Zaćma

Najważniejsze informacje

Czego mogą oczekiwać od nas pacjenci decydując się na zabieg usunięcia zaćmy:

 • DOŚWIADCZENIE – od 2001 roku każdy chirurg wykonuje ok. 100 zabiegów miesięcznie, bierze udział w corocznych zjazdach Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Refrakcji.
 • NAJWYŻSZA JAKOŚĆ – zawsze dbaliśmy o naszych pacjentów: jako pierwsi w regionie wprowadziliśmy metodę fakoemulsyfikacji, która obecnie jest złotym środkiem w zabiegach zaćmy, jako pierwsi w Polsce zakupiliśmy nowoczesną platformę do chirurgii mikrocięć firmy Baush&Lomb; prowadzimy stały monitoring wyników operacyjnych, które są porównywalne z najlepszymi ośrodkami w Europie.
 • WYBÓR – każdy pacjent przechodzi szereg badań kwalifikujących do zabiegu, ma indywidualnie dobieraną soczewkę (Alcon, Zeiss i inne), która może korygować również wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, zabiegi są w cenie już od 1998 zł.
 • DOSTĘPNOŚĆ – prowadzimy przychodnię, w której pracuje na co dzień wielu okulistów, oraz dwa ośrodki zabiegowe w Szczecinie.

Co to jest zaćma?

fot8
Dr n. med. Andrzej Palacz podczas zabiegu usunięcia zaćmy

Zaćma (łac. cataracta) to częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, objawiające się stopniowym pogarszaniem się ostrości widzenia. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu, związana głównie z procesem starzenia się. Chorzy na zaćmę nie odczuwają dolegliwości bólowych, skarżą się natomiast najczęściej na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, zaburzenia widzenia barw lub zaburzenia widzenia w silnym oświetleniu.

Leczenie zaćmy w Domu Lekarskim

Obecnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę. Jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. Metoda fakoemulsyfikacji jest uznawana obecnie za jedną z najbezpieczniejszych i dającą najlepsze rezultaty procedurą operacyjną na świecie. Polega ona na rozbiciu ultradźwiękami zmętniałej soczewki i usunięciu jej poprzez minimalne nacięcie w rogówce (do 2,8mm). Poprzez drugie nacięcie wprowadzana jest sztuczna soczewka zwijalna, która rozwija się w oku.

 

Lekarze Domu Lekarskiego jako pierwsi w naszym rejonie wprowadzili jako standard dla wszystkich operowanych u nas pacjentów usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. W chwili obecnej jesteśmy drugim co do wielkości (po II Klinice Okulistyki PAM w Szczecinie) w województwie Zachodniopomorskim ośrodkiem leczenia zaćmy tą metodą. Operacje przeprowadzają dr n. med. Andrzej Lipiński , dr n. med. Andrzej Palacz oraz dr Tomasz Miszczuk, zwykle w znieczuleniu miejscowym, trwa ona do 30. min, a pacjent po paru godzinach może wrócić do domu. Przeszkodą do zabiegu nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Najnowocześniejsza technika operacyjna oraz wysokiej jakości sprzęt wpływa w znacznym stopniu na bezpieczeństwo operacji, przyspiesza okres rekonwalescencji oraz przyczynia się do wzrostu zadowolenia pacjentów.

Dobór soczewek

Soczewki używane podczas zabiegów refundowanych przez NFZ to tradycyjne soczewki jedno-ogniskowe (Soczewka Acritec lub Baush&Lomb). Decydując się na zabieg prywatny pacjent ma możliwość, przy pomocy soczewek jedno-ogniskowych lub wielo-ogniskowych, skorygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy presbiopię (starczowzroczność). Najbardziej optymalną soczewkę dla Pacjenta zawsze dobiera lekarz na podstawie badań i wywiadu z Pacjentem. Wszczepiane w naszym ośrodku do oczu sztuczne soczewki to trzy najbardziej zaawansowane produkty amerykańskiej firmy ALCON:

 • soczewka Acrysof Natural /asferic – która wyróżnia się specjalnym barwnikiem zmniejszającym ryzyko zmian degeneracyjnych związanych z wiekiem, oraz posiadaniem optyki asferycznej co poprawia kontrast widzenia,
 • soczewka Acrysof Toric – której wszczepienie usuwa jednocześnie astygmatyzm,
 • soczewka Restor – soczewka wielo-ogniskowa pozwalająca na ostre widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska.

W Domu Lekarskim badanie kalkulacji mocy wszczepianej sztucznej soczewki odbywa się przy pomocy metody laserowej, aparatem IOL Master firmy Zeiss – jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku. Dzięki niemu w sposób bezkontaktowy i bardzo precyzyjny można obliczyć jaka powinna być moc wszczepionej soczewki u danego pacjenta. Pionierskim zaś, jest dobór sztucznych soczewek o różnym poziomie aberracji sferycznych. Właściwy dobór soczewek daje pacjentowi wymierną korzyść w postaci obrazu o lepszej jakości.

Od 2001r. nasi lekarze wykonują ponad 2000 operacji usunięcia zaćmy rocznie. Dom Lekarski posiada w swojej ofercie zabiegi usunięcia zaćmy zarówno refundowane przez NFZ oraz w pełni płacone przez pacjenta.

W oparciu o nowatorskie podejście do chirurgii oka oraz innowacyjny sprzęt, lekarze okuliści Domu Lekarskiego mogą skorygować skomplikowane wady optyczne oczu z własnymi i sztucznymi soczewkami, zapewniając efekty leczenia na światowym poziomie.

Kapsulotomia YAG

Kapsulotomia to wykonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce soczewki oka. Procedura wykonywana jest za pomocą lasera YAG u pacjentów, którzy przeszli zabieg operacji zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zmętnienie tylnej torby soczewki, czyli tak zwana zaćma wtórna, występuje u 10-30% pacjentów po operacji zaćmy i powoduje spadek ostrości widzenia. Zabieg kapsulotomii jest bezbolesny i krótki. Trwa około kilku minut.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Andrzej Lipiński - - - 09:00 - 19:20 -
dr n. med. Andrzej Palacz - - - 09:00 - 19:30 -
dr Tomasz Miszczuk - - - - 09:00 - 14:00
dr n. med. Dorota Filipiak 08:30 - 10:00 - - - -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Andrzej Lipiński - 09:00 - 18:00 12:00 - 18:00 - -
dr Tomasz Miszczuk - - - 09:00 - 15:00 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

ZABIEGI USUNIĘCIA ZAĆMY
Konsultacja specjalistyczna z dobraniem zwijalnej soczewki wewnątrzgałkowej
300 zł
Kapsulotomia YAG
350 zł
cena zabiegu za jedno oko:
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka Bausch&Lomb - Adapt-A0)
1998 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka Zeiss CT SPHERIS 204)
2990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka Zeiss CT SPHERIS 404)
3690 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki stałoogniskowej (Soczewka AcrySof ® IQ asferyczną jednoczęściowa z żółtym barwnikiem, do pakietu Duovisc oraz nóż)
3890 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka AcrySof ® ReSTOR)
5990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka Zeiss Ari.Lisa)
5990 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej (Soczewka Acriva Reviol)
4690 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki ACRISOFT TORIC (operacja usuwa jednocześnie astygmatyzm)
5000 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki Oculentis TORIC (operacja usuwa jednocześnie astygmatyzm)
6000 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej Oculentis Comfort (naddatek do bliży +1,5)
4500 zł
Usunięcie zaćmy z wszczepieniem soczewki wieloogniskowej Oculentis mPlus (naddatek do bliży +3,0)
5000 zł
Kontrola pooperacyjna w 3. dobie z wydaniem karty informacyjnej
150 zł
Korekcja wad refrakcji po zabiegu usunięcia zaćmy
*1150 zł
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty.

MediRaty, spółki Medical Finance Gropu S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70
albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.
Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Gabrielą Ruszałą, 664 091 750 , gruszala@domlekarski.pl.