Konferencja GlauCat 2019 z udziałem dra Tomasza Miszczuka

Leczenie nadciśnienia tętniczego u osób chorych na jaskrę było jednym z tematów przewodnich tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Jaskrowo-Zaćmowej GlauCat w Sopocie, na której w gronie blisko 500 okulistów z Polski i zagranicy znalazł się również nasz reprezentant – specjalista okulista, dr Tomasz Miszczuk.

GlauCat 2019 to druga już tego typu konferencja o międzynarodowym charakterze, która odbywa się w Polsce co 2 lata. Tym razem w dniach od 31 maja do 1 czerwca najwybitniejszych lekarzy z całego świata specjalizujących się w leczeniu jaskry i zaćmy zaproszono nad morze, do Hotelu Sheraton w Sopocie.

Skąd wzięła się nazwa GlauCat? Jak tłumaczą organizatorzy konferencji z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser:

„Zarówno w przypadku tytułowego Glau (glaucoma), jak i Cat (cataracta) obserwujemy ciągły postęp w możliwościach terapeutycznych. Bardziej nieprzewidywalną chorobą jest jednak jaskra i to ona próbuje nas przechytrzyć jak sprytny kot, chodzi też swoimi drogami”.

Program konferencji podzielony był na 4 części, które poświęcono jaskrze, zaćmie, chorobom neowaskularnym oraz rogówce i powierzchni oka. Ważnym elementem była prezentacja bazującego na algorytmie nowatorskiego programu badań przesiewowych w jaskrze pod przewodnictwem prof. Jerzego Szaflika, (roboczo nazwany E-jaskra), który w przyszłości może okazać się przełomem w wykrywaniu tego schorzenia. Pomiędzy poszczególnymi sesjami wypowiadali się eksperci spoza dziedziny okulistyki, co urozmaiciło wykłady szerszym spojrzeniem na różne aspekty choroby.

Konferencja w Sopocie była doskonałą okazją dla naszego Doktora Tomasza Miszczuka do wymiany doświadczeń ze środowiskiem okulistycznym oraz pogłębienia wiedzy na temat nowych osiągnięć w terapii jaskry i zaćmy.