobudzają syntezę kolagenu.

PRP i I-PRF wykorzystują ogromne zasoby własne organizmu pacjenta, przez co są wyjątkowo bezpieczne. Jako produkt autologiczny nie mają w zasadzie działań ubocznych. 

Wykluczone jest zatem ryzyko nietolerancji, reakcji alergicznych, immunologicznych oraz transmisji wirusowych. 

Zabiegi z użyciem osocza i fibryny bogatopłytkowej to jedna z nielicznych metod, której działanie i skuteczność poparte są wieloma badaniami naukowymi a ich działanie jest szeroko udokumentowane.

Rodzaje zabiegów z wykorzystaniem płytek krwi

Osocze bogatopłytkowe (PRP)

Osocze bogatopłytkowe wprowadzone pod skórę szybko uwalnia duże stężenia czynników wzrostu, które inicjują i podtrzymują procesy regeneracji oraz odbudowy tkanek jako naturalne działanie organizmu.

PRP | zabieg z osocza bogatopłytkowego

 • skóra słabo napięta, z drobnymi zmarszczkami i oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie
 • skóra wymagająca rewitalizacji, pozbawiona blasku
 • silna regeneracja kilku obszarów ciała jednocześnie, np. twarz, szyja, dekolt i dłonie
 • łysienie androgenowe

Fibryna bogatopłytkowa I-PRF

Fibryna bogatopłytkowa to koncentrat płytkowy nowej generacji w postaci trójwymiarowej struktury. Dzięki tej strukturze płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz powodują migrację mezynchymalnych komórek macierzystych do miejsca podania.

I-PRF | zabieg z fibryny bogatopłytkowej

 • znamienne oznaki starzenia się skóry: fałdy, bruzdy, kurze łapki, zmarszczki głębokie
 • skóra zapadnięta z ubytkami tkanek
 • wypełnienie i regeneracja blizn po trądziku

Pytania i odpowiedzi

Skąd wzięła się nazwa wampirzy lifting?

Nazwa wampirzy lifting lub PRP (Platelet Rich Plasma) wzięła się stąd, że podczas zabiegu wykorzystuje się krew uprzednio pobraną od samego pacjenta, która po obróbce, tj. w postaci osocza bogatopłytkowego wraca do pacjenta – podawana jest mu z powrotem w formie mikrozastrzyków, w miejscach wymagających regeneracji. Osocze to nic innego jak płytki krwi będące czynnikami wzrostu odpowiedzialnymi za proces gojenia się ran i odbudowy uszkodzonych tkanek. Rewitalizacja skóry i efekt odmłodzenia sprawia, że zabieg stał się bardzo popularny, szczególnie wśród celebrytów.

Gdzie może zostać wstrzyknięte osocze?

Osocze można zastosować wszędzie tam, gdzie skóra wymaga odmłodzenia i regeneracji. Najczęściej zabiegi stosuje się na: twarz, szyję, dekolt, skórę głowy, dłonie, ramiona, brzuch lub uda.

Czy dzięki krwi można pozbyć się zmarszczek?

Terapia krwią pozwala zarówno usunąć zmarszczki, jak i przebarwienia, bruzdy czy blizny potrądzikowe. Sekretem usuwania zmarszczek za pomocą krwi pacjenta jest osocze bogatopłytkowe, które bierze czynny udział w procesach odnowy komórek naskórka oraz skóry właściwej, aktywuje syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a także przyspiesza procesy gojenia się ran i odbudowy uszkodzonych tkanek.

Czy osocze pomaga na włosy?

Oczywiście – wstrzyknięcie osocza w skórę głowy sprawia, że cebulki zostają wzmocnione, a włosy stają się bardziej odporne na wypadanie. Jest to zabieg szczególnie zalecany w przypadku łysienia typu męskiego, ponieważ powoduje naturalne zagęszczenie włosów.

Dla osób w jakim wieku przeznaczone są zabiegi?

Zabiegi z osoczem lub fibryną bogatopłytkową nie są wskazane dla osób w wieku bardzo młodym lub zaawansowanym. Ostrzykiwanie twarzy osoczem w celach wyłącznie estetycznych nie są wskazane dla osób poniżej 30 lat (z wyłączeniem zabiegów leczniczych, np. likwidację blizn potrądzikowych) oraz u osób po 60. roku życia. Niektórzy stosują je w ramach profilaktyki starzenia się skóry.

Czy zabiegi PRP i I-PRF są bezpieczne?

PRP i I-PRF wykorzystują ogromne zasoby własne organizmu pacjenta, przez co są wyjątkowo bezpieczne, zwłaszcza że wykonują je lekarze, którzy odbyli specjalistyczne szkolenia w tym zakresie. Jako produkt autologiczny pochodzący w 100% od pacjenta nie mają w zasadzie działań ubocznych. Wykluczone jest zatem ryzyko nietolerancji, reakcji alergicznych, immunologicznych oraz transmisji wirusowych. To metoda idealna zatem dla alergików!

Jakie są wskazania do zabiegów?

Do najważniejszych wskazań należy zaliczyć:
• słabo napięta skóra, drobne zmarszczki i oznaki zmęczenia, niejednolity koloryt, skóra pozbawiona blasku
• oznaki starzenia się skóry: fałdy,bruzdy, kurze łapki, zmarszczki głębokie
• blizny trądzikowe
• łysienie androgenowe
• z problemami typu: rozstępy, cellulit, świeże blizny
• po zabiegach laseroterapii jako naturalny opatrunek

Czy do zabiegu trzeba się specjalnie przygotować?

Zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze wskazówki:
• Nawodnienie organizmu w dniu zabiegu – Pacjent powinen wypić w ciągu dnia min. 1,5 l wody przed zabiegiem.
• Stosowanie leków przeciwbólowych – Pacjent nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem i przez 7 dni po zabiegu. Pacjent może wziąć przeciwbólowo przed zabiegiem 1-2 tabletki paracetamolu (1-2 x 500 mg).
• W dniu zabiegu nie należy korzystać: z sauny, zajęć fitness, nie stosować gorących kąpieli, wstrzymać się od uprawiania aktywnych sportów.

Jakie są przeciwwskazania?

Do przeciwwskazań należą:
• Zażywanie aspiryny i innych leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
• Choroby krwi. Zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica.
• Nowotwory. Pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia.
• Białaczki, szpiczaki.
• Ciąża i laktacja. Nie wykonujemy zabiegów z powodów etycznych.
• Leczenie antykoagulantami.
• Schorzenia wątroby. Ostre zapalenie lub marskość wątroby.
• Ostre stany chorób z autoimmunoagresji.

Ile trwa zabieg?

Procedura zabiegu jest szybka i prosta, składa się z 3 etapów:

• I, czyli pobranie krwi trwa ok. 5 min
• II – odwirowanie krwi ok. 5-15 min
• III – podanie osocza i/lub fibryny ok. 5-20 min

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na przygotowaniu osocza lub fibryny oraz podaniu w miejsca wymagające regeneracji techniką mezoterapii (metodą iniekcji) – preparat miejsce przy miejscu wstrzykuje się w skórę. Każdy zabieg składa się z trzech etapów:

 1. Pobranie krwi od pacjenta.
 2. Odwirowanie krwi w specjalistycznej wirówce.
 3. Podanie osocza lub fibryny do tkanki skórnej za pomocą iniekcji.
Czy zabieg jest bolesny?

W przypadku wampirzego liftingu pacjent podczas zabiegu może odczuwać dyskomfort, dlatego przed nakłuciami (wykonywanymi na głębokość kilku milimetrów) nakłada się na skórę żel chłodząco-znieczulający.

Jakie mogą występować skutki uboczne?

Prawidłowo pobrana i odwirowana krew oraz poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Czasami po zabiegu mogą pojawić się w miejscu nakłucia drobne siniaki, które znikają po kilku dniach, lub takie objawy jak: opuchlizna, rumień, ból, swędzenie, zwiększona wrażliwość wokół miejsc iniekcji.

Kiedy widać efekty i jak długo się utrzymują?

Pierwsze efekty zabiegowe widoczne są już po 2-3 tygodniach od wykonania zabiegu, a pełny efekt intensyfikuje się z czasem – płytki krwi pracują, a pobudzony kolagen wytwarza się do pół roku. W efekcie skóra staje się lepiej ukrwiona, nawilżona, młodsza, a nierówności i przebarwienia wygładzone.

Czy zabieg należy powtarzać?

W celu utrzymania efektów przyspieszonej regeneracji skóry zaleca się powtarzanie zabiegów z osoczem raz na kilka miesięcy, np. serię 2-3 zabiegów co 3-4 tygodnie. Im skóra jest starsza lub bardziej zniszczona (np. wskutek opalania się lub palenia papierosów), tym wymaga większej liczby zabiegów. Zazwyczaj osobom po 30. roku życia zaleca się jeden, dwa zabiegi w roku, a osobom starszym kilka – wszystko zależy tak naprawdę od kondycji skóry.

Jakie zabiegi można łączyć z osoczem?

Zabieg można łączyć z terapią laserową, jednak nie zaleca się wykonywania obu zabiegów podczas jednej wizyty.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

• Nie zaleca się nakładać makijażu do 12 godzin po zabiegu.
• Przez 2-3 dni należy unikać miejsc z dużym ryzykiem zakażeń, np. basen, siłownia.
• Przez 10-14 dni nie należy korzystać z sauny i solarium.
• Należy unikać promieni słonecznych przez ok. 6 tygodni po zabiegu, ale profilaktycznie zaleca się stosować kremy z wysokim filtrem UV przed wyjściem z domu.
• Nie należy stosować preparatów zawierających wysokie stężenia składników aktywnych lub kwasów owocowych.
• Zaleca się stosować w miejscu zabiegu krem z witaminą K, Arnikę lub maść z heparyną. Jeśli pojawiły się siniaki, można je smarować żelem przyspieszającym ich znikanie (np. Auriderm, Hirudoid, Lioton 1000, Reparil).

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Natalia Idźkowska - - - - -
dr Ewa Soczawa - - 09:00 - 13:30 - 15:00 - 18:00
dr Katarzyna Kałuc-Zioło - - - 15:00 - 19:00 -
dr Aleksandra Kuriata - - 15:00 - 20:00 - -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 • W związku z urlopem macierzyńskim dr Natalia Idźkowska będzie przyjmować Pacjentów ponownie od listopada 2019 r.

 

PON WT ŚR CZW PT
dr Anna Aseńko - - 17:00 - 19:00 - 17:00 - 19:00
dr Karolina Marzena Skibicka 09:00 - 13:00 09:00 - 14:00 09:00 - 15:00 15:00 - 20:00 09:00 - 13:00

PON WT ŚR CZW PT
dr Natalia Idźkowska - - - - -
dr Katarzyna Kałuc-Zioło 15:00 - 19:00 - - - -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 • W związku z urlopem macierzyńskim dr Natalia Idźkowska będzie przyjmować Pacjentów ponownie od listopada 2019 r.

Cennik

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PRP) i FIBRYNA (I-PRF)
Osocze bogatopłytkowe 1x- twarz, łysienie, szyja
1000 zł
Osocze bogatopłytkowe 1x- twarz, szyja, dekolt
1200 zł
Osocze bogatopłytkowe 2x - twarz, szyja, dekolt
1400 zł
Fibryna bogatopłytkowa - twarz, szyja, dekolt
700 zł
Osocze bogatopłytkowe 1x + Fibryna - PAKIET
1400 zł
Osocze bogatopłytkowe 2x + Fibryna- PAKIET
1800 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.