Operacja zaćmy

Najważniejsze informacje

Czego mogą oczekiwać od nas pacjenci decydując się na zabieg usunięcia zaćmy:

  • DOŚWIADCZENIE – od 2001 roku każdy chirurg wykonuje ok. 100 zabiegów miesięcznie, bierze udział w corocznych zjazdach Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Refrakcji.
  • NAJWYŻSZA JAKOŚĆ – zawsze dbaliśmy o naszych pacjentów: jako pierwsi w regionie wprowadziliśmy metodę fakoemulsyfikacji, która obecnie jest złotym środkiem w zabiegach zaćmy, jako pierwsi w Polsce zakupiliśmy nowoczesną platformę do chirurgii mikrocięć firmy Baush&Lomb; prowadzimy stały monitoring wyników operacyjnych, które są porównywalne z najlepszymi ośrodkami w Europie.
  • WYBÓR – każdy pacjent przechodzi szereg badań kwalifikujących do zabiegu, ma indywidualnie dobieraną soczewkę (Alcon, Zeiss i inne), która może korygować również wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, zabiegi są w cenie już od 1998 zł.
  • DOSTĘPNOŚĆ – prowadzimy przychodnię, w której pracuje na co dzień wielu okulistów, oraz dwa ośrodki zabiegowe w Szczecinie.

Co to jest zaćma?

fot8
Lekarze Domu Lekarskiego podczas zabiegu usunięcia zaćmy

Zaćma (łac. cataracta) to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, objawiające się stopniowym pogarszaniem się ostrości widzenia. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu, związana głównie z procesem starzenia się. Chorzy na zaćmę nie odczuwają dolegliwości bólowych, skarżą się natomiast najczęściej na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, zaburzenia widzenia barw lub zaburzenia widzenia w silnym oświetleniu.

Leczenie zaćmy w Domu Lekarskim

Obecnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę. Jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. Metoda fakoemulsyfikacji jest uznawana obecnie za jedną z najbezpieczniejszych i dającą najlepsze rezultaty procedurą operacyjną na świecie. Polega ona na rozbiciu ultradźwiękami zmętniałej soczewki i usunięciu jej poprzez minimalne nacięcie w rogówce (do 2,8mm). Poprzez drugie nacięcie wprowadzana jest sztuczna soczewka zwijalna, która rozwija się w oku.

Lekarze Domu Lekarskiego jako pierwsi w naszym rejonie wprowadzili jako standard dla wszystkich operowanych u nas pacjentów usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. W chwili obecnej jesteśmy drugim co do wielkości (po II Klinice Okulistyki PAM w Szczecinie) w województwie Zachodniopomorskim ośrodkiem leczenia zaćmy tą metodą. Operacje przeprowadzają dr n. med. Andrzej Lipiński oraz dr Tomasz Miszczuk, zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwa ona do 30. min, a pacjent po paru godzinach może wrócić do domu. Przeszkodą do zabiegu nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Najnowocześniejsza technika operacyjna oraz wysokiej jakości sprzęt wpływa w znacznym stopniu na bezpieczeństwo operacji, przyspiesza okres rekonwalescencji oraz przyczynia się do wzrostu zadowolenia pacjentów.

Dobór soczewek

Soczewki używane podczas zabiegów refundowanych przez NFZ to tradycyjne soczewki jedno-ogniskowe (Soczewka Acritec lub Baush&Lomb). Decydując się na zabieg prywatny pacjent ma możliwość, przy pomocy soczewek jedno-ogniskowych lub wielo-ogniskowych, skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy presbiopię (starczowzroczność). Najbardziej optymalną soczewkę dla Pacjenta zawsze dobiera lekarz na podstawie badań i wywiadu z Pacjentem. Wszczepiane w naszym ośrodku do oczu sztuczne soczewki to trzy najbardziej zaawansowane produkty amerykańskiej firmy ALCON:

  • soczewka Acrysof Natural /asferic – która wyróżnia się specjalnym barwnikiem zmniejszającym ryzyko zmian degeneracyjnych związanych z wiekiem, oraz posiadaniem optyki asferycznej co poprawia kontrast widzenia,
  • soczewka Acrysof Toric – której wszczepienie usuwa jednocześnie astygmatyzm,
  • soczewka Restor – soczewka wielo-ogniskowa pozwalająca na ostre widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska.

W Domu Lekarskim badanie kalkulacji mocy wszczepianej sztucznej soczewki odbywa się przy pomocy metody laserowej, aparatem IOL Master firmy Zeiss – jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku. Dzięki niemu w sposób bezkontaktowy i bardzo precyzyjny można obliczyć jaka powinna być moc wszczepionej soczewki u danego pacjenta. Pionierskim zaś, jest dobór sztucznych soczewek o różnym poziomie aberracji sferycznych. Właściwy dobór soczewek daje pacjentowi wymierną korzyść w postaci obrazu o lepszej jakości.

Od 2001r. nasi lekarze wykonują ponad 2000 operacji usunięcia zaćmy rocznie. Dom Lekarski posiada w swojej ofercie zabiegi usunięcia zaćmy zarówno refundowane przez NFZ oraz w pełni płacone przez pacjenta.

W oparciu o nowatorskie podejście do chirurgii oka oraz innowacyjny sprzęt, lekarze okuliści Domu Lekarskiego mogą skorygować skomplikowane wady optyczne oczu z własnymi i sztucznymi soczewkami, zapewniając efekty leczenia na światowym poziomie.

Kapsulotomia YAG

Kapsulotomia to wykonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Procedura wykonywana jest za pomocą lasera YAG u pacjentów, którzy przeszli zabieg operacji zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zmętnienie tylnej torby soczewki, czyli tak zwana zaćma wtórna, występuje u 10-30% pacjentów po operacji zaćmy i powoduje spadek ostrości widzenia. Zabieg kapsulotomii jest bezbolesny i krótki. Trwa około kilku minut.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Andrzej Lipiński - - - 09:00 - 19:20 -
dr Tomasz Miszczuk - - - 15:00 - 18:00 09:00 - 13:40
dr n. med. Jolanta Rabus - 12:00 - 15:30 08:00 - 15:00 - -
dr n. med. Katarzyna Mozolewska-Piotrowska - 16:00 - 18:00 - - -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.

  • W każdą drugą środę miesiąca dr Jolanta Rabus przyjmuje Pacjentów do godz. 20:00.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Andrzej Lipiński - 09:00 - 18:00 12:00 - 15:00 - -
dr Tomasz Miszczuk - - - 09:00 - 13:40 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

ZABIEGI USUNIĘCIA ZAĆMY
Konsultacja specjalistyczna z dobraniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej
300 zł
Kapsulotomia YAG (cena zabiegu za jedno oko)
350 zł
cena zabiegu za jedno oko:
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka Zeiss CT SPHERIS 204)
2990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka Zeiss CT SPHERIS 404)
3990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka AcrySof ® IQ asferyczną jednoczęściowa z żółtym barwnikiem, do pakietu Duovisc oraz nóż)
3890 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka AcrySof ® ReSTOR)
5990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka Zeiss Ari.Lisa)
5990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka Acriva Reviol)
4690 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki ACRISOFT TORIC (operacja usuwa jednocześnie astygmatyzm)
5000 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki Oculentis TORIC (operacja usuwa jednocześnie astygmatyzm)
6000 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej Oculentis Comfort (naddatek do bliży +1,5)
4500 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej Oculentis mPlus (naddatek do bliży +3,0)
5000 zł
Kontrola pooperacyjna w 3. dobie z wydaniem karty informacyjnej
200 zł
Korekcja wad refrakcji po zabiegu usunięcia zaćmy
*1150 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem w Domu Lekarskim Oddział Szpitalny Gombrowicza u dra n. med. Andrzeja Lipińskego, proszę kontaktować się z p. Anetą Kapuścińską, 664 091 750 , akapuscinska@domlekarski.pl

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem w Domu Lekarskim Piastów Office Center u dra Tomasza Miszczuka, proszę kontaktować się z p. Mirellą Łacińską, 732 976 414 , mlacinska@domlekarski.pl