Leczenie jaskry

Najważniejsze informacje

  • Nieleczona jaskra prowadzi do ślepoty, dlatego ważne są regularne badania.
  • W Domu Lekarskim pracują doświadczeni okuliści, którzy prowadzą pełną diagnostykę w kierunku jaskry oraz proponują skuteczne leczenie na każdy etapie rozwoju choroby.
  • Jesteśmy wiodącym ośrodkiem leczenia jaskry – jako pierwsi w Szczecinie wprowadziliśmy zabiegi laserem SLT.
  • Najnowsza metoda leczenia jaskry implantami XEN Gel – dostępna w Domu Lekarskim!

Co to jest jaskra?

Jaskra, inaczej neuropatia jaskrowa, jest chorobą nerwu wzrokowego. Polega ona na stopniowym jego zanikaniu (wraz z przebiegiem choroby zmniejsza się ilość włókien nerwowych). Na jaskrę cierpi 67 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów jest z tego powodu całkowicie niewidomych.

jaskra1Podstawowymi cechami tego schorzenia są:

  • podstępność przebiegu choroby i
  • nieodwracalność zmian.

Podstępność choroby polega na tym, że pierwsze objawy pogorszenia widzenia są dla pacjenta niezauważalne. Powoli dochodzi do zawężania pola widzenia, przy niezmienionej ostrości widzenia – mówimy wtedy o lunetowym polu widzenia. Pacjent nieświadomie przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy i nie wie, że z jego widzeniem dzieje się coś nieprawidłowego. Ostatecznie w końcowym stadium choroby pacjent całkowicie traci widzenie w chorym oku. Nieodwracalność procesu wiąże się z tym, że powstałych zmian nie da się cofnąć, często twierdzimy „to co jaskra zabrała już nie odda”.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zabezpieczenia swoich oczu przed ewentualnym rozwojem jaskry jest – jak przy innych chorobach – profilaktyka. Szczególnie jest to ważne w przypadku osób, u których w rodzinie są notowane zachorowania na jaskrę. Oglądanie dna oka, dokładna ocena tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia w oku przez okulistę raz do roku po 40 roku życia jest podstawowym jej elementem. Dom Lekarski dysponuje aparaturą niezbędną do diagnostyki i oceny rozwoju tego schorzenia. Wyspecjalizowany personel lekarski może udzielić konsultacji w przypadkach trudnych diagnostycznie lub terapeutycznie.

Leczenie jaskry

Podstawowym celem leczniczym w jaskrze jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego na tyle, aby zahamować proces chorobowy. Całkowite wyleczenie jaskry w takim rozumieniu jak np.: wyleczenie grypy czy kataru, jest możliwe tylko w niektórych typach jaskry. W zdecydowanej większości przypadków pacjent jest skazany na jej leczenie do końca życia. Odpowiednia terapia kroplami, przy założeniu, że pacjent pozostaje pod stałą kontrolą okulisty, u większości pacjentów hamuje postęp choroby.

Zabieg laserowe

W Domu Lekarskim istnieje możliwość wykonania zabiegów laserowych obniżających ciśnienie śródgałkowe.

Xen Gel - implanty przeciwjaskrowe

Xen Gel jest żelowym implantem stworzonym przy użyciu bardzo zaawansowanej technologii. Po raz pierwszy zastosowany u pacjentów z jaskrą w 2014r. w USA. Pozwala na wykonanie procedury minimalnie
inwazyjnej chirurgii jaskry. Jest to rurka o długości 6 mm, średnicy zewnętrznej 120um (mikrometrów) i średnicy wewnętrznej 45um(mikrometrów). Dzięki swojej elastyczności dostosowuje się do tkanek, pomiędzy które jest wszczepiany, a jednocześnie trwale zachowuje pierwotną średnicę wewnętrznego przekroju na całej swojej długości. Pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego o ok. 30% lub więcej, co wydatnie zwiększa szansę zachowania wzroku u pacjentów operowanych tą metodą.

SLT - Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka

SLT – czyli Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka. Prostota i bezpieczeństwo zabiegu SLT, jak również możliwość powtarzania sprawia, że można go stosować zamiast obciążającej medycznie i finansowo terapii farmakologicznej. Wg badań, u ok. 80% pacjentów SLT powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego średnio o 25%. Zabieg dostępny jest w Szczecinie jedynie w naszym ośrodku. SLT przeprowadza dr Małgorzata Kowalik, dr Jolanta Rabus i dr Katarzyna Mozolewska – Piotrowska.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem w Domu Lekarskim Piastów Office Center u dra Tomasza Miszczuka, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską, 534 368 023 , dorota.maciejewska@domlekarski.pl