Retinopatia cukrzycowa

Dlaczego warto nam zaufać?

  • w Domu Lekarskim dysponujemy zaawansowanym technologicznie sprzętem, dzięki któremu lekarze okuliści mogą zdiagnozować retinopatię cukrzycową
  • współpracujemy w zespołach lekarskich: między okulistami a diabetologiem, więc nigdy nie zostaniesz bez opieki konkretnego specjalisty
  • im wcześniej retinopatia cukrzycowa zostanie wykryta, tym większe szanse na zatrzymanie zmian w degeneracji oka

Najważniejsze informacje

Co to jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa jest chorobą oczu występującą u prawie każdej osoby chorującej na cukrzycę, zarówno typu I jak i II. Początkowo zaburzona jest ostrość widzenia, ale nieleczona może spowodować utratę wzroku.

Dlaczego tak jest?

Podwyższony poziom glukozy we krwi towarzyszący cukrzycy powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych transportujących krew do siatkówki oka. Jeśli naczynia nie funkcjonują poprawnie, pojawiają się wylewy krwi do siatkówki i ciała szklistego, co powoduje z kolei obrzęk. Obrzęk ten uciska na komórki plamki żółtej oka, która w siatkówce stanowi najistotniejszą część pod kątem ostrości widzenia. Ucisk ten może powodować też niedotlenienie i złe odżywienie siatkówki, czyli jej dodatkową degenerację.

Jak diagnozować i leczyć retinopatię?

Badanie OCT , które oferujemy, dostarcza zdjęcie dna oka, na którym widać ewentualne
wybroczyny krwi i wysięki w siatkówce oraz możemy stwierdzić czy istnieje cukrzycowy obrzęk plamki (DMO) poprzez ukazanie przekroju siatkówki. Otrzymujemy zatem istotne informacje o ewentualnej obecności retinopatii cukrzycowej. Badanie tego typu powinno być wykonywane raz na dwa lata w przypadku osób chorujących na cukrzycę, umożliwia wczesne wkroczenie z leczeniem oka i co za tym idzie redukuje ryzyko powstania poważnych cukrzycowych powikłań ocznych.

Leczenie retinopatii cukrzycowej sprowadza się do optymalizacji poziomu cukru – co jest zadaniem diabetologa oraz w przypadku cukrzycowego obrzęku plamki do oka podaje się leki anty-VEGF (przykladowo Eylea), czyli te same które stosujemy w wysiękowej postaci AMD (degeneracji plamek żółtych związanych z wiekiem). Współistniejącym leczeniem jest, zależnie od potrzeb, laseroterapia siatkówki, poprzedzona angiografią fluoresceinową (AF).