Zatoki

Najważniejsze informacje

  • Wieloletnie doświadczenie w leczeniu zapalenia zatok, nowoczesna diagnostyka (fiberoskopia, inaczej viedoendoskopia)
  • Minimalnie inwazyjne techniki operacyjne – endoskopia, Hydrodebrider
  • Pobyt na oddziale szpitalnym maksymalnie 1 dobę, szybki powrót do codziennych zajęć
  • Uwolnienie od infekcji, bólów głowy, kataru na długie lata

Choroby zatok to problem wielu osób – bez względu na ich wiek i płeć. To najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza pierwszego kontaktu we wszystkich krajach o umiarkowanym klimacie. W Polsce szacuje się, że około połowa populacji przynajmniej raz przeszła ostre zapalenie zatok, a około 15 % choruje na przewlekłe zapalenie zatok.
Nawet do 70% rzekomych bólów migrenowych ma swoje źródło w chorych zatokach!

Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe
Zatoki przynosowe

Zatoki przynosowe to przestrzenie wypełnione powietrzem umieszczone w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową otworami zwanymi ujściami zatok. Spełniają one wiele ról: nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, chronią mózgoczaszkę i oczodoły przed urazami, czy zmniejszają wagę szkieletu twarzoczaszki.

Typowymi objawami zapalenia zatok są: niedrożność nosa, gęsta wydzielina z nosa, która często spływa po tylnej ścianie gardła, zmuszająca do kaszlu i odchrząkiwania, uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy, upośledzony węch, kaszel, gorączka.

Dr Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.
Dr n. med. Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.

FEOZ – funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery)

to nowoczesny, minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, podczas którego z zatok usuwane są wszelkie przeszkody utrudniające ich przewietrzanie. Operacja przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. W trakcie operacji chirurg spoglądając przez endoskop wprowadzony przez nozdrza przednie, za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi otwiera zablokowane ujścia wszystkich zatok przynosowych, usuwając zwężające je struktury kostne i śluzowe (np. polipy nosa).

Endoskopowa operacja zatok wytyczyła nowy kierunek w operacyjnym leczeniu chorób zatok. Bezpośredni podgląd kamerą oraz użycie narzędzi tnących oraz shaverów umożliwiła bardziej precyzyjne usunięcie zmian oraz oszczędzenie błony śluzowej. Ograniczenie do minimum uszkodzeń zdrowych tkanek i błony śluzowej znacznie skróciło proces gojenia. Pacjenci po paru dniach od zabiegu mogą spokojnie oddychać.

Zabieg FEOZ wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, po zabiegu chirurg zakłada opatrunek (tamponadę), który jest zdejmowany na następny dzień. Pacjent, w zależności od zakresu zabiegu, może zostać wypisany przez lekarza prowadzącego tego samego dnia lub zostaje na noc pod obserwacją. Po operacjach zatok nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów, w tym pływania, nurkowania, które nie są zalecane w przypadku chorób zatok.

Hydrodebrider – nowoczesne płukanie zatok

Nowością w świecie laryngologii jest Hydrodebrider. Podczas zabiegów endoskopowych chirurg może zlikwidować przerosty i obrzęki tkanek, udrożnić ujścia zatok, natomiast bakterie wywołujące stany zapalne, są trudno usuwalne. Kolonie bakterii w postaci tzw. biofilmu, posiadają własną osłonkę odporną są na działanie farmakologiczne i są główną przyczyną nawrotów dolegliwości. Hydrodebrider, to pierwsze urządzenie, które skutecznie i w bardzo mało inwazyjny sposób usuwa bakterie z anatomicznie trudno dostępnych miejsc. Zabieg płukania zatok przy pomocy Hydrodebridera najczęściej wykonuje się po lub w trakcie zabiegu FEOZ, podczas którego ujścia zatok zostały odpowiednio udrożnione. Do zmienionej zapalnie zatoki chirurg wprowadza przez jamę nosową przewód zakończony specjalnie skonstruowaną miękką końcówką. Końcówki do zatok szczękowych obracają się o 270°, precyzyjnie usuwając pod ciśnieniem zalegający biofilm. W czasie zabiegu chirurg ma również możliwość podania do światła zatok leków p/zapalnych i antybiotyków działających miejscowo. Precyzyjne usunięcie bakterii jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania zatok oraz uniknięcia powracających stanów zapalnych w przyszłości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pacjent zostaje pod opieką na oddziale szpitalnym maksymalnie dobę i szybko dochodzi do pełnej sprawności.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Beata Paradowska - 15:40 - 18:00 - - -
dr n. med. Krzysztof Cecherz - - - - 10:45 - 16:30
dr n. med. Maciej Kawczyński - - - - 12:00 - 14:00
dr Hubert Łopiński 16:00 - 19:00 - - - -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

  • Dr n. med. Krzysztof Cecherz przyjmuje 1 raz w miesiącu.
  • Dr n. med. Maciej Kawczyński przyjmuje w wybrane piątki miesiąca.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Dorota Stańczyk - - - 16:00 - 18:40 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA
Konsultacja
190 zł
Konsultacja z badaniem endoskopem sztywnym lub fiberoskopem (gardła, krtani lub nosa)
250 zł
Konsultacja z badaniem mikroskopowym uszu
220 zł
ZABIEGI
Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.
FESS (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok)
5500 zł
FESS + septoplastyka (korekcja przegrody nosowej)
7200 zł
W cenie zabiegu: znieczulenie, pobyt w szpitalu (wg wskazań lekarza), 1 kontrola pooperacyjna.
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty. MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

  • Minimum formalności
  • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
  • Brak wstępnych opłat
  • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70 albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.

Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.

Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.

Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Magdaleną Rozwarską: 534 390 569,    mrozwarska@domlekarski.pl.