Zabiegi bariatryczne Szczecin

Najważniejsze informacje

  • zabiegi bariatryczne Szczecin Dom LekarskiZabiegi bariatryczne są małoinwazyjnymi procedurami medycznymi, mającymi na celu leczenie otyłości poprzez zmniejszenie pojemności żołądka metodą laparoskopową. Podzielone są na dwie główne kategorie: restrykcyjne, które ograniczają u pacjentów ilość spożywanego pokarmu, oraz restrykcyjno-wyłączające, które dodatkowo zmniejszają wchłanianie pokarmu, co przyczynia się do utraty nadmiernych kilogramów.
  • Operacja bariatryczna pozwala m.in. na:
    – utratę nadmiernej ilości masy ciała (nawet do 50-70%)
    – zmniejszenie łaknienia
    – szybsze odczuwanie sytości

Zabiegi bariatryczne – jakie są rodzaje najczęściej przeprowadzanych zabiegów?

W Polsce najczęściej przeprowadzanymi zabiegami bariatrycznymi są: rękawowa resekcja żołądka oraz gastric bypass na pętli Roux (RYGB), minigastric bypass, SASI oraz SADI.

Jakie są wskazania do operacji zmniejszenia żołądka?

Zabiegi bariatryczne są przeznaczone dla pacjentów z otyłością III stopnia. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, kwalifikują się do nich również osoby z BMI powyżej 35 punktów oraz pacjenci z BMI powyżej 30, cierpiący na choroby towarzyszące, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Czym się różni otyłość od nadwagi?

Otyłość i nadwaga są określane wskaźnikiem BMI. BMI do 25 oznacza prawidłową wagę, między 25 a 30 – nadwagę, natomiast pacjenci z BMI powyżej 30 to osoby z otyłością, które mogą kwalifikować się do zabiegów bariatrycznych.

Zabiegi bariatryczne nie są dedykowane dla pacjentów z nadwagą. Są to zabiegi dla pacjentów z otyłością, przede wszystkim z otyłością olbrzymią, czyli dla pacjentów, u których zawodzą zachowawcze metody leczenia otyłości.

Jak powinien przygotować się pacjent do zabiegu bariatrycznego?

Przygotowanie do zabiegu bariatrycznego jest procesem trwającym co najmniej 3 miesiące. Jest to okres, w którym pacjent nie tylko wykonuje badania diagnostyczne, takie jak USG brzucha i gastroskopia, ale także współpracuje z dietetykiem czy psychologiem, pod nadzorem chirurga bariatry.

Czy po zabiegu bariatrycznym konieczna jest operacja plastyczna?

Po zabiegach bariatrycznych zdarza się, że konieczne jest wykonanie operacji plastycznej, takiej jak wycięcie nadmiaru skóry z okolicy brzucha. Jednakże nie wszystkie osoby poddane operacji bariatrycznej wymagają takiego dodatkowego zabiegu.