Bulkamid – leczenie nietrzymania moczu

Najważniejsze informacje

  • Zastosowanie preparatu Bulkamid to innowacyjna metoda małoinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu.
  • Bulkamid to środek w formie gęstego żelu, który wypełnia tkanki cewki moczowej. Wstrzyknięcie małych, 3-4 porcji produktu w tkanki, zwiększa się ich objętość, co wspomaga mechanizmy zamykania cewki moczowej. W efekcie zabieg daje lepszą kontrolę w przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu, np. podczas śmiechu, kichania czy kaszlu, aktywności fizycznej lub współżycia seksualnego.
  • Zabieg z użyciem preparatu Bulkamid rekomendowany jest dla kobiet, które chcą poprawić jakość i komfort życia.

Bulkamid – innowacyjna metoda leczenia nietrzymania moczu

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niezamierzone oddawanie moczu podczas aktywności lub wysiłku, takiego jak kaszel, śmiech lub ćwiczenia. Schorzenie spowodowane jest osłabieniem mięśni dna miednicy i dotyka często kobiety (1 na 3 kobiety). Stan ten powoduje dyskomfort i może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie – czynności, relacje międzyludzkie i samopoczucie emocjonalne. Może pojawić się na każdym etapie życia. Ryzyko nietrzymania moczu zwiększają m.in. zmiany w miednicy spowodowane porodem, operacjami w obrębie miednicy i proces starzenia się.

Co to jest Bulkamid?

Bulkamid małoinwazyjne leczenie nietrzymania moczu
Bulkamid jest wypełniaczem okołocewkowym w formie gęstego żelu. To środek wstrzykiwany w tkanki miękkie cewki moczowej, składający się w 97,5% z wody i w 2,5% z poliakrylamidu.

Środek wypełniający Bulkamid stosuje się w szybkim i małoinwazyjnym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Zwiększenie objętości tkanek nie zamyka całkowicie cewki, ale pozwala na lepszą kontrolę trzymania moczu dzięki wspomaganiu mechanizmu zamykania cewki moczowej.

Jak przebiega zabieg z użyciem preparatu Bulkamid?

Zabieg jest małoinwazyjny – nie wymaga żadnych cięć. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 10-15 minut.

Bulkamid podaje się w formie zastrzyku do cewki moczowej za pomocą uretroskopu. Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje trzy lub cztery porcje produktu Bulkamid (1,5-2 ml całkowitej objętości, czyli nieco mniej niż połowę łyżeczki) w celu zwiększenia objętości tkanki cewki moczowej, co umożliwia jej zamknięcie podczas aktywności lub wysiłku i daje lepszą kontrolę oddawania moczu. Po zakończeniu wstrzyknięcia usuwa się uretroskop i leczenie jest zakończone.

Zabieg dedykowany jest dla kobiet, które chcą poprawić jakość i komfort życia, a u których zawiodły inne, zachowawcze metody leczenia.

Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem produktu Bulkamid?

Większość kobiet leczonych produktem Bulkamid zgłasza całkowite ustąpienie lub zmniejszenie nasilenia objawów, a wiele z nich zauważa poprawę, gdy tylko opuszczą gabinet lekarski, szpital czy klinikę. Chociaż całkowity brak wycieku moczu jest najbardziej pożądanym rezultatem leczenia, wiele kobiet za skuteczne leczenie uważa znaczące zmniejszenie ilości i częstotliwości wycieku moczu spowodowanego wysiłkowym nietrzymaniem moczu, w rezultacie czego mogą powrócić do większości codziennych zajęć.

Kiedy nie należy używać produktu Bulkamid?

System wypełniania cewki moczowej Bulkamid nie może być stosowany u pacjentów z ostrą infekcją dróg moczowych.

Czego mogę się spodziewać w dniu zabiegu?

Zabieg z użyciem produktu Bulkamid nie wymaga żadnych cięć ani nacięć, a jego wykonanie zajmuje zwykle około 10 minut. Zabieg odbywa się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych lub oddziale chirurgii jednego dnia i zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia. Przed zabiegiem lekarz omówi z Tobą, czy należy zastosować znieczulenie miejscowe czy ogólne, aby zmniejszyć dyskomfort związany z zabiegiem. Większość pacjentek zostaje poddana zabiegowi z użyciem produktu Bulkamid w znieczuleniu miejscowym i czuje jedynie lekkie ukłucie, gdy igła wchodzi w ścianę cewki moczowej.

Czego mogę się spodziewać po zabiegu?

Po zabiegu i przed opuszczeniem naszego szpitala zostanie sprawdzona zdolność opróżniania pęcherza. Jeśli nie będziesz mogła oddać moczu, na krótki okres (zwykle mniej niż 24 godziny) konieczne może być założenie cewnika, umożliwiającego opróżnienie pęcherza. To rzadkie powikłanie. Po powrocie do domu większość pacjentek wraca do normalnych zajęć w ciągu 24 godzin, w zależności od zaleceń lekarza.

Cennik

LECZENIE NIETRZYMANIA MOCZU Z UŻYCIEM PREPARATU BULKAMID
Leczenie nietrzymania moczu z użyciem preparatu Bulkamid
8000 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem proszę kontaktować się z p. Małgorzatą Dymkowską 732 976 414,  malgorzata.dymkowska@domlekarski.pl.  Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16.00.