Trychologia

Najważniejsze informacje

Trychologia to dziedzina medycyny z pogranicza dermatologii i medycyny estetycznej, zajmująca się diagnozą i leczeniem stanu włosów i skóry głowy. Podczas nieinwazyjnego badania lekarz przykłada do skóry pacjenta specjalny trichoskop z głowicą wyposażoną w kamerę, dzięki czemu można uzyskać nawet ok. 100-200x powiększony obraz, wysokiej jakości.

W trakcie badania trichoskopowego lekarz dokonuje oceny w wybranych okolicach skóry głowy (m.in. ogniska chorobowe, ilość, jakość i stan mieszków włosowych) oraz łodygi włosów. Analiza przeprowadzona we właściwym czasie może zapobiec konieczności wdrożenia bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Na podstawie wyników badania trichoskopem można zdiagnozować przyczyny wypadania włosów i zaproponować najlepszą kurację.

Odpowiednio dobrana pielęgnacja, suplementacja, ewentualne leczenie farmakologiczne i forma zabiegów z zakresu trychologii lekarskiej (m.in. bardzo efektywna mezoterapia igłowa skóry głowy i/lub wprowadzenie osocza bogatopłytkowego) w formie metod łączonych skutecznie łagodzą większość problemów z włosami.


Główne wskazania do wykonania badania trychologicznego to:

  • łamliwość włosów
  • przerzedzenie włosów, wypadanie włosów (również po COVID-19)
  • łysienie telogenowe, androgenowe
  • łysienie plackowate
  • atopowe zapalenie skóry głowy
  • choroby skóry głowy, tj. podrażnienia, świąd, łojotok, łupież, łuszczyca

Do wypadania włosów i innych schorzeń skóry głowy mogą przyczyniać się czynniki genetyczne i zdrowotne, np. skłonności genetyczne, dieta, styl życia, stres, a także problemy hormonalne.

Kompleksowa kuracja trychologiczna w Domu Lekarskim składa się z:

Diagnostyka stanu skóry głowy i włosów:
– konsultacja trychologiczna – szczegółowy wywiad z Pacjentem w zakresie problemów z włosami, skórą głowy oraz powiązania ze stanem zdrowia Pacjenta
– badanie trichoskopem (analiza skóry głowy i łodyg włosów)

Leczenie:
Po konsultacji lekarz może zaproponować ewentualne leczenie farmakologiczne, dietetyczne (suplementy diety), pielęgnacyjne lub zabiegi z zakresu trychologii, które możesz wykonać w Domu Lekarskim:
– leczenie skóry głowy mezoterapią igłową
– kuracja przeciw wypadaniu włosów osoczem bogatopłytkowym

Borykasz się z problemem wypadania włosów? Wizyta u trychologa może okazać się dobrym rozwiązaniem, a przede wszystkim ratunkiem dla Twoich włosów.