Leczenie jaskry

Najważniejsze informacje

 • Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty, dlatego ważne są regularne badania.
 • W Domu Lekarskim pracują doświadczeni okuliści, którzy prowadzą pełną diagnostykę w kierunku jaskry oraz proponują skuteczne leczenie na każdy etapie rozwoju choroby.
 • Jesteśmy wiodącym ośrodkiem leczenia jaskry – jako pierwsi w Szczecinie wprowadziliśmy zabiegi laserem SLT.
 • Najnowsza metoda leczenia jaskry implantami XEN Gel – dostępna w Domu Lekarskim!

Co to jest jaskra?

Jaskra, inaczej neuropatia jaskrowa, jest chorobą nerwu wzrokowego. Polega ona na stopniowym jego zanikaniu (wraz z przebiegiem choroby zmniejsza się ilość włókien nerwowych). Na jaskrę cierpi 67 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych.

jaskra1Podstawowymi cechami tego schorzenia są:

 • podstępność przebiegu choroby i
 • nieodwracalność zmian.

Podstępność choroby polega na tym, że pierwsze objawy pogorszenia widzenia są dla pacjenta niezauważalne. Powoli dochodzi do zawężania pola widzenia, przy niezmienionej ostrości widzenia – mówimy wtedy o lunetowym polu widzenia. Pacjent nieświadomie przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i nie wie, że z jego widzeniem dzieje się coś nieprawidłowego. Ostatecznie w końcowym stadium choroby pacjent całkowicie traci widzenie w chorym oku. Nieodwracalność procesu wiąże się z tym, że powstałych zmian nie da się cofnąć, często twierdzimy „to co jaskra zabrała już nie odda”.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zabezpieczenia swoich oczu przed ewentualnym rozwojem jaskry jest – jak przy innych chorobach – profilaktyka. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób, u których w rodzinie są notowane zachorowania na jaskrę. Oglądanie dna oka, dokładna ocena tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia w oku przez okulistę raz do roku po 40 roku życia jest podstawowym jej elementem. Dom Lekarski dysponuje aparaturą niezbędną do diagnostyki i oceny rozwoju tego schorzenia. Wyspecjalizowany personel lekarski może udzielić konsultacji w przypadkach trudnych diagnostycznie lub terapeutycznie.

Leczenie jaskry

Podstawowym celem leczniczym w jaskrze jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego na tyle, aby zahamować proces chorobowy. Całkowite wyleczenie jaskry w takim rozumieniu jak np.: wyleczenie grypy czy kataru, jest możliwe tylko w niektórych typach jaskry. W zdecydowanej większości przypadków pacjent jest skazany na jej leczenie do końca życia. Odpowiednia terapia kroplami, przy założeniu, że pacjent pozostaje pod stałą kontrolą okulisty, u większości pacjentów hamuje postęp choroby.

Zabieg laserowe

W Domu Lekarskim istnieje możliwość wykonania zabiegów laserowych obniżających ciśnienie śródgałkowe.

Xen Gel - implanty przeciwjaskrowe

Xen Gel jest żelowym implantem stworzonym przy użyciu bardzo zaawansowanej technologii. Po raz pierwszy zastosowany u pacjentów z jaskrą w 2014r. w USA. Pozwala na wykonanie procedury minimalnie
inwazyjnej chirurgii jaskry. Jest to rurka o długości 6 mm, średnicy zewnętrznej 120um (mikrometrów) i średnicy wewnętrznej 45um(mikrometrów). Dzięki swojej elastyczności dostosowuje się do tkanek, pomiędzy które jest wszczepiany, a jednocześnie trwale zachowuje pierwotną średnicę wewnętrznego przekroju na całej swojej długości. Pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego o ok. 30% lub więcej, co wydatnie zwiększa szansę zachowania wzroku u pacjentów operowanych tą metodą.

SLT - Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka

SLT – czyli Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka. Prostota i bezpieczeństwo zabiegu SLT, jak również możliwość powtarzania sprawia, że można go stosować zamiast obciążającej medycznie i finansowo terapii farmakologicznej. Wg badań, u ok. 80% pacjentów SLT powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego średnio o 25%. Zabieg dostępny jest w Szczecinie jedynie w naszym ośrodku. SLT przeprowadza dr Małgorzata Kowalik, dr Jolanta Rabus i dr Katarzyna Mozolewska – Piotrowska.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Tomasz Miszczuk - - - 15:00 - 18:00 09:00 - 13:40
dr Małgorzata Kowalik 09:00 - 13:00 09:00 - 15:00 - - -
dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska - 16:00 - 18:00 - - -
dr n. med. Jolanta Rabus - 12:00 - 15:30 08:00 - 15:00 - -
dr Barbara Archimowicz-Cyryłowska - - 12:00 - 14:30 09:00 - 14:00 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

 • W każdą drugą środę miesiąca dr Jolanta Rabus przyjmuje Pacjentów do godz. 20:00.

PON WT ŚR CZW PT
dr Tomasz Miszczuk - - - 09:00 - 13:40 -
dr n. med. Jolanta Rabus 09:00 - 20:00 - - 11:00 - 13:30 -
dr Małgorzata Kowalik - - 09:00 - 14:00 - -
dr Barbara Archimowicz-Cyryłowska 09:00 - 14:00 - - - -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA I BADANIA
Pakiet jaskrowy konsultacja + badania*
350 zł
*W skład pakietu wchodzą badania: podstawowe, HRTII, pomiar ciśnienia tonometrem aplanacyjnym, pole widzenia statyczne, pole widzenia kinetyczne, pachymetria.
Pakiet jaskrowy PREMIUM*
400 zł
*W skład pakietu wchodzą badania: grubość rogówki, tonometria aplanacyjna, OCT plamki tarczycy nerwu II, gonioskopia, perymetria, badanie przedniego odcinka i dna oka).
Pomiar ciśnienia tonometrem aplanacyjnym
40 zł
Pole widzenia wykonywane przez lekarza prowadzącego
120 zł
HRT II
150 zł
Gonioskopia
50 zł
ZABIEGI
Cena zabiegu za 1 oko
SLT (Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka)
350 zł
Irydotomia laserowa
350 zł
Xen GEL
6500 zł
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty.

MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70
albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.
Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem w Domu Lekarskim Piastów Office Center u dra Tomasza Miszczuka, proszę kontaktować się z p. Mirellą Łacińską, 732 976 414 , mlacinska@domlekarski.pl