Kręgosłup

Najważniejsze informacje

 • Pierwsza placówka medyczna w regionie stosująca implant DISCOGEL w szybkim i skutecznym leczeniu dyskopatii (przepukliny kręgosłupa);
 • Zabiegi wykonywane przy użyciu najwyższej jakości sprzętu USG i RTG;
 • Najnowsze i najbardziej skuteczne osiągnięcia farmakoterapii w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa;
 • Nowoczesne i bezpieczne metody leczenia, blokady przeciwbólowe kręgosłupa;
 • Innowacyjny sprzęt wykorzystywany w zabiegach termolezji – blokującej receptory bólowe;

Dlaczego boli nas kręgosłup?

kręgosłup ortopeda
dr Łukasz Terenowski

Jest bardzo wiele przyczyn bólu kręgosłupa, które wynikają zarówno z naszego codziennego funkcjonowania, jak też ze zmian zwyrodnieniowych następujących w czasie. Wśród przyczyn wymienia się:

 • uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku);
 • intensywne ćwiczenia fizyczne bez rozgrzewki;
 • choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów;
 • brak lub bardzo mała aktywność fizyczna;
 • otyłość;
 • brak prawidłowej postawy.

Co to jest zespół bólowo-korzeniowy kręgosłupa (inaczej „korzonki”)?

Potocznie zespół bólowo-korzeniowy kręgosłupa nazywany jest korzonkami, które wbrew powszechnej opinii nie są chorobą korzeni nerwowych, a dolegliwościami spowodowanymi uciskiem na nerwy rdzeniowe.

fig_1

Najczęściej w praktyce klinicznej obserwuje się dolegliwości wywołane zmianami zwyrodnieniowymi, czyli przedwcześnie zachodzącymi procesami starzenia struktur. Pierwszym etapem procesów degeneracyjno-zwyrodnieniowych kręgosłupa jest patologia krążka międzykręgowego, dlatego też jest to najczęstsza przyczyna bólu.

Ból taki może być odczuwany jako:

 • osiowy – występujący podczas długotrwałego stania, siedzenia, nadmiernego obciążenia,
 • promieniujący do górnych lub dolnych kończyn – w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego.

Zarówno ból osiowy, jak i promieniujący są bardzo uciążliwe i zazwyczaj dolegliwości trwają kilka dni, czemu towarzyszą uczucie drętwienia kończyn czy zaburzenia czucia.

Zapisz

Zapisz

Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć ból kręgosłupa?

Blokada, czyli Selektywna blokada transforaminalna

Selektywna blokada transforaminalna (potocznie „blokada”) to precyzyjne i bezpośrednie podanie leku do źródła bólu. Blokada stosowana jest w przypadku gdy przemieszczony dysk uciska nerwy rdzeniowe i worek oponowy. Bóle wywołane są wówczas fig_8zarówno poprzez mechaniczny ucisk, jak i wtórny obrzęk.
Dlatego skuteczną i bezpieczną metodą leczenia wyżej wymienionych objawów jest właśnie podanie leku bezpośrednio do źródła bólu. Podanie leku za pomocą igły w bliskim otoczeniu tkanek nerwowych wymaga szczególnej ostrożności. W Domu Lekarskim zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga ortopedę, pod kontrolą aparatu RTG, który wspomaga bieżącą kontrolę położenia igły.

W przypadku, kiedy przyczyną dolegliwości bólowych (generatorem bólu) jest choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych kręgosłupa, podobną procedurę można wykonać ostrzykując stawy międzykręgowe kręgosłupa.

Jakiego rodzaju leki są wykorzystywane w blokadach kręgosłupa?

Do najczęściej stosowanych leków w selektywnych blokadach kręgosłupa należą:

 • leki miejscowo znieczulające o długim czasie działania,
 • leki przeciwzapalne z grupy kortykosteroidów,
 • Sanakin®.

Leki znieczulające wywierają miejscowe działanie przeciwbólowe oraz regenerują nerwy poddane niedotlenieniu, np. przy ucisku.
Leki z grup kortykosteroidów silnie ograniczają procesy zapalne, co ogranicza wtórne uszkodzenie nerwu i jego dalsze podrażnienie.

dr Łukasz Terenowski podczas zabiegu wstrzykiwania blokady transforaidalnej
Dr Łukasz Terenowski podczas zabiegu
wstrzykiwania blokady transforaidalnej
 • Nowoczesna, bezpieczna, nieoperacyjna terapia dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia stawów, ścięgien oraz zespoły bólowe kręgosłupa (iniekcja dostawowa).
 • Łączy regeneracyjne działanie czynników wzrostu PRP z przeciwzapalnym działaniem antagonisty interleukiny IL-1Ra.

Wykorzystanie własnych możliwości regeneracyjnych

Terapia Sanakin® polega na podaniu surowicy zawierającej białka przeciwzapalne (IL-1RA) bezpośrednio w źródło zapalenia. Niezwykłe działanie białka IL-1RA polega na blokowaniu receptorów cytokiny prozapalnej, która odpowiedzialna jest za indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową oraz degradację chrząstki. Sanakin® neutralizuje cytokinę IL-1, hamując proces zapalny i jego objawy, w tym ból, zapobiegając niszczeniu chrząstki stawowej. Pełna kuracja z użyciem Sanakinu® wymaga od 3 do 5 iniekcji, a jej ilość ustalana jest wraz z lekarzem w zależności od lokalizacji stanu zapalnego oraz nasilenia dolegliwości bólowych.

Jak długo utrzymuje się działanie blokad?

Na długotrwałość efektu przeciwbólowego wpływ ma kilka czynników:

– czas trwania dolegliwości – bóle przewlekłe, wieloletnie, wymagają zazwyczaj kilku iniekcji w odstępach 1-2 tygodniowych dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego;

– zaawansowanie choroby – chorzy z wieloma zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa utrzymują efekt terapeutyczny krócej niż pacjenci ze zmianami w jednym czy dwóch segmentach;

– wiek chorego – pacjenci poniżej 60 r. życia cieszą się dłużej trwającym działaniem przeciwbólowym;

Zatem w zależności od wszystkich tych czynników, pacjent może cieszyć się efektem terapeutycznym od 6 miesięcy do nawet 2 lat od daty iniekcji, przy czym należy pamiętać, że każdorazowo jest kwestia indywidualnego przypadku danego pacjenta.

Zapisz

Zapisz

DiscoGEL®

DiscoGEL® – pierwsza, precyzyjna metoda leczenia dyskopatii (potocznie wypadnięcia dysku)

Dyskopatia to inaczej przepuklina kręgosłupa (dysku), a dokładniej przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Przepuklina, czyli prościej przesunięcie jądra miażdżystego krążka na zewnątrz uszkodzonego obszaru, powoduje ucisk korzenia nerwowego, co daje następujące objawy:

 • Silny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, w tzw. „krzyżu” (rzadziej szyjnym lub piersiowym), promieniujący na biodra i nogi
 • Drętwienie, mrowienie, a nawet utrata czucia w nogach.

Współcześnie dyskopatia jest praktycznie chorobą cywilizacyjną, a na jej rozpowszechnienie wpływ ma przede wszystkim nasza zła postawa w pracy i siedzący tryb życia.

DiscoGEL® to innowacyjna, bezoperacyjna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, metoda leczenia dyskopatii. Jest to żelowy implant wstrzykiwany przezskórnie do jądra krążka międzykręgowego. Implant ten stworzony jest na bazie etanolu i produktów celulozo-pochodnych, dzięki czemu jego działanie opiera się na dwóch aktywnościach:

 • mechanicznej – dzięki właściwościom hydrofilowym DiscoGEL® powoduje migrację płynu do środka dysku przez co odciążone są struktury nerwowe
 • biochemicznej – DiscoGEL® blokuje receptory powodujące ból.

Wynikiem jest natychmiastowa redukcja bólu u większości pacjentów.

Zalety tej bezoperacyjnej metody to przede wszystkim:
– minimalne ryzyko komplikacji: septycznych, zapalnych, bólu pozabiegowego;
– ochrona otaczających tkanek;
– doskonała tolerancja: brak znanych reakcji alergicznych;
– małoinwazyjna technika wykonywana w znieczuleniu miejscowym;
– brak blizn pozabiegowych;
– możliwość leczenia przepuklin na wielu poziomach kręgosłupa podczas jednego zabiegu;
– szybkie odciążenie struktur nerwowych;
– bardzo krótki czas powrotu do zdrowia;
– pełna kontrola śródzabiegowa za pomocą radioskopii dzięki markerowi RTG zawartym w DiscoGEL®

Termolezja

Termolezja to zabieg wykorzystywany przy użyciu ablacji o wysokiej częstotliwości fal (Radiofrequency Ablation) – RFA. Zabieg termolezji pozwala na wyłączenie nerwów, a co za tym idzie – przewodnictwa bólu. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przestaje odczuwać ból kręgosłupa i może powrócić do aktywności.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu przez skórę specjalnej elektrody, która bardzo precyzyjnie podgrzewa tkankę otaczającą nerw. Przez podgrzanie nerwu następuje jego zniszczenie, które jest w pełni odwracalne – po około pół roku nerw odbudowuje swoją strukturę.

termolezjaTermolezja jest skuteczna zwłaszcza w leczeniu bólu neuropatycznego. Jest on związany z podrażnieniem i nieprawidłowym przewodnictwem w obrębie nerwów czuciowych. Często jest oporny na terapię farmakologiczną, stąd alternatywą stały się zabiegi termolezji. Bóle neuropatyczne dotyczą najczęściej kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego. W związku z tym podstawowym wskazaniem do termolezji jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zwłaszcza taka, w której bólu nie udaje się redukować farmakologicznie.

Termolezja należy do zabiegów bezpiecznych i małoinwazyjnych. Przeciwwskazaniami są wszelkiego rodzaju zmiany zapalne skóry (ropnie, czyraki, zranienia, obrzęki) w miejscu, w którym ma być wprowadzona igła. Nie powinno się wykonywać jej w przypadku ciężkich, niewyrównanych chorób ogólnoustrojowych (niewydolność serca, nerek). Zabieg jest również niewskazany u kobiet ciężarnych.

Okres, w którym pacjent może odczuwać efekty terapii termolezją to od 6. do 24. miesięcy. W tym czasie może pracować nad źródłem zwyrodnienia, np. uczestnicząc aktywnie w rehabilitacji, wzmacniając korpus i odciążając zwyrodnienie dzięki czemu efekty terapeutyczne będą trwalsze.

Termolezja:

 • jest zabiegiem w pełni kontrolowanym pod aparaturą RTG, dzięki czemu jest też zabiegiem bardzo precyzyjnym;
 • jest odwracalna, ponieważ nerwy podlegają samoistnej regeneracji;
 • jest zabiegiem bezpiecznym – przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym;
 • działa natychmiastowo – bezpośrednio po zabiegu po krótkiej kontroli lekarskiej pacjent może udać się do domu;
 • obniża ilość stosowanych przez pacjentów farmaceutyków przeciwbólowych;

Kriolezja

Kriolezja ma na celu czasowe wyłączenie funkcji czuciowych wybranych struktur obwodowego układu nerwowego, a więc pozbycia się bólu. Osiąga się ten cel dzięki zastosowaniu niskich temperatur. Kriolezja jest odpowiednikiem blokad nerwowych, jednak pozbawione jest działania ubocznego i wpływu ogólnoustrojowego – nie używa się tutaj żadnych leków.

Dzięki zastosowaniu kriolezji i bezpośredniemu wyłączeniu miejsca bólu, pacjent może osiągać lepsze wyniki rehabilitacyjne i w efekcie pozbyć się dysfunkcji powodującej ból.

Czas bez bólu to od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od rodzaju struktury poddawanej zamrożeniu.

Do zalet kriolezji należą:

 • małoinwazyjność – zabieg wykonywany przezskórnie w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga zakładania szwów;
 • brak hospitalizacji – kriolezję wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych – po 30 minutach pacjent może opuścić gabinet i iść do domu;
 • odwracalność – kriolezja nie powoduje trwałych uszkodzeń w strukturach nerwowych – niszczy jedynie substancję przewodzącą, a każdy z nerwów poddaje się regeneracji;
 • skuteczność – ból redukowany jest natychmiastowo na okres od 6 miesięcy do 2 lat;
 • pełna kontrola – zabieg wykonuje się pod kontrolą RTG lub USG, a pacjent poddawany jest kontrolnej stymulacji czuciowej i ruchowej;
 • wspomaga rehabilitację – brak bólu po zabiegu pozwala na lepsze wyniki rehabilitacyjne;
 • bez efektów ubocznych – dzięki temu kriolezję można stosować wielokrotnie u tego samego pacjenta.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr Łukasz Terenowski - - - 15:00 - 20:00 -
dr Adam Sokołowski 15:00 - 20:00 - - - -
dr Mateusz Grabowski - - 08:00 - 12:00 15:00 - 20:00 -
dr Bartosz Kujawa - - - 09:00 - 14:00 -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

PON WT ŚR CZW PT
dr Łukasz Terenowski - 14:30 - 20:00 - - -
dr Marcin Aloksa - - - 16:00 - 19:00 -
dr Adam Sokołowski - - - 16:00 - 21:00 -
dr Mateusz Grabowski - - - 08:00 - 13:00 -
dr Bartosz Kujawa 17:00 - 19:00 - - - -
dr Piotr Rzeźnicki - - - - 12:30 - 16:30
dr Dawid Pacek - - - 15:00 - 20:00 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA
Konsultacja ortopedyczna
200 zł
Wizyta kontrolna ortopedyczna
150 zł
Wizyta ortopedyczna z USG
350 zł
Konsultacja neurochirurgiczna
180 zł
Wizyta kontrolna neurochirurgiczna
150 zł
ZABIEGI
Punkcja stawu
50 zł
Iniekcja stawów międzykręgowych pod kontrolą USG
350 zł
Selektywna blokada nerwu rdzeniowego
1400 zł
Bezoperacyjne leczenie przepuklin dyskowych szyjnych, piersiowych i lędźwiowych DiscoGel
9000 zł
Termolezja zespołu bólowego kręgosłupa
3300 zł
Kriolezja zespołu bólowego kręgosłupa - 1 poziom
1500 zł
Kriolezja zespołu bólowego kręgosłupa - 2 poziomy
2000 zł
Ostrzyknięcie płytkowymi czynnikami wzrostu PRP
1000 zł
Ostrzyknięcie płytkowymi czynnikami wzrostu PRP - dwustrzykawkowe
1500 zł
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty.

MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70
albo wypełnij formularz na stronie www.mediraty.pl.
Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.
Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.
Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.