Wodorowy test oddechowy (WTO)

Wodorowy test oddechowy – na czym to polega?

Celem wodorowego testu oddechowego jest potwierdzenie lub wykluczenie nietolerancji cukrów na podstawie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Badanie przeprowadza się szczególnie u osób, które zaobserwowały u siebie objawy i dolegliwości jamy brzusznej tj. np.:

  • uporczywe wzdęcia, gazy, biegunki lub zaparcia
  • bóle brzucha
  • stany zapalne jelita cienkiego
  • zespół jelita nadwrażliwego

Wodorowy test oddechowy (WTO) służy diagnostyce nietolerancji pokarmowych laktozy, fruktozy, glukozy, sacharozy, a także zespołu przerostu flory bakteryjnej jelit (SIBO).

Test oddechowy jest nieinwazyjny i bezbolesny. Polega na podaniu pacjentowi wodnego roztworu określonego typu cukru oraz pobraniu próbek wydychanego powietrza zgromadzonego przez kilka sekund w płucach. Po pierwszym pomiarze wartości wodoru w wydychanym powietrzu, zawartość wodoru mierzona jest w odstępach 30 minutowych przez okres ok. 2-3 godzin oraz dodatkowo 15 min po podaniu czynnika. Pomiędzy pobraniami próbek pacjent pozostaje w poczekalni przed gabinetem zabiegowym.

Na jakiej podstawie stwierdzana jest nietolerancja?

Przy nietolerancji pokarmowej część węglowodanów pochodzących z pokarmów nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Podczas procesu fermentacji bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim wytwarzają wodór. Wodorowe testy oddechowe umożliwiają pomiar stężenia wodoru w wydychanym powietrzu, a tym samym stwierdzenie prawidłowości procesów trawienia i wchłaniania węglowodanów.

Jak się przygotować do wodorowego testu oddechowego?

Przed wodorowym testem oddechowym należy odpowiednio przygotować układ pokarmowy, aby uniknąć namnożenia się bakterii w jamie ustnej czy w jelicie cienkim, co może być spowodowane spożyciem nadmiaru fermentujących pokarmów i wydłużeniem trawienia lub zniszczeniem przez niewłaściwą antybiotykoterapię.

Test na SIBO, nietolerancję laktozy, fruktozy i innych cukrów jest pomiarem wodoru, który wytwarzają bakterie w reakcji na trawiony przez nie cukier.

Należy odczekać 4-6 tygodni, jeżeli:

  • przyjmowałeś antybiotyk, silne leki przeczyszczające lub leki, które mogą wpłynąć na wynik testu;
  • jesteś po kolonoskopii, fluoroskopii, enteroklizie lub barytowym wlewom doodbytniczym;
  • miałeś biegunkę infekcyjną, hydrokolonoterapię, lewatywę.

Tydzień przed testem odstaw: zioła bakteriobójcze, probiotyki, inhibitory pompy protonowej.

2 dni przed testem odstaw: łagodne środki przeczyszczające, w tym laktulozę.

Dzień przed testem odstaw: betainę HCI, ocet jabłkowy, gorzkie krople żołądkowe itp., enzymy trawienne oraz suplementy zawierające błonnik. Nie odstawiaj leków bez konsultacji z lekarzem. Zrezygnuj z aktywności fizycznej.

W dniu testu: 

  • przyjdź wyspana/-y i na czczo (od 12 godzin);
  • umyj zęby tuż przed testem;
  • nie żuj gumy, nie jedz cukierków, nie pal papierosów, nie używaj kleju do protez.

Po podaniu czynnika:

  • Zaplanuj sobie czas na ok. 3 godziny testu – w tym czasie najlepiej siedzieć w jednym miejscu bez większej aktywności. Postaraj się nie spacerować i nie zasnąć.

Przed badaniem i między pobraniami możesz pić wodę.

Przeciwwskazania do wykonania wodorowego testu oddechowego (WTO)

Przeciwwskazania:

  • Potwierdzona lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i surbitolem).
  • Potwierdzona lub podejrzewana hipoglikemia (poposiłkowa).

Cennik

WODOROWY TEST ODDECHOWY (WTO)
Wodorowy test oddechowy po obciążeniu fruktozą
200 zł
Wodorowy test oddechowy po obciążeniu glukozą
200 zł
Wodorowy test oddechowy po obciążeniu laktozą
200 zł
Wodorowy test oddechowy po obciążeniu laktulozą
200 zł
Wodorowy test oddechowy po obciążeniu sacharozą
200 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane na stronach ceny mogą ulec zmianie.