Mommy Makeover

Najważniejsze informacje

Wiele Kobiet po porodzie boryka się ze zmianami, które zaszły w ich ciele, a które często są już nieodwracalne i nie mogą zostać przywrócone np. za pomocą diety i ćwiczeń. Celem „Mommy makeover”, czyli przemiany Mamy jest przywrócenie kształtu i wyglądu kobiecego ciała po urodzeniu dziecka. Istnieje wiele obszarów ciała poddawanych zabiegom, ale jest kilka newralgicznych sfer wymagających po porodzie wyjątkowej dbałości. Najczęściej są to brzuch i narządy płciowe. 

Aby zapewnić młodej mamie komfort i szybki powrót do zdrowia, wybiera się techniki, które gwarantują szybki i bezpieczny powrót do codziennego funkcjonowania. W zakres zabiegu Mommy Makover wchodzi rewitalizacja poporodowa – plastyka krocza, plastyka pochwy, plastyka blizny po cesarskim cięciu lub plastyka blizny krocza oraz liposukcja mała brzucha.

Dla Pań, które czują również potrzebę zmiany wyglądu swoich piersi, ich wypełnienia, lub też zmniejszenia, również przygotowaliśmy specjalny zestaw  zabiegów. Oprócz wymienionych powyżej, wykonujemy w takich przypadku powiększenie piersi, uniesienie (lift), lub redukcję zbyt dużych piersi.

Zakres zabiegów jest ustalany indywidualnie z każdą pacjentką – każda z Pań ma inne potrzeby, którym wychodzimy naprzeciw.

Zachęcamy do przeczytania artykułu, który pojawił się w numerze 2/2019 magazynu MM Trendy, na temat zabiegu Mommy Makeover:

Urodziłam, kocham, dbam. O siebie także! – Mommy Makeover – artykuł MM Trendy 2/2019

 

Przemiana Mam - zabiegi rewitalizujące po porodzie

Plastyka krocza i pochwy

Rozciągnięcie i obniżenie pochwy to problem kobiet przede wszystkim po ciężkich porodach (choć istnieją również inne czynniki powodujące obniżenie narządów płciowych jak na przykład ciężka praca fizyczna czy też czynniki genetyczne). Dolegliwość ta powoduje dyskomfort, a także obniża satysfakcję z życia seksualnego. Jej korekta jest zalecana nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Zbyt szerokie wejście do pochwy sprzyja między innymi infekcjom intymnym.

Plastyka krocza i pochwy (znana też jako waginoplastyka) polega na operacyjnym zwężeniu pochwy poprzez usunięcie zbędnej tkanki, nadmiaru śluzówki oraz odtworzenie mięśni dna miednicy. Nacięcia wykonywane są w taki sposób, by nie pozostawiać widocznych na zewnątrz pochwy blizn. Waginoplastyka to zabieg wykonywany najczęściej w znieczuleniu ogólnym (niewielkie defekty mogą zostać skorygowane przy znieczuleniu miejscowym). W okresie rekonwalescencji należy szczególnie dbać o higienę intymną, a także zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres około 6 tygodni (według indywidualnych zaleceń lekarza).

Plastyka blizny krocza lub blizny po cesarskim cięciu

Po porodzie naturalnym często dochodzi do nieprawidłowego procesu gojenia rany krocza, z pozostawieniem szpecącej blizny, często stanowiącej nie tylko problem estetyczny ale również utrudniającej prawidłowe funkcjonowanie. Dochodzi do tego na skutek niedokładnego zeszycia rany lub zaburzenia procesu gojenia w skutek wtórnej infekcji lub rozejścia się szwów. Korekcja blizny po nacięciu/pęknięciu krocza to zabieg polegający na wycięciu starej blizny i zastąpieniu jej nową, precyzyjnie zszytą, z zachowaniem należytej staranności i odtworzeniem prawidłowych proporcji anatomicznych.

Z kolei po cesarskim cięciu częstym problemem jest blizna, która zmienia się w tzw. bliznowiec. Blizna powstaje na skutek rozcięcia skóry oraz warstwy mięśni, po to, by przeprowadzić poród dziecka. Po porodzie jest zszywana szwami, lecz jej gojenie trwa tygodniami, a konsekwencje nieleczonej blizny mogą być bardzo dotkliwe.

Plastyka piersi

Podniesienie i powiększenie piersi

Wraz z wiekiem, po urodzeniu dzieci, karmieniu piersią, czy w wyniku znacznej utraty masy ciała skóra traci swoją elastyczność a piersi zaczynają opadać. W celu poprawy wyglądu piersi wykonuje się zabieg ich podniesienia, polegający na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej oraz odpowiednim wymodelowaniu gruczołu piersiowego. W przypadku zaniku gruczołu, na przykład po karmieniu efekt operacji można dodatkowo poprawić stosując implanty piersiowe.

Zmniejszenie piersi

Zbyt duże piersi mogą stanowić problem dla kobiety i to nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Duże piersi odpowiedzialne są za bóle kręgosłupa, jego skrzywienie oraz powstawanie licznych odparzeń skóry. Zabieg zmniejszenia piersi polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki gruczołowej oraz przeniesieniu otoczki i brodawki w prawidłowe położenie.

Liposukcja

Liposukcja, czyli korekcja podskórnej tkanki tłuszczowej, należy obok zabiegu powiększania piersi do jednych z najbardziej popularnych operacji plastycznych.Liposukcja to zabieg modelujący sylwetkę – usuwany jest tłuszcz, który jest niemożliwy do usunięcie za pomocą ćwiczeń fizycznych. Zabieg jest bezpieczny, pozostają po nim jedynie dwie, prawie niewidoczne, małe blizny.
W przypadku Mommy Makover liposukcji poddawane są obszary brzucha, podbrzusza, które wymagają korekty kształtu, a które są miejscami trudnymi do wymodelowania za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Plastyka brzucha

Kobietom do ciąży ciężko jest wrócić do dawnej formy. Jednym z problemów, z którym najczęściej się borykają jest obwisły brzuch. Po porodzie może wymagać on różnych „poprawek”. W zależności od problemu, stosowane są różne odmiany tej operacji:

  • jeśli problemem jest duży brzuch po porodzie, czyli pozostało na nim zbyt dużo tłuszczu, plastyka brzucha jest przeprowadzana razem z pomocniczą liposukcją lub wybiera się samą liposukcję;
  • jeśli problemem jest obwisły brzuch po porodzie, a tłuszcz po ciąży został spalony, przeprowadza się plastykę brzucha;
  • jeśli problemem jest nadmierne rozluźnienie mięśni po kilku porodach, abdominoplastyka obejmuje zszycie mięśni i poprawę ich wyglądu

Plastyka brzucha po porodzie służy pozbyciu się nadmiernej ilości tłuszczu lub zwisającej skóry na brzuchu. Abdominoplastyka, czyli operacja plastyczna brzucha, jest przeprowadzana u kobiet, które po ciąży nie mogą powrócić do swojego normalnego wyglądu, nawet mimo zrzucenia dodatkowej wagi. Plastyka brzucha po ciąży pomaga w pozbyciu się nie tylko nadmiernego tłuszczu, którego nie da się zlikwidować za pomocą diety ani ćwiczeń, ale także rozciągniętej skóry.