Kręgosłup

Najważniejsze informacje

  • Pierwsza placówka medyczna w regionie stosująca implant DISCOGEL w szybkim i skutecznym leczeniu dyskopatii (przepukliny kręgosłupa);
  • Zabiegi wykonywane przy użyciu najwyższej jakości sprzętu USG i RTG;
  • Najnowsze i najbardziej skuteczne osiągnięcia farmakoterapii w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa;
  • Nowoczesne i bezpieczne metody leczenia, blokady przeciwbólowe kręgosłupa;
  • Innowacyjny sprzęt wykorzystywany w zabiegach termolezji – blokującej receptory bólowe;

Dlaczego boli nas kręgosłup?

Jest bardzo wiele przyczyn bólu kręgosłupa, które wynikają zarówno z naszego codziennego funkcjonowania, jak też ze zmian zwyrodnieniowych następujących w czasie. Wśród przyczyn wymienia się:

  • uszkodzenie krążka międzykręgowego (dysku);
  • intensywne ćwiczenia fizyczne bez rozgrzewki;
  • choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów;
  • brak lub bardzo mała aktywność fizyczna;
  • otyłość;
  • brak prawidłowej postawy.

Co to jest zespół bólowo-korzeniowy kręgosłupa (inaczej „korzonki”)?

Potocznie zespół bólowo-korzeniowy kręgosłupa nazywany jest korzonkami, które wbrew powszechnej opinii nie są chorobą korzeni nerwowych, a dolegliwościami spowodowanymi uciskiem na nerwy rdzeniowe.

 

Najczęściej w praktyce klinicznej obserwuje się dolegliwości wywołane zmianami zwyrodnieniowymi, czyli przedwcześnie zachodzącymi procesami starzenia struktur. Pierwszym etapem procesów degeneracyjno-zwyrodnieniowych kręgosłupa jest patologia krążka międzykręgowego, dlatego też jest to najczęstsza przyczyna bólu.

Ból taki może być odczuwany jako:

  • osiowy – występujący podczas długotrwałego stania, siedzenia, nadmiernego obciążenia,
  • promieniujący do górnych lub dolnych kończyn – w przypadku przepukliny krążka międzykręgowego.

Zarówno ból osiowy, jak i promieniujący są bardzo uciążliwe i zazwyczaj dolegliwości trwają kilka dni, czemu towarzyszą uczucie drętwienia kończyn czy zaburzenia czucia.

Zapisz

Zapisz

Jak skutecznie i bezpiecznie leczyć ból kręgosłupa?

Blokada, czyli Selektywna blokada transforaminalna

Selektywna blokada transforaminalna (potocznie „blokada”) to precyzyjne i bezpośrednie podanie leku do źródła bólu. Blokada stosowana jest w przypadku gdy przemieszczony dysk uciska nerwy rdzeniowe i worek oponowy. Bóle wywołane są wówczas zarówno poprzez mechaniczny ucisk, jak i wtórny obrzęk.
Dlatego skuteczną i bezpieczną metodą leczenia wyżej wymienionych objawów jest właśnie podanie leku bezpośrednio do źródła bólu. Podanie leku za pomocą igły w bliskim otoczeniu tkanek nerwowych wymaga szczególnej ostrożności. W Domu Lekarskim zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga ortopedę, pod kontrolą aparatu RTG, który wspomaga bieżącą kontrolę położenia igły.

W przypadku, kiedy przyczyną dolegliwości bólowych (generatorem bólu) jest choroba zwyrodnieniowa stawów międzykręgowych kręgosłupa, podobną procedurę można wykonać ostrzykując stawy międzykręgowe kręgosłupa.

Jakiego rodzaju leki są wykorzystywane w blokadach kręgosłupa?

Do najczęściej stosowanych leków w selektywnych blokadach kręgosłupa należą:

  • leki miejscowo znieczulające o długim czasie działania,
  • leki przeciwzapalne z grupy kortykosteroidów,
  • Sanakin®.

Leki znieczulające wywierają miejscowe działanie przeciwbólowe oraz regenerują nerwy poddane niedotlenieniu, np. przy ucisku.
Leki z grup kortykosteroidów silnie ograniczają procesy zapalne, co ogranicza wtórne uszkodzenie nerwu i jego dalsze podrażnienie.

  • Nowoczesna, bezpieczna, nieoperacyjna terapia dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia stawów, ścięgien oraz zespoły bólowe kręgosłupa (iniekcja dostawowa).
  • Łączy regeneracyjne działanie czynników wzrostu PRP z przeciwzapalnym działaniem antagonisty interleukiny IL-1Ra.

Wykorzystanie własnych możliwości regeneracyjnych

Terapia Sanakin® polega na podaniu surowicy zawierającej białka przeciwzapalne (IL-1RA) bezpośrednio w źródło zapalenia. Niezwykłe działanie białka IL-1RA polega na blokowaniu receptorów cytokiny prozapalnej, która odpowiedzialna jest za indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową oraz degradację chrząstki. Sanakin® neutralizuje cytokinę IL-1, hamując proces zapalny i jego objawy, w tym ból, zapobiegając niszczeniu chrząstki stawowej. Pełna kuracja z użyciem Sanakinu® wymaga od 3 do 5 iniekcji, a jej ilość ustalana jest wraz z lekarzem w zależności od lokalizacji stanu zapalnego oraz nasilenia dolegliwości bólowych.

Jak długo utrzymuje się działanie blokad?

Na długotrwałość efektu przeciwbólowego wpływ ma kilka czynników:

– czas trwania dolegliwości – bóle przewlekłe, wieloletnie, wymagają zazwyczaj kilku iniekcji w odstępach 1-2 tygodniowych dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego;

– zaawansowanie choroby – chorzy z wieloma zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa utrzymują efekt terapeutyczny krócej niż pacjenci ze zmianami w jednym czy dwóch segmentach;

– wiek chorego – pacjenci poniżej 60 r. życia cieszą się dłużej trwającym działaniem przeciwbólowym;

Zatem w zależności od wszystkich tych czynników, pacjent może cieszyć się efektem terapeutycznym od 6 miesięcy do nawet 2 lat od daty iniekcji, przy czym należy pamiętać, że każdorazowo jest kwestia indywidualnego przypadku danego pacjenta.

Zapisz

Zapisz

DiscoGEL®

DiscoGEL® – pierwsza, precyzyjna metoda leczenia dyskopatii (potocznie wypadnięcia dysku)

Dyskopatia to inaczej przepuklina kręgosłupa (dysku), a dokładniej przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Przepuklina, czyli prościej przesunięcie jądra miażdżystego krążka na zewnątrz uszkodzonego obszaru, powoduje ucisk korzenia nerwowego, co daje następujące objawy:

  • Silny ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, w tzw. „krzyżu” (rzadziej szyjnym lub piersiowym), promieniujący na biodra i nogi
  • Drętwienie, mrowienie, a nawet utrata czucia w nogach.

Współcześnie dyskopatia jest praktycznie chorobą cywilizacyjną, a na jej rozpowszechnienie wpływ ma przede wszystkim nasza zła postawa w pracy i siedzący tryb życia.

DiscoGEL® to innowacyjna, bezoperacyjna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, metoda leczenia dyskopatii. Jest to żelowy implant wstrzykiwany przezskórnie do jądra krążka międzykręgowego. Implant ten stworzony jest na bazie etanolu i produktów celulozo-pochodnych, dzięki czemu jego działanie opiera się na dwóch aktywnościach:

  • mechanicznej – dzięki właściwościom hydrofilowym DiscoGEL® powoduje migrację płynu do środka dysku przez co odciążone są struktury nerwowe
  • biochemicznej – DiscoGEL® blokuje receptory powodujące ból.

Wynikiem jest natychmiastowa redukcja bólu u większości pacjentów.

Zalety tej bezoperacyjnej metody to przede wszystkim:
– minimalne ryzyko komplikacji: septycznych, zapalnych, bólu pozabiegowego;
– ochrona otaczających tkanek;
– doskonała tolerancja: brak znanych reakcji alergicznych;
– małoinwazyjna technika wykonywana w znieczuleniu miejscowym;
– brak blizn pozabiegowych;
– możliwość leczenia przepuklin na wielu poziomach kręgosłupa podczas jednego zabiegu;
– szybkie odciążenie struktur nerwowych;
– bardzo krótki czas powrotu do zdrowia;
– pełna kontrola śródzabiegowa za pomocą radioskopii dzięki markerowi RTG zawartym w DiscoGEL®

Termolezja

Termolezja to zabieg wykorzystywany przy użyciu ablacji o wysokiej częstotliwości fal (Radiofrequency Ablation) – RFA. Zabieg termolezji pozwala na wyłączenie nerwów, a co za tym idzie – przewodnictwa bólu. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przestaje odczuwać ból kręgosłupa i może powrócić do aktywności.

Sam zabieg polega na wprowadzeniu przez skórę specjalnej elektrody, która bardzo precyzyjnie podgrzewa tkankę otaczającą nerw. Przez podgrzanie nerwu następuje jego zniszczenie, które jest w pełni odwracalne – po około pół roku nerw odbudowuje swoją strukturę.

Termolezja jest skuteczna zwłaszcza w leczeniu bólu neuropatycznego. Jest on związany z podrażnieniem i nieprawidłowym przewodnictwem w obrębie nerwów czuciowych. Często jest oporny na terapię farmakologiczną, stąd alternatywą stały się zabiegi termolezji. Bóle neuropatyczne dotyczą najczęściej kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego. W związku z tym podstawowym wskazaniem do termolezji jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zwłaszcza taka, w której bólu nie udaje się redukować farmakologicznie.

Termolezja należy do zabiegów bezpiecznych i małoinwazyjnych. Przeciwwskazaniami są wszelkiego rodzaju zmiany zapalne skóry (ropnie, czyraki, zranienia, obrzęki) w miejscu, w którym ma być wprowadzona igła. Nie powinno się wykonywać jej w przypadku ciężkich, niewyrównanych chorób ogólnoustrojowych (niewydolność serca, nerek). Zabieg jest również niewskazany u kobiet ciężarnych.

Okres, w którym pacjent może odczuwać efekty terapii termolezją to od 6. do 24. miesięcy. W tym czasie może pracować nad źródłem zwyrodnienia, np. uczestnicząc aktywnie w rehabilitacji, wzmacniając korpus i odciążając zwyrodnienie dzięki czemu efekty terapeutyczne będą trwalsze.

Termolezja:

  • jest zabiegiem w pełni kontrolowanym pod aparaturą RTG, dzięki czemu jest też zabiegiem bardzo precyzyjnym;
  • jest odwracalna, ponieważ nerwy podlegają samoistnej regeneracji;
  • jest zabiegiem bezpiecznym – przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym;
  • działa natychmiastowo – bezpośrednio po zabiegu po krótkiej kontroli lekarskiej pacjent może udać się do domu;
  • obniża ilość stosowanych przez pacjentów farmaceutyków przeciwbólowych;

Kriolezja

Kriolezja ma na celu czasowe wyłączenie funkcji czuciowych wybranych struktur obwodowego układu nerwowego, a więc pozbycia się bólu. Osiąga się ten cel dzięki zastosowaniu niskich temperatur. Kriolezja jest odpowiednikiem blokad nerwowych, jednak pozbawione jest działania ubocznego i wpływu ogólnoustrojowego – nie używa się tutaj żadnych leków.

Dzięki zastosowaniu kriolezji i bezpośredniemu wyłączeniu miejsca bólu, pacjent może osiągać lepsze wyniki rehabilitacyjne i w efekcie pozbyć się dysfunkcji powodującej ból.

Czas bez bólu to od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od rodzaju struktury poddawanej zamrożeniu.

Do zalet kriolezji należą:

  • małoinwazyjność – zabieg wykonywany przezskórnie w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga zakładania szwów;
  • brak hospitalizacji – kriolezję wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych – po 30 minutach pacjent może opuścić gabinet i iść do domu;
  • odwracalność – kriolezja nie powoduje trwałych uszkodzeń w strukturach nerwowych – niszczy jedynie substancję przewodzącą, a każdy z nerwów poddaje się regeneracji;
  • skuteczność – ból redukowany jest natychmiastowo na okres od 6 miesięcy do 2 lat;
  • pełna kontrola – zabieg wykonuje się pod kontrolą RTG lub USG, a pacjent poddawany jest kontrolnej stymulacji czuciowej i ruchowej;
  • wspomaga rehabilitację – brak bólu po zabiegu pozwala na lepsze wyniki rehabilitacyjne;
  • bez efektów ubocznych – dzięki temu kriolezję można stosować wielokrotnie u tego samego pacjenta.