Korekcja małżowin usznych

Najważniejsze informacje

  • korekcja małżowin usznych, to częsty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym;
  • korekcie poddawany może być kształt małżowiny, lub też jej położenie względem głowy, czyli niwelowanie problemu odstających uszu;
  • w naszym ośrodku w Piastów Office Center, korekcję małżowin usznych przeprowadzają doświadczeni chirurdzy plastycy

Na czym polega korekcja małżowin usznych?

Korekcja uszu, lub też plastyka uszu, polega na zmianie kąta pomiędzy uchem a czaszką. W prostym ujęciu jest to korygowanie problemu odstających uszu. Celem operacji jest takie ułożenie chrząstek małżowin usznych, aby dały one efekt naturalnie przylegających do głowy uszu. Zabieg może objąć również pomniejszenie lub rekonstrukcję ucha.

Przed zabiegiem 

Przed zabiegiem należy umówić się na konsultację chirurgiczną, podczas której omówiony zostanie zakres zabiegu. Często pacjenci pytają o możliwość konsultacji na podstawie zdjęć przesyłanych drogą elektroniczną – niestety stan faktyczny i szczegółowy zakres zabiegu jest możliwy do ustalenia tylko podczas konsultacji osobistej. Wstępnie zdjęcia mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu, jednak nie zakwalifikują do konkretnego zabiegu. Indywidualna konsultacja zapewnia również omówienie konkretnego przypadku oraz pozwoli na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pacjentów pytania.

Jak się przygotować do zabiegu?

Na tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie preparatów, które rozrzedzają krew (np. Aspiryna, Polopiryna, Acard itp.). Nie powinno się również spożywać alkoholu i palić papierosów, ponieważ może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia różnego rodzaju powikłań (np. krwawienie, wydłużony czas gojenia ran, pojawienie się infekcji).

Po zabiegu

Zwyczajowo po dwóch-trzech dniach od wykonania zabiegu, w klinice odbywa się kontrola i zdejmowany jest opatrunek. Po około 10-14 dniach zdejmowane są szwy. Przez kilka tygodni po zabiegu należy zachowywać szczególną ostrożność, aby uszy nie były narażone na urazy lub odmrożenia. Zaleca się zatem, aby przez ten czas możliwe jak najczęściej chronić uszy za pomocą opaski.