Operacje zatok

Najważniejsze informacje

  • Wieloletnie doświadczenie w leczeniu zapalenia zatok, nowoczesna diagnostyka (fiberoskopia, inaczej viedoendoskopia)
  • Minimalnie inwazyjne techniki operacyjne – endoskopia
  • Pobyt na oddziale szpitalnym maksymalnie 1 dobę, szybki powrót do codziennych zajęć
  • Uwolnienie od infekcji, bólów głowy, kataru na długie lata

Choroby zatok to problem wielu osób – bez względu na ich wiek i płeć. To najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza pierwszego kontaktu we wszystkich krajach o umiarkowanym klimacie. W Polsce szacuje się, że około połowa populacji przynajmniej raz przeszła ostre zapalenie zatok, a około 15 % choruje na przewlekłe zapalenie zatok.
Nawet do 70% rzekomych bólów migrenowych ma swoje źródło w chorych zatokach!

Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe
Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem umieszczone w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową otworami zwanymi ujściami zatok. Spełniają one wiele ról: nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę i oczodoły przed urazami, czy zmniejszają wagę szkieletu twarzoczaszki.

Typowymi objawami zapalenia zatok są: niedrożność nosa, gęsta wydzielina z nosa, która często spływa po tylnej ścianie gardła, zmuszająca do kaszlu i odchrząkiwania, uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy, upośledzony węch, kaszel, gorączka.

FEOZ – funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery)

to nowoczesny, minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, podczas którego z zatok usuwane są wszelkie przeszkody utrudniające ich przewietrzanie. Operacja przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. W trakcie operacji chirurg spoglądając przez endoskop wprowadzony przez nozdrza przednie, za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi otwiera zablokowane ujścia wszystkich zatok przynosowych, usuwając zwężające je struktury kostne i śluzowe (np. polipy nosa).

Endoskopowa operacja zatok wytyczyła nowy kierunek w operacyjnym leczeniu chorób zatok. Bezpośredni podgląd kamerą oraz użycie narzędzi tnących oraz shaverów umożliwiła bardziej precyzyjne usunięcie zmian oraz oszczędzenie błony śluzowej. Ograniczenie do minimum uszkodzeń zdrowych tkanek i błony śluzowej znacznie skróciło proces gojenia. Pacjenci po paru dniach od zabiegu mogą spokojnie oddychać.

Zabieg FEOZ wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu chirurg zakłada opatrunek (tamponadę), który jest zdejmowany na następny dzień. Pacjent, w zależności od zakresu zabiegu, może zostać wypisany przez lekarza prowadzącego tego samego dnia lub zostaje na noc pod obserwacją. Po operacjach zatok nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, w tym pływania, nurkowania, które nie są zalecane w przypadku chorób zatok.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską:   534 368 023,    dmaciejewska@domlekarski.pl  od poniedziałku do piątku w godz 9-16.