Liposukcja i lipotransfer

Najważniejsze informacje

 • Liposukcja to zabieg modelujący sylwetkę – usuwany jest tłuszcz, który jest niemożliwy do usunięcie za pomocą ćwiczeń fizycznych
 • Zabieg jest bezpieczny, pozostają po nim jedynie dwie, prawie niewidoczne, małe blizny
 • Już po 1 dniu pobytu w klinice można wrócić do domu

Liposukcja, czyli korekcja podskórnej tkanki tłuszczowej, należy obok zabiegu powiększania piersi do jednych z najbardziej popularnych operacji plastycznych.
W ciągu pierwszego roku życia adipocyty (komórki odpowiedzialne za syntezę i gromadzenie tłuszczu) trzykrotnie zwiększają swoją ilość. Ich objętość wrasta w ciągu kolejnych pięciu lat a także w okresie dojrzewania. Odkładający się tłuszcz na brzuchu, udach czy biodrach to efekt naszych zaniedbań i błędów żywieniowych.
Czasami odrobina samodyscypliny, zmiana diety, ruch wystarczy, aby pozbyć się niechcianego sadełka. Niestety pozbycie się rozwiniętej w dzieciństwie i w okresie dojrzewania tkanki tłuszczowej jest czasem niemożliwe bez ingerencji chirurga plastyka.
Należy równocześnie podkreślić, że liposukcja jest zabiegiem modelującym sylwetkę, a nie sposobem odchudzania. Zabieg również nie zlikwiduje cellulitu, czy zwiotczałej i zwisającej skóry. Zarezerwowany jest dla osób stosunkowo szczupłych, posiadających nadmiar tkanki tłuszczowej w niektórych regionach ciała, której nie można usunąć przy pomocy ćwiczeń fizycznych lub diety.

Lipotransfer

Co to jest lipotransfer? 

Lipotransfer (lipofilling) to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki. Za pomocą przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta można uzyskać lepszą figurę, proporcje ciała oraz zredukować oznaki starzenia. Tą innowacyjną metodę z powodzeniem wykorzystuje się w celach estetycznych, jak również do rekonstrukcji zdeformowanych tkanek.

Tkanka tluszczowa jest produktem własnym pacjenta, więc jest doskonale tolerowana – nawet alergicy mogą poddawać się zabiegom lipotransferu. Zabieg może być wykonywany wielokrotnie, a co więcej – można po nim bezpiecznie stosować inne wypełniacze.

Jakie partie ciała można poddać lipofillingowi? 

 • twarz (redukcja zmarszczek, opadająca skóra, zapadnięte policzki, usuwanie blizn, asymetria twarzy, korekta kształtu ust, powiększanie ust),
 • pośladki (powiększanie pośladków, unoszenie pośladków – brazylijski lifting)
 • biust (powiększanie, unoszenie, modelowanie kształtu, odbudowa tkanek po usunięciu implantów, rekonstrukcja po mastektomii),
 • inne części ciała, w których występują asymetrie, ubytki skórne, nierówności lub blizny.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy powinno zdecydować się na zabieg liposukcji / lipotransferu?

Liposukcja dedykowana jest szczególnie osobom z nadmiarem tkanki tłuszczowej w niektórych obszarach ciała. Nie jest to sposób na walkę z otyłością, lecz raczej metoda na modelowanie sylwetki. Zdecydowanie lepiej zabieg sprawdza się u osób, które próbowały już pracować nad sylwetką, ale nagromadzony tłuszcz jest oporny na wszelkie metody redukcji, w tym również dietę i ćwiczenia.

Czy zabieg dotyczy tylko okolic brzucha?

Liposukcji możemy poddać różne części ciała, nie tylko brzuch. Pobraną tkankę tłuszczową można wykorzystać przy innych zabiegach. Najczęściej za pomocą lipofillingu, czyli przeszczepu tłuszczu, poprawia się sylwetkę również w takich obszarach, jak:

 • twarz (redukcja zmarszczek, poprawa owalu twarzy, opadająca skóra, zapadnięte policzki, usuwanie blizn, asymetria twarzy, korekta kształtu ust, powiększanie ust)
 • pośladki (powiększanie pośladków, unoszenie pośladków – brazylijski lifting)
 • biust (powiększanie, unoszenie, modelowanie kształtu, odbudowa tkanek po usunięciu implantów, rekonstrukcja po mastektomii),
 • inne części ciała, w których występują asymetrie, ubytki skórne, nierówności lub blizny.
Jakie badania należy przygotować przed zabiegiem?

Zanim Pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, konieczna jest konsultacja oraz wykonanie badań, które zleca lekarz. Należą do nich podstawowe badania laboratoryjne:

 • morfologia
 • koagulogram (INR)
 • glukoza
 • jonogram (Na, K)
 • mocznik
 • kreatynina
 • USG piersi (w przypadku przeszczepu tłuszczu u kobiet lub ginekomastii u mężczyzn)
 • mammografia (po 40. r. życia)
 • badanie EKG (po 50. r. życia)

Niezbędne jest też oznaczenie grupy krwi.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem?
 • Nie należy brać aspiryny ani produktów zawierających kwas acetylosalicylowy na dwa tygodnie przed i po zabiegu (tylko po wcześniejszej konsultacji lekarskiej).
 • Nie zaleca się zażywania suplementów diety zawierających witaminę E i A, tj. imbir, miłorząb japoński, czosnek, korzeń żeń-szenia.
 • Nie należy spożywać alkoholu przez 5 dni przed zabiegiem.
 • Zaleca się ograniczenie lub zaprzestanie palenia papierosów.
 • Około 10 dni przed zabiegiem można zacząć zażywać suplementy diety uszczelniające naczynia krwionośne, takie jak np. Rutinoscorbin, witamina C.
Jakie są przeciwwskazania?

Do przeciwwskazań należą nieprawidłowe wyniki badań (ww.) lub:

 • ciąża lub starania o zajście w ciążę
 • zaburzona krzepliwość krwi
 • aktywne choroby zapalne
 • nieuregulowane lub źle kontrolowane choroby ogólnoustrojowe, takie jak: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze
Ile trwa zabieg?

Przeciętnie operacja trwa około 2-3 godzin.

Czy lipotransfer jest bezpieczny?

Lipotransfer (lipofilling) to skuteczna i przy zachowaniu odpowiednich zasad stosunkowo bezpieczna metoda modelowania sylwetki. Podczas przeszczepu wykorzystuje się tkankę tłuszczową, która jest produktem własnym Pacjenta, dlatego organizm ją doskonale toleruje. Nawet alergicy mogą poddawać się zabiegom lipotransferu, ponieważ własny tłuszcz nie uczula. Przeszczep tłuszczu to dobra alternatywa dla silikonowych implantów, również daje trwały efekt. Zabieg może być wykonywany wielokrotnie, a co więcej – można po nim bezpiecznie stosować inne wypełniacze. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak każda inna tego typu ingerencja medyczna, lipofilling może wiązać się z ryzykiem powikłań.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na wprowadzeniu przez drobne nacięcia skórne specjalnych kaniuli. Tkanka podskórna jest najpierw nasączana specjalnym płynem. Rozdrobniona w ten sposób tkanka tłuszczowa odsysana jest przez kaniule. Struktury stałe takie jak naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkanka łączną nie zostają uszkodzone, gdyż mają większą bezwładność niż tkanka tłuszczowa. Dzięki temu proces gojenia po zabiegu przebiega dość szybko. Blizny, które pozostają po odessaniu tłuszczu mają długość od 1,5 mm do 2,5 mm i są praktycznie niewidoczne. Zabieg, podczas którego przenoszone są większe objętości tłuszczu, wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi, podczas których jest pobierany tłuszcz, np. do modelowania ust lub poddawane są liposukcji niewielkie objętości takie jak np. podbródek, wzgórek łonowy okolica pach, można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Czy pobrany tłuszcz można wykorzystać do innego zabiegu?

Pobraną w wyniku zabiegu tkankę tłuszczową można przeszczepić w wybrany obszar ciała w celu skorygowania kształtu lub dodania objętości, np. na twarz, szyję, okolice oczu, biust czy pośladki, jak również do leczenia blizn pooperacyjnych.

Ile tłuszczu można odessać podczas jednego zabiegu?

Zazwyczaj podczas jednego zabiegu nie przekracza się objętości większej niż trzy do czterech litrów odessanego tłuszczu. Jako górną granicę bezpiecznej objętości odessanej tkanki tłuszczowej w trakcie jednej operacji podaje się pięć litrów. Odessanie większej ilości może doprowadzić do groźnych powikłań, ze zgonem pacjenta włącznie.

Kiedy widać pierwsze efekty?

Pierwsze efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu, ale wiele zależy od rozległości operowanego obszaru. Przy założeniu, że Pacjent będzie postępował zgodnie z zaleceniami, przyjmuje się, że optymalne efekty powinny być widoczne po ok. 6-8 miesiącach. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest po 4-6 tygodniach, jednak regeneracja i obkurczanie skóry może potrwać nawet do roku.

Jak utrzymać trwały efekt po zabiegu?

Przede wszystkim zalecane jest utrzymywanie w miarę stałej wagi ciała, co gwarantuje, że uzyskana po zabiegu sylwetka nie będzie ulegała znaczącym zmianom. Bezpośrednio w okresie pooperacyjnym należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, aby uniknąć powstawania przebarwień. Zalecane jest również ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu po to, aby przeszczep tłuszczu był bardziej efektywny, tzn. więcej komórek przyjęło się w nowym miejscu. Komórki tłuszczowe, które uda się skutecznie przenieść (ok. 40%- 80% komórek), pozostają już na zawsze w nowym miejscu, dzięki czemu efekty operacji są trwałe i na długi czas będziemy mogli cieszyć się piękną i zgrabną sylwetką.

Czy tkanka tłuszczowa po zabiegu może się odbudować?

Liposukcja daje najlepsze efekty u osób z elastyczną skórą. Jest to na pewno skuteczna metoda, ponieważ odessany tłuszcz już nie wraca. Raz odessana tkanka tłuszczowa w danym miejscu nie odbuduje się już nigdy w takiej ilości jak przed zabiegiem, ponieważ komórki tłuszczowe powstają tylko w okresie dzieciństwa i dojrzewania. W pewnym sensie można więc stwierdzić, że efekty po zabiegu liposukcji utrzymują się do końca życia. Nowe proporcje sylwetki pozostają już na zawsze, jednak trzeba mieć na uwadze, że komórki tłuszczowe mogą zmieniać swoją objętość – obkurczanie skóry po zabiegu może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, co często zależy od ilości odessanego tłuszczu, a także gęstości i jędrności skóry przed zabiegiem. Po okresie rekonwalescencji można stosować również zabiegi wspomagające powrót jędrności tkanek, takie jak na przykład endermologia.

Czy po zabiegu będą widoczne blizny lub inne efekty uboczne?

Podczas zabiegu wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia, które po kilku miesiącach powinny być niemalże niewidoczne. Oczywiście ostateczny wygląd tych niewielkich blizenek i ich widoczność zależy od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Pobyt w klinice zwykle trwa jeden dzień. Następnie przez okres 1 miesiąca należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które zapobiega powstawaniu krwiaków, a także przyspiesza obkurczanie się skóry. Podczas pierwszych 2-3 tygodni należy unikać aktywności fizycznej, a po upływie 1-2 tygodni możliwy jest powrót do pracy w zależności od rozległości operacji. W okresie rekonwalescencji należy zrezygnować z pływania i sauny (ok. 3-4 tygodnie), nie zaleca się również opalania przez ok. 3-6 miesięcy.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Anna Aseńko - - 17:00 - 19:00 - 17:00 - 19:00

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA
Konsultacja z chirurgii plastycznej
250 zł
LIPOSUKCJA
Liposukcja przed planowaną plastyką brzucha
6000 zł*
Liposukcja brzucha
10000 zł*
Liposukcja okolicy lędźwiowej (talii)
9000 zł*
Liposukcja wzgórka łonowego
4000 zł*
Modelowanie okolicy pośladków liposukcją
12000-14000 zł*
Liposukcja wewnętrznej części ud
8500 zł*
Liposukcja okolicy nadkolanowej
5000 zł*
Liposukcja bryczesów
6000 zł*
Liposukcja okolic pach
od 4000 zł*
Liposukcja ramion
5000 zł*
Liposukcja podbródka
3500 zł*
*Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.
LIPOTRANSFER / LIPOFILLING
Lipofilling twarzy
6000 zł*
Lipofilling wybranych części twarzy
3500 zł*
Powiększenie piersi własnym tłuszczem – etap I
11000 zł*
Powiększenie piersi własnym tłuszczem – kolejne etapy
8000 zł*
Powiększenie piersi implantami okrągłymi z przeszczepem tłuszczu
18000-20000 zł*
Powiększenie piersi implantami anatomicznymi z przeszczepem tłuszczu
20000-22000 zł*
Modelowanie pośladków przeszczepem tłuszczu
17000-20000 zł*
*Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty.

MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70
albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.
Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie