USG piersi

Najważniejsze informacje

  • USG piersi to nieinwazyjne badanie, które umożliwia ocenę struktury gruczołu sutkowego, obecność zmian patologicznych oraz stan dołów pachowych (węzły chłonne). Może być wykonywane w celu uzupełnienia mammografii lub profilaktycznie u młodych kobiet, u których trudno dokonać oceny mammograficznej ze względu na dużą gęstość tkanki gruczołowej. Nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia go u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Diagnostyka USG piersi – precyzja i jakość obrazowania

  • Dom Lekarski ma aparaty USG Philips Affiniti 70 oraz VOLUSON S10 Expert, które są wyposażone w zaawansowaną technologię do celów diagnostycznych w ginekologii i położnictwie. Oba aparaty cechują się doskonałą jakością obrazowania, co w wykrywaniu zmian i patologii w obrębie piersi i dołów pachowych jest kluczowe dla skutecznej diagnostyki.

Na czym polega badanie USG piersi?

USG (ultrasonografia) to badanie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od różnych tkanek, uwidaczniają tkanki wchodzące w skład piersi w postaci obrazów o różnym odcieniu szarości, zarówno prawidłowych, jak i patologicznych, zmian litych i torbielowatych, a także może precyzyjnie określić rozmiar tych zmian oraz wskazać ich położenie. W przeciwieństwie do mammografii, która w diagnostyce wykorzystuje promienie Röntgena, ultrasonografia jest badaniem bardzo bezpiecznym, wykonywanym min. u ciężarnych, czy noworodków. Zaletą USG jest szybkość badania, bezbolesność, nieinwazyjność i – co najważniejsze – lekarz w trakcie wykonywania badania USG piersi może postawić wstępną lub pełną diagnozę.

Badanie USG piersi wykonuje się w pozycji leżącej: pacjentka kładzie się na leżance na wznak, a ręce umieszcza za głową. Przed badaniem USG lekarz powinien zbadać piersi palpacyjnie, a następnie wykonać właściwe badanie USG, wodząc głowicą po piersiach i dociskając ją pod różnym kątem. Badanie trwa około 15 minut i jest bezbolesne, choć u niektórych pacjentek może wywołać dyskomfort.

Kiedy powinno się wykonać USG piersi?

Wskazania do wykonania badania USG piersi to m.in.:

  • profilatyka, czyli pierwotne postępowanie w sytuacjach klinicznych zmian piersi u kobiet poniżej 40 roku życia, ciężarnych oraz karmiących piersią
  • palpacyjnie wyczuwalny guz
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • wciągnięcie brodawki sutkowej
  • podejrzana wydzielina z brodawki sutkowej
  • zapalenie piersi
  • wciągnięcie skóry
  • nieprawidłowości po wszczepieniu implantów piersi
  • badanie przesiewowe kobiet wysokiego ryzyka – rodzinnie występujący rak piersi
  • ogniskowa bolesność piersi niezwiązana z cyklem miesiączkowym
  • uzupełniające badanie po mammografii (MMG) lub rezonansie piersi (MRI)

Przygotowanie do badania USG piersi

USG piersi nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak zaleca się, aby pacjentka zgłosiła się do badania między 4 a 14 dniem cyklu, czyli po miesiączce. Na badanie należy również zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, mammografii czy rezonansu piersi.

Od jakiego wieku należy wykonywać badanie USG piersi?

Nie ma określonego ściśle wieku, w którym powinno się zacząć wykonywać badanie USG piersi. Życie pokazuje, że USG piersi warto wykonywać już u dziewczynek po okresie pokwitania.

Jak często wykonywać USG piersi?

Badanie USG gruczołu piersiowego powinno być wykonywane po 20 roku życia co rok lub co dwa lata, po 30 roku życia co najmniej raz w roku, po 40 roku życia niektórzy lekarze sugerują co 6 miesięcy, ale nie rzadziej niż raz do roku.

 

Informacje o badaniu USG piersi opracowane we współpracy z ginekologiem, drem n. med. Dariuszem Kuligowskim.