Otyłość lub nadwaga z podwyższonym poziomem cukru we krwi – badania kliniczne dla pacjenta

Aktualnie prowadzimy badania kliniczne w Domu Lekarskim w Szczecinie dla Pacjentów z otyłością lub nadwagą z podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Badanie kliniczne ma charakter bezpłatny.

Otyłość, nadwaga – co to jest?

Zostaw kontakt – oddzwonimy!
Poznaj badania kliniczne: otyłość lub nadwaga z podwyższonym poziomem cukru we krwi
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Zgoda na przetwarzanie danych

Otyłość i nadwaga, zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, stanowiące zagrożenie dla zdrowia. WHO klasyfikuje otyłość jako chorobę przewlekłą, wymagającą rozpoznania i leczenia, podobnie jak inne schorzenia.

Otyłość nie jest chorobą metaboliczną, lecz wynikiem zaburzeń odżywiania czy niewystarczającej aktywności fizycznej, które mogą prowadzić do dodatniego bilansu energetycznego.

Jakie są główne czynniki ryzyka rozwoju otyłości?

Rozwój nadwagi i otyłości u dorosłych jest wynikiem wielu czynników ryzyka, z których najważniejsze obejmują:

  • Czynniki środowiskowe:

– Mikrośrodowiskowe (indywidualne): dieta i aktywność fizyczna (styl życia)
– Makrośrodowiskowe: zmiany cywilizacyjne, powszechność środków transportu, dostępność urządzeń elektronicznych oraz wysoko przetworzonej żywności o dużej gęstości energetycznej

  • Czynniki psychologiczne
  • Czynniki genetyczne
  • Czynniki hormonalne, jatrogenne i inne (otyłość wtórna)

Jak rozpoznać nadwagę i otyłość u osób dorosłych?

Pomiary wzrostu, masy ciała i obwodu talii są kluczowym elementem badania przedmiotowego pacjenta. Przeprowadza się je przy różnych wizytach, np. tj. pierwsza wizyta u lekarza rodzinnego, wizyta związana z nadwagą lub otyłością, konsultacje z powodu powikłań otyłości czy rutynowe wizyty z podejrzeniem nieprawidłowej masy ciała.

Według kryteriów WHO, ocena stanu odżywiania opiera się na wartości BMI, z nadwagą diagnozowaną w zakresie 25-29,9 kg/m2, a otyłością przy wartościach BMI ≥30 kg/m2.

Ocena stopnia otyłości:

  • I stopień: 30-34,9 BMI (kg/m2)
  • II stopień: 35–39,9 (kg/m2)
  • III stopień: ≥40 (kg/m2)

Zaawansowanie otyłości precyzuje się zgodnie z kryteriami WHO. Otyłość trzewną u Europejczyków rozpoznaje się przy obwodzie talii ≥94 cm u mężczyzn i ≥80 cm u kobiet.

Dodatkowo obwód talii powinien być mierzony u osób z prawidłowymi wartościami BMI, ze względu na możliwość występowania tzw. otyłości metabolicznej. Pomocne może być także badanie składu ciała metodą bioimpedancji (waga, analiza składu ciała – w przypadku otyłości zawartość tłuszczu w ciele u mężczyzn przekracza 25%, a u kobiet 30%).

W praktyce klinicznej ważne jest regularne monitorowanie pacjentów w kierunku powikłań otyłości, nawet jeśli ich BMI jest poniżej 35 kg/m2. Wczesne rozpoznanie i zarządzanie stanem odżywiania są kluczowe dla zdrowia pacjenta.

Źródło informacji: https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/246952,-nadwaga-i-otylosc-u-doroslych

Kto może wziąć udział w badaniu klinicznym?

Uczestnikiem badania klinicznego w kierunku otyłości lub nadwagi mogą zostać osoby, które spełniają określone kryteria:

  • stężenie hemoglobiny glikowanej HbA1c od ≥42 do ≤53 mmol/mol (od ≥6 do  ≤7%  – zgodnie z publikacją Current Topics in Diabetes, 2023, tom 3, nr 1) podczas pierwszej wizyty
  • wskaźnik masy ciała (BMI) >25 kg/m2 i  ≤40 kg/m2
  • w przypadku kobiet zdolnych do posiadania potomstwa: zobowiązanie się do stosowania medycznie uznanych metod antykoncepcji w okresie leczenia
  • wiek uczestnika 18-70 lat

Kluczowe kryteria wyłączenia:

  • Stosowanie metforminy lub innego farmakologicznego leczenia przeciwcukrzycowego w przeszłości lub obecnie bądź leczenie/suplementacja powodujące redukcję/zmianę glikemii w okresie 30 dni przed pierwszą wizytą i w trakcie badania
  • Aktualne leczenie/suplementacja w celu zredukowania masy ciała (np. środki wiążące/spalające tłuszcze, blokery węglowodanów, produkty zwiększające uczucie sytości) lub znane czynniki wpływające na masę ciała (np. kortykosteroidy podawane ogólnoustrojowo)
  • Cukrzyca typu 1 (T1D)/późna cukrzyca autoimmunologiczna u osób dorosłych lub cukrzyca wtórna (według informacji przekazanych przez pacjenta)

Prawa pacjenta

Prowadzone przez Dom Lekarski badania kliniczne realizowane są zgodnie z prawami przysługującymi pacjentowi. Każdy uczestnik badania świadomie i samodzielnie wyraża wolę przystąpienia do projektu badawczego, jak również w każdej chwili może ową zgodę wycofać, tym samym rezygnując z dalszej terapii. Zgodnie z obowiązującymi prawami pacjenta, uczestnik projektu nie musi podawać przyczyn rezygnacji. Ponadto pacjent biorąc udział w badaniach klinicznych ma prawo do:

  • uzyskania informacji o stanie swojego zdrowia oraz leku, który jest poddawany badaniom,
  • otrzymania kopii dokumentacji medycznej,
  • uzyskania informacji o przebiegu badań klinicznych, których udziela lekarz prowadzący,
  • należytej ochrony danych osobowych.

Kontakt ws. badań klinicznych

Jesteś zainteresowany udziałem w aktualnie prowadzonych badaniach klinicznych? Chcesz wiedzieć, czy kwalifikujesz się do badania? Masz pytania? Skontaktuj się z nami na adres: badaniakliniczne@domlekarski.pl