Komórki macierzyste

Najważniejsze informacje

tkanka-tłuszczowa-lipocellMezenchymalne komórki macierzyste to specjalny rodzaj komórek, które posiadają zdolność do odnawiania swojej puli a także, a może przede wszystkim, do różnicowania w komórki dowolnie wyspecjalizowane. Ich niesamowity potencjał regeneracyjny już dziś jest szeroko wykorzystywany w medycynie, również w ortopedii, w leczeniu między innymi:
– zmian degeneracyjnych stawów i ścięgien;
– schorzeń takich jak: łokieć golfisty, tenisisty, kolano skoczka

 • Terapia bazująca na preparatach bogatych w mezenchymalne komórki macierzyste jest małoinwazyjna, całkowicie bezpieczna i niewymagająca hospitalizacji.
 • Lekarze ortopedzi Domu Lekarskiego w Szczecinie posiadają duże doświadczenie w stosowaniu terapii bazujących na preparatach bogatych w mezenchymalne komórki macierzyste.

Czym jest LIPOCELL?

zestaw-lipocell-komórki-macierzyste

Lipocell jest to zestaw do oczyszczania i wzmacniania potencjału regeneracyjnego tkanki tłuszczowej – tkanki nadzwyczaj bogatej w mezenchymalne komórki macierzyste. Mechanizm Lipocell nie wymaga wirowania, minimalizując w ten sposób stres i uszkodzenia w komórkach. Na proces oczyszczania składa się dializa na membranie, połączona z fazą przemywania, które oczyszczają tkankę tłuszczową bogatą w mezenchymalne komórki macierzyste z produktów ubocznych, takich jak krew i lipidy. Co ważne, cały proces odbywa się bardzo wydajnie a jednocześnie zachowuje wysoki potencjał macierzysty komórek. Po procesowaniu, produkt końcowy można w łatwy sposób podać dostawowo, gdzie może on stymulować procesy naprawcze.

Właściwości preparatu po użyciu LIPOCELL

Celem systemu oczyszczania Lipocell jest zachowanie wysokiego potencjału regeneracyjnego mezenchymalnych komórek macierzystych (zamiast zwiększania ich ilości). Ostateczna liczba komórek zależy od charakterystyki pacjenta, a także miejsca pobrania. Warto jednak zaznaczyć, że tłuszcz jest jedną z najbogatszych tkanek pod względem zawartości mezenchymalnych komórek macierzystych, które mogą reagować na bodźce pochodzące ze zdegenerowanych tkanek, uwalniając cząsteczki takie jak czynniki wzrostu i cytokiny przeciwzapalne, przyspieszając tym samym gojenie. System Lipocell jest w stanie wyizolować około 5000 do 200 000 komórek macierzystych z 1 grama tkanki tłuszczowej.

Technologia LIPOCELL – charakterystyka

 • mała inwazyjność i ingerencja w tkankę tłuszczową
 • całkowite oczyszczenie przygotowywanego preparatu z krwi i pozostałości płynnej frakcji oleju, które mogłyby prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych po podaniu
 • zastosowanie obiegu zamkniętego, procedura w warunkach sterylnych

LIPOCELL w ortopedii i medycynie sportowej

GŁÓWNE wskazania do zastosowania LIPOCELL:

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów na różnym etapie zaawansowania
 • Stawy rzekome
 • Torbiele kości
 • Martwica kości
 • Uszkodzenia i zapalenia ścięgien
 • Wady i uszkodzenia chrząstki stawowej

Produkt uzyskany za pomocą zestawu Lipocell może być stosowany w celu zapobiegania skomplikowanym zabiegom lub do wspierania procesu leczenia po przeprowadzonych operacjach, zmniejszając ból pooperacyjny oraz przyspieszając gojenie (np. kiedy za późno na kolejną artroskopię a za wcześnie na całkowitą protezę).

Na czym polega terapia komórkami macierzystymi uzyskanymi za pomocą zestawu Lipocell?

technologia-lipocell-komórki-macierzysteProcedura Lipocell polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, podczas minimalnej liposukcji. Następnie, po krótkim przygotowaniu tkanki tłuszczowej poprzez jej oczyszczenie za pomocą zestawu Lipocell, gotowy preparat podaje się do chorobowo zmienionego miejsca za pomocą iniekcji.

Podawany preparat, który jest oczyszczoną tkanką tłuszczową o podniesionym potencjale regeneracyjnym, wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, w znieczuleniu ogólnym. Użycie Lipocell nie wymaga późniejszej hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin po zakończonym zabiegu.