Rehabilitacja kręgosłupa

Najważniejsze informacje

Rozwój cywilizacji i związane z nim ograniczenie czynności ruchowych wśród milionów ludzi spowodował w ciągu ostatniego wieku gwałtowny wzrost dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Zbyt wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej przed komputerem, za kierownicą samochodu czy przed telewizorem powoduje, że nasz układ mięśniowo-stawowy jest coraz słabszy. Do tego pozycja siedząca jest najczęściej pozycją bierną a nie czynną, co powoduje stałe przeciążanie kręgosłupa ponad jego fizjologiczną wytrzymałość. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko przeciążenia jest długotrwała pozycja stojąca oraz nieprawidłowe podnoszenie nie zawsze ciężkich przedmiotów.

Rehabilitacja w Domu Lekarskim

Dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa lub zlokalizowane w okolicy biodra, uda czy kolana nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. W trakcie wizyty fizjoterapeuta zbiera informacje, które pozwolą określić czy wzorzec bólu pasuje do typowego zachowania się bólu związanego z kręgosłupem. Ważnym elementem w czasie spotkania jest wykluczenie poważnych chorób i uszkodzeń, które mogą wymagać interwencji ortopedycznej, a nie dalszej rehabilitacji.

Najważniejsze jest zaplanowanie terapii dostosowanej do przyczyny bólu i stadium choroby.  Wyróżnić można:

 • stadium ostre,
 • stadium podostre oraz
 • stadium przewlekłe. 

W fazie ostrej nie tylko farmakoterapia czy odpoczynek w pozycji leżącej może przynieść ulgę, ale również odpowiednio dobrane ćwiczenia czy też techniki mobilizacji stawów. W Domu Lekarskim nie stosujemy masażu i zabiegów fizykalnych, jako metod rehabilitacji, ponieważ chcemy aby terapia przez nas stosowana była przyczynowo – skutkowa a nie tylko objawowa. W czasie pierwszego spotkania fizjoterapeuta oceni zakresy ruchu w kręgosłupie i stawach biodrowych, sprawdzi napięcie najważniejszych grup mięśniowych, zbada czucie.
W fazie przewlekłej postępowanie jest uzależnione od tego czy mamy do czynienia z przeciążeniem mięśni, czy też zmianami strukturalnymi w obrębie dysku czy stawów międzykręgowych.

W czasie rehabilitacji stosujemy:

 • mobilizacje stawów
 • mobilizacje powięzi
 • stretching
 • detonizację najbardziej napiętych grup mięśniowych ( mięśnie kulszowo – goleniowe, m. biodrowo-lędźwiowy, m. prostownik grzbietu)
 • neuromobilizacje
 • naukę napinania mięśni lokalnych i stabilizacji kręgosłupa
 • naukę prawidłowej postawy w czasie siedzenia
 • kinesiotaping
 • terapię manualną wg standardów Międzynarodowej Federacji TM
 • zasady profilaktyki

W przypadku stwierdzenia objawów ze strony układu nerwowego tj. radikulopatia, osłabienie odruchów, zaburzenie czucia, osłabienie siły mięśni wskaźnikowych to nimi musimy się zająć w pierwszej kolejności.  Rolą fizjoterapeuty będzie uwolnienie, odbarczenie, poprawa mobilności struktur nerwowych.

Jeżeli przyczyna dolegliwości bólowych jest staw międzykręgowy, który może być zablokowany zarówno w kierunku zgięcia, wyprostu czy rotacji a najczęściej w kombinacji tych trzech ruchów to najlepszym rozwiązaniem będzie odblokowanie tego stawu. Ból w stawie może też wynikać z długotrwałego dysfunkcyjnego ustawienia kręgosłupa. Naszym zadaniem będzie ocena biomechaniczna kręgosłupa i nauka prawidłowej pozycji siedzącej, stojącej oraz ergonomia pracy w czasie wykonywania różnych czynności dnia codziennego. Pokazanie i wyuczenia pacjenta jak aktywować mięśnie lokalne a nie globalne jest często najważniejszym elementem terapii. W dalszej kolejności poprawienie wytrzymałości tych mięśni i wyrobienie prawidłowego wzorca ruchowego odgrywać będzie ważną rolę w procesie leczenia jak i zapobiegania kolejnym nawrotom.


Skuteczność terapii możemy ocenić na podstawie: zmniejszenia bólu, zwiększenia ruchomości kręgosłupa, czasu powrotu do pracy, ilości nawrotów dolegliwości. Nie ma jednej skutecznej metody rehabilitacji, dlatego dobry specjalista potrafi z gamy różnych środków wybrać te, które będą najlepsze dla danego pacjenta.


Jeżeli stwierdzimy u pacjenta problem z zaburzeniem równowagi mięśniowej to do terapii należy dołączyć program ćwiczeń rozciągających. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenie te powinny być bezbolesne i dostosowane do wieku i możliwości pacjenta. Rozciąganie mięśni powinno trwać zdecydowanie dłużej niż 15 czy 30 sekund. Pozycja w czasie stretchingu nie może powodować dodatkowych napięć mięśniowych.

Kinesiotaping jest metodą rehabilitacji coraz powszechniej stosowankinesiotapingą jako wspomaganie procesu leczenia. Dotyczy to również bólów kręgosłupa. Ból powoduje zwiększone napięcie mięśniowe a napięty nadmiernie mięsień lub powięź może powodować ból. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych mięśni plastrami o specjalnej strukturze. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, niezawierający leku, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza.

Na zakończenie sesji rehabilitacyjnej pacjenci dostają dokładny plan ćwiczeń, który możliwy jest do wykonania zarówno w domu, jak i w pracy. Systematyczne i dokładne wykonywanie ćwiczeń jest podstawowym elementem skutecznej terapii. Zaleca się również spanie na odpowiednim materacu, dźwiganie w prawidłowy sposób, odpowiednie przygotowanie miejsca pracy.

Profilaktyka

NOSZENIE
• Nosić ciężar tak blisko środka ciężkości jak to jest możliwe

SIEDZENIE
• Płaszczyzna podparcia utworzona jest z obu guzów kulszowych
• Zwiększona kifoza powstaje przez: zbyt niskie siedzenie, siedzenie z wyprostowanymi nogami, zbyt miękkie siedzenie, uda wyżej niż pośladki

prawidlowe siedzenie

Prawidłowa z lewej i nieprawidłowa z prawej pozycja siedząca

PODNOSZENIE
• Podnoszenie na nogach zgiętych a nie na wyprostowanych
• Podnoszenie ciężaru tak blisko ciała jak to możliwe
• Dla problemów dyskowych pozycja w półzgięcia jest gorsza niż pełne zgięcie

prawidlowe podnoszenie

Prawidłowe i nieprawidłowe podnoszenie

PCHANIE
• Przy ciągnięciu powstaje skłonność do zgięcia w odcinku lędźwiowym, co zwiększa ciśnie wewnątrzdyskowe
• Pchaj nogami do tyłu

LEŻENIE
• Leżenie na plecach ze zgiętymi biodrami i kolanami
• Leżenie na boku ze zgiętą nogą na górze