Zaćma – bądź świadomym Pacjentem

Najważniejsze informacje dla Pacjentów decydujących się na zabieg usunięcia zaćmy.
Opierając się na głosach pacjentów badanych przez lekarzy Domu Lekarskiego – pacjentów, którzy przebyli operację usunięcia zaćmy w różnych ośrodkach i szpitalach, doszliśmy do wniosku

, że istnieje wiele oczekiwań i niejasności dotyczących zagadnień sztucznych soczewek, ich typów, jakości i ich zastosowania w zależności od sytuacji klinicznej i oczekiwań danego pacjenta.

Dowiadujemy się również, że występuje wiele, często sprzecznych informacji dotyczących sposobu finansowania operacji zaćmy:
1. w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – NFZ,
2. dopłaty do „lepszej” soczewki przez pacjentów w ramach operacji finansowanej przez NFZ,
3. operacja prywatna – finansowana przez samego pacjenta.

Każdy pacjent ma prawo do pełnej informacji dotyczącej jego stanu zdrowia, jak również możliwości leczenia i procesu realizacji leczenia. Mając na uwadze szeroko rozumiane dobro każdego naszego pacjenta, przedstawiamy krótką i rzetelną informację pomocną dla pacjentów z rozpoznaną zaćmą, którzy podejmują decyzję o jej operacyjnym usunięciu.

POJĘCIA PODSTAWOWE

Wada refrakcji – stan oka, w którym ze względu na jego budowę anatomiczną (oka za krótkie, za długie) widzenie jest nieostre i aby widzenie było prawidłowe pacjent musi nosić okulary. Są trzy typy wad refrakcji:
– krótkowzroczność – pacjent nosi okulary tzw. minusowe,
– nadwzroczność – pacjent nosi okulary tzw. plusowe,
– astygmatyzm (niezborność) – pacjent nosi okulary tzw. cylindryczne.

Starczowzroczność (presbiopia) – stan, który „normalne” oko osiąga po 40 roku życia, a objawia się tym, że pacjent który do tej pory nie musiał nosić żadnych okularów, zaczyna potrzebować okularów „plusowych” do czytania – ogólnie przy patrzeniu z bliska. U pacjentów którzy wcześniej już nosili okulary, pojawia się potrzeba noszenia okularów o innej mocy do dali i o innej mocy z bliska. Stan ten jest wynikiem utraty możliwości zmiany kształtu soczewki – a przez to zmiany jej mocy skupiającej. Przyrównując oko do aparatu fotograficznego – przestaje działać „autofokus”. Jest to wynikiem procesu starzenia się oka.

Zaćma – schorzenie spowodowane mętnieniem – pogorszeniem przezierności – naturalnej soczewki, która znajduje się w oku.

Sztuczna soczewka – soczewka wykonana z tworzywa sztucznego np. z akrylu, silikonu lub innego materiału. W dzisiejszych czasach zwykle elastyczna – zwijalna, dzięki czemu można ją wprowadzić do oka w postaci zrolowanej przez niezmiernie małe nacięcie oka np. 2.,2 mm lub nawet 1.8 mm – dzięki temu nie trzeba zaszywać rany pooperacyjnej i oko szybko się goi.

Ze względu na funkcje dodatkowe sztuczne soczewki możemy podzielić na dwie grupy:
I grupa- soczewki podstawowe, standardowe
II grupa – soczewki specjalne (toryczne, wieloogniskowe, inne)

Operacja zaćmy – Obecnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę. Jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i w to miejsce wprowadzenie sztucznej. Metoda fakoemulsyfikacji zaćmy jest uznawana obecnie za jedną z najbezpieczniejszych i dającą najlepsze rezultaty procedurą operacyjną na świecie.

BARDZO WAŻNE

Sytuacja 1. Pacjent przed operacją zaćmy ma wadę refrakcji: krótkowzroczność lub nadwzroczność, czyli nosi okulary tylko minusowe lub tylko plusowe. Operując u takiego pacjenta zaćmę, usuwamy mętniejącą soczewkę i w to miejsce wkładamy sztuczną soczewkę. Dzięki temu, że dysponujemy sztucznymi soczewkami o różnej mocy, możemy tak dobrać moc soczewki, aby podczas zabiegu skorygować również dotychczasową wadę refrakcji pacjenta. Dzięki temu pacjent będzie dobrze widział z daleka bez konieczności zakładania okularów. Taki efekt pooperacyjny u pacjentów z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością możemy osiągnąć nawet z I grupą soczewek (soczewki podstawowe, standardowe).

Sytuacja 2. U pacjentów, u których przed operacją występowała wada refrakcji typu astygmatyzm (pacjent nosił okulary tzw. cylindryczne) aby osiągnąć stan, w którym po operacji zaćmy nie będzie potrzeby noszenia okularów przy patrzeniu do dali, wymagana jest sztuczna soczewka z II grupy, tj. soczewka specjalna: toryczna, o właściwościach okularu cylindrycznego.

Sytuacja 3. Planujący operację zaćmy pacjent nosi okulary tylko do dali lub bliży albo nosi dwie pary okularów: inne do dali inne do czytania. W każdej z tych sytuacji jest możliwość wszczepienia soczewki specjalnej: wieloogniskowej lub torycznowieloogniskowej, tak aby pacjent po zabiegu mógł funkcjonować bez okularów. Każdy z tych pacjentów przechodzi szczegółowy wywiad na rozpoznanie potrzeb i specjalistyczne badania, które wykluczą przeciwwskazania.

FINANSOWANIE

Na dzień dzisiejszy finansowanie zabiegu operacyjnego zaćmy może być realizowane tylko na drodze:
1. W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – koszty zabiegu pokrywa NFZ
– pacjent nie ponosi kosztów operacji
– czas oczekiwania zależny od liczby zakontraktowanych zabiegów i chętnych do operacji w danej jednostce
– pacjent ma możliwość otrzymania tylko soczewki z I grupy tj. soczewki podstawowej. Nie ma możliwości wszczepienia soczewki specjalnej: torycznej, wieloogniskowej, toryczno-wieloogniskowej.
2. Zabieg prywatny – pacjent sam pokrywa koszty przeprowadzanej operacji
– pacjent aktywnie, wspólnie z lekarzem, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i wymaganiami życiowymi, zawodowymi i na podstawie przeprowadzonych badań decyduje jakiego typu soczewkę będzie miał wszczepioną,
– pacjent decyduje o najbardziej dla niego dogodnym terminie operacji,
– sam pokrywa koszty zabiegu.

UWAGI

1. Na dzień dzisiejszy, zgodnie z obowiązującą literą prawa, nie ma możliwości wykonania zabiegu operacyjnego zaćmy w ramach NFZ z dopłatą za „lepszą” soczewkę (np. z innej grupy niż podstawowa),
2. Nadrzędnym celem prowadzonej przez Dom Lekarski działalności leczniczej jest jak najwyższa jakość usług. Z tego też względu wszystkie stosowane przez nas sztuczne soczewki (wszczepiane zarówno prywatnie, jak w ramach NFZ) są produkowane przez renomowane i znane z jakości swoich produktów światowe lub europejskie firmy takie jak: Carl Zaiss – Niemcy, Alcon – USA, Bausch and Lomb. Nie stosujemy tanich produktów chińskich czy indyjskich.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy zgłaszać się do personelu Domu Lekarskiego.
Rejestracja na badania i informacja: 91 469 22 82.

dr n. med. Andrzej Palacz