Plastyka powiek

Najważniejsze informacje

  • z biegiem lat zamaskowanie opadających powiek staje się coraz trudniejsze – bywa, że utrudnia widzenie;
  • operacja powiek jest jedną z najbardziej efektowną metod odmładzania twarzy – dzięki niej efekty są szybko zauważalne i odmłodzenie jest widoczne;
  • w języku medycznym zabieg ten nazywa się blepharoplastyką;

Operacja powiek, jest operacją usuwającą nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy powiek górnych lub dolnych. Opadające powieki najczęściej pojawiają się wraz z upływem lat. Pierwsze zmiany związane z wiekiem można obserwować między 35 a 40 rokiem życia. Wiotczejąca skóra, prowadzi do opadania powiek oraz do powstawania tzw. przepukliny tłuszczyku okołogałkowego. W efekcie nasza twarz wygląda na zmęczoną i starszą niż jest w rzeczywistości.


Zachęcamy do przeczytania artykułów na temat blefaroplastyki, które powstały w opracowaniu z dr Anną Aseńko, specjalistą chirurgii plastycznej, specjalistą chirurgii ogólnej i lekarzem medycyny estetycznej.

Artykułu z wydania 1/2018 naszego magazynu Dom Lekarski:plastyka powiek

Artykułu z wydania 11/2020 magazynu „Pani”:blefaroplastyka-dr-Anna-Aseńko-PANI

Artykuł do pobrania w wersji PDF: Blefaroplastyka dr Anna Aseńko 11/2020 magazyn PANI – POBIERZ

Jak wygląda zabieg?

Operację przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Zabieg zwykle trwa około jednej godziny. Blizny na powiekach górnych zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki, na powiekach dolnych tuż pod linią rzęs. Podczas zabiegu zostaje usunięty nadmiar skóry, oraz woreczki tłuszczu /przepukliny/.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed operacją nie należy używać takich leków jak: Acylpiryna, Aspiryna, Alnagon czy Mironal, które mogą spowodować większe krwawienie podczas operacji i po niej.
Wymagane badania:
– badanie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
– morfologia i grupa krwi.

Jakie są zalecenia po operacji?

Zaleca się spanie z głową w górze, stosowanie zimnych okładów. Przez okres jednego tygodnia należy wstrzymać się od uprawiania ćwiczeń fizycznych, gdyż powoduje to podnoszenie ciśnienia krwi. W pierwszych dniach po operacji może wystąpić obrzęk powiek a także zasinienia. Szwy usuwa się po 6-7 dniach po zabiegu. Normalny wygląd uzyskuje się po ok. 10 dniach, natomiast całkowite gojenie trwa do miesiąca. Pobyt w klinice nie jest konieczny. Absencja wynosi zwykle 7 dni.

Jakie są możliwe komplikacje?

Każdy chirurgiczny zabieg może być związany z komplikacjami, które pojawiają się zazwyczaj rzadko, jednak należy o nich pamiętać, najczęściej spotykane to: niedomykalność powieki górnej lub wywinięcie powieki dolnej przy wycięciu nadmiaru skóry.