Jaskra

Najważniejsze informacje

 • Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty, dlatego ważne są regularne badania.
 • W Domu Lekarskim pracują doświadczeni okuliści, którzy prowadzą pełną diagnostykę w kierunku jaskry oraz proponują skuteczne leczenie na każdy etapie rozwoju choroby.
 • Jesteśmy wiodącym ośrodkiem leczenia jaskry – jako pierwsi w Szczecinie wprowadziliśmy zabiegi laserem SLT, jak również nowoczesne zabiegi laserowe ECP, których w 2015 r. dr Tomasz Miszczuk wykonał najwięcej w Polsce.
 • Najnowsza metoda leczenia jaskry implantami XEN Gel – już w Domu Lekarskim!

Co to jest jaskra?

Jaskra, inaczej neuropatia jaskrowa, jest chorobą nerwu wzrokowego. Polega ona na stopniowym jego zanikaniu (wraz z przebiegiem choroby zmniejsza się ilość włókien nerwowych). Na jaskrę cierpi 67 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych.

jaskra1Podstawowymi cechami tego schorzenia są:

 • podstępność przebiegu choroby i
 • nieodwracalność zmian.

Podstępność choroby polega na tym, że pierwsze objawy pogorszenia widzenia są dla pacjenta niezauważalne. Powoli dochodzi do zawężania pola widzenia, przy niezmienionej ostrości widzenia – mówimy wtedy o lunetowym polu widzenia. Pacjent nieświadomie przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i nie wie, że z jego widzeniem dzieje się coś nieprawidłowego. Ostatecznie w końcowym stadium choroby pacjent całkowicie traci widzenie w chorym oku. Nieodwracalność procesu wiąże się z tym, że powstałych zmian nie da się cofnąć, często twierdzimy „to co jaskra zabrała już nie odda”.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zabezpieczenia swoich oczu przed ewentualnym rozwojem jaskry jest – jak przy innych chorobach – profilaktyka. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób, u których w rodzinie są notowane zachorowania na jaskrę. Oglądanie dna oka, dokładna ocena tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia w oku przez okulistę raz do roku po 40 roku życia jest podstawowym jej elementem. Dom Lekarski dysponuje aparaturą niezbędną do diagnostyki i oceny rozwoju tego schorzenia. Wyspecjalizowany personel lekarski może udzielić konsultacji w przypadkach trudnych diagnostycznie lub terapeutycznie.

Leczenie jaskry

Podstawowym celem leczniczym w jaskrze jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego na tyle, aby zahamować proces chorobowy. Całkowite wyleczenie jaskry w takim rozumieniu jak np.: wyleczenie grypy czy kataru, jest możliwe tylko w niektórych typach jaskry. W zdecydowanej większości przypadków pacjent jest skazany na jej leczenie do końca życia. Odpowiednia terapia kroplami, przy założeniu, że pacjent pozostaje pod stałą kontrolą okulisty, u większości pacjentów hamuje postęp choroby.

Zabieg laserowe

W Domu Lekarskim istnieje możliwość wykonania zabiegów laserowych obniżających ciśnienie śródgałkowe.

Xen Gel - implanty przeciwjaskrowe

Xen Gel jest żelowym implantem stworzonym przy użyciu bardzo zaawansowanej technologii. Po raz pierwszy zastosowany u pacjentów z jaskrą w 2014r. w USA. Pozwala na wykonanie procedury minimalnie
inwazyjnej chirurgii jaskry. Jest to rurka o długości 6 mm, średnicy zewnętrznej 120um (mikrometrów) i średnicy wewnętrznej 45um(mikrometrów). Dzięki swojej elastyczności dostosowuje się do tkanek, pomiędzy które jest wszczepiany, a jednocześnie trwale zachowuje pierwotną średnicę wewnętrznego przekroju na całej swojej długości. Pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego o ok. 30% lub więcej, co wydatnie zwiększa szansę zachowania wzroku u pacjentów operowanych tą metodą.

SLT - Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka

SLT – czyli Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka. Prostota i bezpieczeństwo zabiegu SLT, jak również możliwość powtarzania sprawia, że można go stosować zamiast obciążającej medycznie i finansowo terapii farmakologicznej. Wg badań, u ok. 80% pacjentów SLT powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego średnio o 25%. Zabieg dostępny jest w Szczecinie jedynie w naszym ośrodku. SLT przeprowadza dr Małgorzata Kowalik, dr Jolanta Rabus i dr Katarzyna Mozolewska – Piotrowska.

ECP - Endoskopowa Cyklofotokoagulacja

ECP jaskraECP – czyli Endoskopowa cyklofotokoagulacja, to najbardziej nowoczesna metoda obniżenia ciśnienia śródgałkowego, przy której wykorzystuje się mikroendoskop laserowy. ECP można stosować w leczeniu jaskry nie poddającej się innym sposobom leczenia. Jej celem jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego w gałce ocznej poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej przez ciało rzęskowe. Procedura jest bezpieczna i niebolesna. Redukcję ciśnienia uzyskuje się w 90% przypadków, średnio o 30% – pozwala to na odstawienie lub ograniczenie stosowania leków. Zabieg wykonuje się jednoczasowo z operacją zaćmy lub też w innym terminie, ale w oku ze sztuczną soczewką (po operacji zaćmy).
Chociaż w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej mikroendoskopia jest stosowana od ponad 20 lat, w Polsce jej dostępność jest jeszcze stosunkowo niewielka. W Domu Lekarskim zabiegi ECP przeprowadzane są od marca 2013r. Dr Tomasz Miszczuk jest jednym z chirurgów wykonujących najwięcej zabiegów ECP w Polsce.

Filmy

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Tomasz Miszczuk - - - 15:00 - 19:00 09:00 - 14:00
dr Małgorzata Kowalik 09:00 - 13:00 09:00 - 15:30 - - -
dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska - 16:00 - 18:00 - - -
dr n. med. Jolanta Rabus - 12:00 - 15:30 09:00 - 15:30 - -
dr Barbara Archimowicz-Cyryłowska - - 12:00 - 14:30 09:00 - 14:00 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

 • W każdą drugą środę miesiąca dr Jolanta Rabus przyjmuje Pacjentów do godz. 20:00.

PON WT ŚR CZW PT
dr Tomasz Miszczuk - - - 09:00 - 15:00 -
dr n. med. Jolanta Rabus 09:00 - 20:00 - - 11:00 - 13:30 -
dr Małgorzata Kowalik - - 09:00 - 14:00 14:00 - 18:00 -
dr Barbara Archimowicz-Cyryłowska 09:00 - 14:00 - - - -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA I BADANIA
Pakiet jaskrowy konsultacja + badania
*350 zł
Pakiet jaskrowy PREMIUM
*400 zł
Pomiar ciśnienia tonometrem aplanacyjnym
40 zł
Pole widzenia wykonywane przez lekarza prowadzącego
120 zł
HRT II
150 zł
Gonioskopia
50 zł
ZABIEGI
SLT (Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka)
*350 zł
Irydotomia laserowa
*350 zł
Xen GEL
6500 zł
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty.

MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70
albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.
Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Sylwią Bulikowską, 664 091 750 , sbulikowska@domlekarski.pl