Rehabilitacja kręgosłupa

Najważniejsze informacje

Rozwój cywilizacji i związane z nim ograniczenie czynności ruchowych wśród milionów ludzi spowodował w ciągu ostatniego wieku gwałtowny wzrost dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Zbyt wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej przed komputerem, za kierownicą samochodu czy przed telewizorem powoduje, że nasz układ mięśniowo-stawowy jest coraz słabszy. Do tego pozycja siedząca jest najczęściej pozycją bierną a nie czynną, co powoduje stałe przeciążanie kręgosłupa ponad jego fizjologiczną wytrzymałość. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko przeciążenia jest długotrwała pozycja stojąca oraz nieprawidłowe podnoszenie nie zawsze ciężkich przedmiotów.

Rehabilitacja w Domu Lekarskim

Dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa lub zlokalizowane w okolicy biodra, uda czy kolana nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. W trakcie wizyty fizjoterapeuta zbiera informacje, które pozwolą określić czy wzorzec bólu pasuje do typowego zachowania się bólu związanego z kręgosłupem. Ważnym elementem w czasie spotkania jest wykluczenie poważnych chorób i uszkodzeń, które mogą wymagać interwencji ortopedycznej, a nie dalszej rehabilitacji.

Najważniejsze jest zaplanowanie terapii dostosowanej do przyczyny bólu i stadium choroby.  Wyróżnić można:

 • stadium ostre,
 • stadium podostre oraz
 • stadium przewlekłe. 

W fazie ostrej nie tylko farmakoterapia czy odpoczynek w pozycji leżącej może przynieść ulgę, ale również odpowiednio dobrane ćwiczenia czy też techniki mobilizacji stawów. W Domu Lekarskim nie stosujemy masażu i zabiegów fizykalnych, jako metod rehabilitacji, ponieważ chcemy aby terapia przez nas stosowana była przyczynowo – skutkowa a nie tylko objawowa. W czasie pierwszego spotkania fizjoterapeuta oceni zakresy ruchu w kręgosłupie i stawach biodrowych, sprawdzi napięcie najważniejszych grup mięśniowych, zbada czucie.
W fazie przewlekłej postępowanie jest uzależnione od tego czy mamy do czynienia z przeciążeniem mięśni, czy też zmianami strukturalnymi w obrębie dysku czy stawów międzykręgowych.

W czasie rehabilitacji stosujemy:

 • mobilizacje stawów
 • mobilizacje powięzi
 • stretching
 • detonizację najbardziej napiętych grup mięśniowych ( mięśnie kulszowo – goleniowe, m. biodrowo-lędźwiowy, m. prostownik grzbietu)
 • neuromobilizacje
 • naukę napinania mięśni lokalnych i stabilizacji kręgosłupa
 • naukę prawidłowej postawy w czasie siedzenia
 • kinesiotaping
 • terapię manualną wg standardów Międzynarodowej Federacji TM
 • zasady profilaktyki

W przypadku stwierdzenia objawów ze strony układu nerwowego tj. radikulopatia, osłabienie odruchów, zaburzenie czucia, osłabienie siły mięśni wskaźnikowych to nimi musimy się zająć w pierwszej kolejności.  Rolą fizjoterapeuty będzie uwolnienie, odbarczenie, poprawa mobilności struktur nerwowych.

Jeżeli przyczyna dolegliwości bólowych jest staw międzykręgowy, który może być zablokowany zarówno w kierunku zgięcia, wyprostu czy rotacji a najczęściej w kombinacji tych trzech ruchów to najlepszym rozwiązaniem będzie odblokowanie tego stawu. Ból w stawie może też wynikać z długotrwałego dysfunkcyjnego ustawienia kręgosłupa. Naszym zadaniem będzie ocena biomechaniczna kręgosłupa i nauka prawidłowej pozycji siedzącej, stojącej oraz ergonomia pracy w czasie wykonywania różnych czynności dnia codziennego. Pokazanie i wyuczenia pacjenta jak aktywować mięśnie lokalne a nie globalne jest często najważniejszym elementem terapii. W dalszej kolejności poprawienie wytrzymałości tych mięśni i wyrobienie prawidłowego wzorca ruchowego odgrywać będzie ważną rolę w procesie leczenia jak i zapobiegania kolejnym nawrotom.


Skuteczność terapii możemy ocenić na podstawie: zmniejszenia bólu, zwiększenia ruchomości kręgosłupa, czasu powrotu do pracy, ilości nawrotów dolegliwości. Nie ma jednej skutecznej metody rehabilitacji, dlatego dobry specjalista potrafi z gamy różnych środków wybrać te, które będą najlepsze dla danego pacjenta.


Jeżeli stwierdzimy u pacjenta problem z zaburzeniem równowagi mięśniowej to do terapii należy dołączyć program ćwiczeń rozciągających. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie te powinny być bezbolesne i dostosowane do wieku i możliwości pacjenta. Rozciąganie mięśni powinno trwać zdecydowanie dłużej niż 15 czy 30 sekund. Pozycja w czasie stretchingu nie może powodować dodatkowych napięć mięśniowych.

Kinesiotaping jest metodą rehabilitacji coraz powszechniej stosowankinesiotapingą jako wspomaganie procesu leczenia. Dotyczy to również bólów kręgosłupa. Ból powoduje zwiększone napięcie mięśniowe a napięty nadmiernie mięsień lub powięź może powodować ból. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych mięśni plastrami o specjalnej strukturze. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, niezawierający leku, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza.

Na zakończenie sesji rehabilitacyjnej pacjenci dostają dokładny plan ćwiczeń, który możliwy jest do wykonania zarówno w domu, jak i w pracy. Systematyczne i dokładne wykonywanie ćwiczeń jest podstawowym elementem skutecznej terapii. Zaleca się również spanie na odpowiednim materacu, dźwiganie w prawidłowy sposób, odpowiednie przygotowanie miejsca pracy.

Profilaktyka

NOSZENIE
• Nosić ciężar tak blisko środka ciężkości jak to jest możliwe

SIEDZENIE
• Płaszczyzna podparcia utworzona jest z obu guzów kulszowych
• Zwiększona kifoza powstaje przez: zbyt niskie siedzenie, siedzenie z wyprostowanymi nogami, zbyt miękkie siedzenie, uda wyżej niż pośladki

prawidlowe siedzenie

Prawidłowa z lewej i nieprawidłowa z prawej pozycja siedząca

PODNOSZENIE
• Podnoszenie na nogach zgiętych a nie na wyprostowanych
• Podnoszenie ciężaru tak blisko ciała jak to możliwe
• Dla problemów dyskowych pozycja w półzgięcia jest gorsza niż pełne zgięcie

prawidlowe podnoszenie

Prawidłowe i nieprawidłowe podnoszenie

PCHANIE
• Przy ciągnięciu powstaje skłonność do zgięcia w odcinku lędźwiowym, co zwiększa ciśnie wewnątrzdyskowe
• Pchaj nogami do tyłu

LEŻENIE
• Leżenie na plecach ze zgiętymi biodrami i kolanami
• Leżenie na boku ze zgiętą nogą na górze

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
Adam Wandachowicz 07:00 - 15:00 - 07:00 - 15:00 - 07:00 - 15:00
Tomasz Rutkowski 10:00 - 20:00 07:00 - 15:00 10:00 - 20:00 07:00 - 15:00 07:00 - 16:00
Jagoda Kropacz 08:00 - 16:00 12:00 - 20:00 08:00 - 16:00 12:00 - 20:00 08:00 - 16:00

Rehabilitanci przyjmują w podanych godzinach Pacjentów umówionych wcześniej telefonicznie lub bezpośrednio w rejestracji.

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Cennik

REHABILITACJA
Terapia manualna
150 zł
Terapia manualna - pakiet 5 spotkań
675 zł
Terapia manualna - pakiet 10 spotkań
1300 zł
Konsultacja fizjoterapeuty
150 zł
Fala uderzeniowa
60 zł
Fala uderzeniowa - pakiet 5 spotkań
275 zł
Fala uderzeniowa - pakiet 10 spotkań
500 zł
Masaż 60 minut
150 zł
Masaż 30 minut
100 zł
Ocena biomechaniczna - BIODEX
350 zł
Wypożyczenie szyny ortopedycznej - 1 doba
45 zł
FIZYKOTERAPIA
Pole magnetyczne
20 zł
Laser
20 zł
Krioterapia częściowa
20 zł
Elektrostymulacja
20 zł
Prądy diadynamiczne
20 zł
Prądy interferencyjne
20 zł
Ultrawdźwięki
20 zł
Tens
20 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.