Łokieć leczenie

Najważniejsze informacje

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa schorzenia, którego źródłem są zmiany degeneracyjne struktury włókien kolagenowych ścięgien. Zmiany te są z kolei spowodowane przeciążeniami i mikrourazami. Wbrew powszechnym przekonaniom schorzenie to nie jest związane z tenisistami, bo tylko 10% osób uprawiających ten sport cierpi na tę przypadłość. Nazwa związana jest prawdopodobnie ze źródłem bólu wywoływanym m.in. przez takie czynności jak np. backhand (zagranie tenisowe). Chodzi o specyficzny ruch, w którym wykorzystujemy nadgarstek, ale w taki sposób, że zbytnie obciążenie powoduje ból w łokciu.

Na łokieć tenisisty najczęściej chorują osoby pracujące w biurze, wykonujące prace przy komputerze, ale również mechanicy, elektrycy, pracownicy technicznie. Osoby te wykonują najczęściej ruch nadgarstka powodujący dolegliwości, przy czym ruch ten powtarzany jest z bardzo dużą częstotliwością, stąd też wysokie ryzyko pojawienia się urazu właśnie w tych grupach zawodowych.

Łokieć golfisty

Schorzenie to jest bardzo podobne do „łokcia tenisisty”. Podobnie – powstaje w wyniku przeciążenia, ale przeciążeniu ulega inna grupa mięśni. W przypadku „łokcia golfisty” są to mięśnie zginaczy. Mięśnie ten przyczepiają się po przyśrodkowej stronie, w okolicy łokcia i w tym też miejscu lokalizuje się ból. Dolegliwości bólowe pojawiają się przy próbie zgięcia nadgarstka.

Objawy schorzenia „łokcia golfisty” mogą dosięgnąć osób w kazdym wieku, ale najczęściej dotyczą ludzi między 40. a 60. rokiem życia. Rozwijający się stan zapalny powstaje pod wpływem przeciążenia, w wyniku którego powstają zmiany zwyrodnieniowe. Ból, czasem intensywny, odczuwany jest po wewnętrznej stronie łokcia. Nasila się przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, popychaniu wózka. Dlatego też jest chorobą, którą ciężko przypisać do konkretnej grupy zawodowej.