Psychologia transportu i psychotechnika

Najważniejsze informacje

  • badania psychotechniczne kierowców przeprowadzamy w Centrum Medycyny Pracy Dom Lekarski w Szczecinie przy ul. Rydla 37;
  • badaniami objęte są dwie grupy kierowców: wykonujący pracę kierowcy zawodowo, a także kierujący pojazdem w ramach obowiązków służbowych w trakcie godzin pracy;
  • badania psychologiczne i psychotesty przeprowadza w naszym Centrum Medycyny Pracy doświadczona kadra – psycholog transportu z wieloletnim doświadczeniem;

Psychotechnika i psychotesty

Psychotesty dla kierowców – jak przebiegają?

W ramach badania psychologicznego przeprowadzany jest krótki wywiad, dzięki któremu psycholog może ustalić aktualny stan zdrowia pacjenta oraz ustalić przebieg badania, aby egzaminowany wiedział, jak będzie wyglądała całość.

I etap to badania przeprowadzane za pomocą kwestionariuszy w formie papierowej – zadania muszą być wykonane w określonym przez psychologa czasie. Sprawdzane są przede wszystkim cechy danej osoby, jej dojrzałość emocjonalna, poziom gwałtowności, agresji, czy też umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Ważne są też umiejętności społeczne, czyli np. praca w grupie, samokontrola, podatność na presję społeczną. Poprzez kwestionariusze psycholog pracy ma też możliwość ocenić pamięć i spostrzegawczość przyszłego zawodowego kierowcy.

II etap to część, w której sprawdzane są szybkość reakcji i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Psycholog transportu do tego rodzaju testów wykorzystuje specjalistyczne sprzęty. Dzięki użyciu maszyn, ocena sprawności jest obiektywna i niezależna.

Jeżeli obie części – teoretyczna i praktyczna – zostaną ocenione pozytywnie, kandydat otrzyma orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy na wskazanym stanowisku.

Przygotowanie do badań

Dobre przygotowanie do badania ułatwi ich wykonanie zarówno specjaliście, jak i samemu badanemu. Zachęcamy do skorzystania z naszego krótkiego przewodnika:

  • każdy pacjent powinien posiadać: dowód osobisty, prawo jazdy i skierowanie na badania,
  • na badania warto przyjść wypoczętym, wyspanym i najedzonym – sprawdzana jest motoryka, na którą wpływ ma nasze samopoczucie,
  • nie rekomendujemy przychodzić na badania po całym dniu pracy – zmęczenie obniża nasze funkcje poznawcze;
  • jeśli pacjent nosi okulary lub soczewki kontaktowe – powinien je mieć przy sobie,
  • może przydać się przekąska i coś do picia – pomogą w regeneracji, gdyby nadeszło nieoczekiwane zmęczenie,
  • na 24 godz. przed badaniem nie należy spożywać alkoholu ani innych substancji psychoaktywnych,
  • w przypadku, gdy osoba badana choruje na cukrzycę lub epilepsję, należy zabrać ze sobą kartę konsultacyjną od lekarza specjalisty.