Wodorowy test oddechowy (WTO)

Wodorowy test oddechowy – na czym to polega?

Celem wodorowego testu oddechowego jest potwierdzenie lub wykluczenie nietolerancji cukrów na podstawie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Badanie przeprowadza się szczególnie u osób, które zaobserwowały u siebie objawy i dolegliwości jamy brzusznej tj. np.:

 • uporczywe wzdęcia, gazy, biegunki lub zaparcia
 • bóle brzucha
 • stany zapalne jelita cienkiego
 • zespół jelita nadwrażliwego

Wodorowy test oddechowy (WTO) służy diagnostyce nietolerancji pokarmowych laktozy, fruktozy, glukozy, sacharozy, a także zespołu przerostu flory bakteryjnej jelit (SIBO).

Test oddechowy jest nieinwazyjny i bezbolesny. Polega na podaniu pacjentowi wodnego roztworu określonego typu cukru oraz pobraniu próbek wydychanego powietrza zgromadzonego przez kilka sekund w płucach. Po pierwszym pomiarze wartości wodoru w wydychanym powietrzu, zawartość wodoru mierzona jest w odstępach 30 minutowych przez okres ok. 2-3 godzin oraz dodatkowo 15 min po podaniu czynnika. Pomiędzy pobraniami próbek pacjent pozostaje w poczekalni przed gabinetem zabiegowym.

Na jakiej podstawie stwierdzana jest nietolerancja?

Przy nietolerancji pokarmowej część węglowodanów pochodzących z pokarmów nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Podczas procesu fermentacji bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim wytwarzają wodór. Wodorowe testy oddechowe umożliwiają pomiar stężenia wodoru w wydychanym powietrzu, a tym samym stwierdzenie prawidłowości procesów trawienia i wchłaniania węglowodanów.

Jak się przygotować do wodorowego testu oddechowego?

Przed wodorowym testem oddechowym należy odpowiednio przygotować układ pokarmowy, aby uniknąć namnożenia się bakterii w jamie ustnej czy w jelicie cienkim, co może być spowodowane spożyciem nadmiaru fermentujących pokarmów i wydłużeniem trawienia lub zniszczeniem przez niewłaściwą antybiotykoterapię.

Test na SIBO, nietolerancję laktozy, fruktozy i innych cukrów jest pomiarem wodoru, który wytwarzają bakterie w reakcji na trawiony przez nie cukier.

Należy odczekać 4-6 tygodni, jeżeli:

 • przyjmowałeś antybiotyk, silne leki przeczyszczające lub leki, które mogą wpłynąć na wynik testu;
 • jesteś po kolonoskopii, fluoroskopii, enteroklizie lub barytowym wlewom doodbytniczym;
 • miałeś biegunkę infekcyjną, hydrokolonoterapię, lewatywę.

Tydzień przed testem odstaw: zioła bakteriobójcze, probiotyki, inhibitory pompy protonowej.

2 dni przed testem odstaw: łagodne środki przeczyszczające, w tym laktulozę.

Dzień przed testem odstaw: betainę HCI, ocet jabłkowy, gorzkie krople żołądkowe itp., enzymy trawienne oraz suplementy zawierające błonnik. Nie odstawiaj leków bez konsultacji z lekarzem. Zrezygnuj z aktywności fizycznej.

W dniu testu: 

 • przyjdź wyspana/-y i na czczo (od 12 godzin);
 • umyj zęby tuż przed testem;
 • nie żuj gumy, nie jedz cukierków, nie pal papierosów, nie używaj kleju do protez.

Po podaniu czynnika:

 • Zaplanuj sobie czas na ok. 3 godziny testu – w tym czasie najlepiej siedzieć w jednym miejscu bez większej aktywności. Postaraj się nie spacerować i nie zasnąć.

Przed badaniem i między pobraniami możesz pić wodę.

Przeciwwskazania do wykonania wodorowego testu oddechowego (WTO)

Przeciwwskazania:

 • Potwierdzona lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i surbitolem).
 • Potwierdzona lub podejrzewana hipoglikemia (poposiłkowa).

Cennik

WODOROWY TEST ODDECHOWY (WTO)
Wodorowy test oddechowy
200 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.