Gardło, migdałki

Najważniejsze informacje

  • Doświadczeni otolaryngolodzy, leczenie zachowawcze i operacyjne
  • Zaawansowana diagnostyka: fiberoskopia nosogardła (inaczej videoendoskopia), również dzieci; endoskopia, fiberoskopia
  • Korekcja oraz usunięcie migdałków podniebiennych oraz usunięcie migdałka gardłowego, tzw. trzeciego
  • Zastosowanie u dorosłych nowej metody małoinwazyjnego usuwania migdałków BIZact
  • Zabiegi łączone, takie jak adenotonsillotomia z nacięciem błon bębenkowych lub z założeniem drenów wentylacyjnych (szpulek)
  • Pobyt na oddziale szpitalnym maksymalnie kilka godzin i szybki powrót do zdrowia

Przerost migdałka gardłowego (trzeciego)

migdalek_gardlowy

Migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdałek), podobnie jak migdałki podniebienne, wchodzi w skład tzw. układu chłonnego, który w organizmie człowieka odpowiada za obronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jest zlokalizowany w części nosowej gardła. W przeciwieństwie do migdałków podniebiennych, migdałek gardłowy nie jest normalnie widoczny. Jest on często mylony z języczkiem, który zwisa ku dołowi u wejścia do gardła, ale leży głębiej, za podniebieniem miękkim Migdałek gardłowy zwykle w okresie dojrzewania ulega stopniowemu zanikowi. Jego nasilony wzrost przypada na 3-4 i 6-7 rok życia. Zwłaszcza w tych okresach może u dzieci dojść do przerostu tej części układu chłonnego gardła.

Objawami tego schorzenia są:

  • utrudnione oddychanie przez nos (powiększony migdałek blokuje nos od tyłu jak korek),
  • chrapanie,
  • mowa nosowa.
  • gorszy słuch i powracające wysiękowe zapalenia uszu.

Dziecko z przerośniętym migdałkiem gardłowym:

  • często ma katar,
  • oddycha przez nos i chodzi z otwartą buzią,
  • ma problemy z oddychaniem i przełykaniem,
  • jest marudne i niedospane,
  • ma problemy z uszami.

Do tej pory wielu lekarzy ocenia palcem wielkość migdałka gardłowego, ale jest to bardzo nieprzyjemne dla dziecka, które podczas wkładania palca głęboko w gardło może mieć silny odruch wymiotny. W naszym ośrodku laryngolodzy używają fiberoskopu, którego cienka, giętka końcówką jest delikatna podczas badania. Przewagą badania fiberoskopowego jest również możliwość bieżącej obserwacji badania na monitorze przez rodziców, co jest bardzo ważne przy wspólnej z lekarzem decyzji o sposobie leczenia dziecka

W przypadku gdy stan chorobowy się przeciąga a leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, występuje wskazanie do operacyjnego usunięcia migdałka gardłowego.

Adenotomia – to operacja wycięcia przerośniętego migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdałka pod kontrolą endoskopu, w znieczuleniu ogólnym. W Domu Lekarskim adenotomię przeprowadzają dr n. med. Maciej Kawczyński i dr. n. med. Beata Paradowska – Opałka.

Powiększony migdałek gardłowy częściowo blokuje nosogardło i zatyka ujścia trąbek słuchowych. U niektórych dzieci powoduje to częste zapalenia ucha środkowego. W wielu przypadkach najskuteczniejszą metodą leczenia jest nacięcie błon bębenkowych z założeniem drenów wentylacyjnych, tzw. szpulek.

Tympanostomia, czyli zabieg nacięcia błon bębenkowych z założeniem drenów wentylacyjnych, tzw. szpulek)przeprowadzany jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym, jako samodzielny zabieg lub w połączeniu z usunięciem migdałka gardłowego.


Przewlekłe zapalenia i przerost migdałków podniebiennych (bocznych)

migdalki_podniebneMigdałki podniebienne usytuowane są w części ustnej gardła, mają charakterystyczną budowę – są owalne, w kształcie i budowie przypominają orzech włoski – na powierzchni mają podobne zagłębienia, tzw. krypty. Migdałki stanowią ważną część systemu odpornościowego organizmu. Ich zadaniem jest rozpoznawanie i zwalczanie wnikających do organizmu czynników szkodliwych dla organizmu, jak bakterie i wirusy. Niestety czasami mechanizm obronny człowieka ulega miejscowym lub ogólnym zaburzeniom sprawności. W obrębie migdałków podniebiennych manifestuje się to stanami zapalnymi (anginy). Często powtarzające się i długotrwałe zakażenia stopniowo zmniejszają zdolność migdałków do zwalczania infekcji. Co więcej same migdałki podniebienne mogą stanowić źródło zakażenia, doprowadzając do rozwoju groźnych chorób nerek, stawów czy serca.

Do objawów zapalenia migdałków podniebiennych zaliczyć można : częsty lub ciągły ból gardła, nieprzyjemną woń z ust (gdy w głębokich i wąskich kryptach migdałków podniebiennych zalegają komórki nabłonka, bakterie i resztki pokarmowe), nawracające stany gorączkowe. Przewlekłe i częste infekcje prowadzą do powiększenia migdałków. W konsekwencji duże migdałki podniebienne mogą prowadzić do zaburzeń połykania, chrapania a nawet obturacyjnego bezdechu podczas snu.

Nie zawsze dla uzyskania efektu leczniczego potrzebne jest całkowite usuwanie migdałków. Często wystarczające jest tylko ich częściowe zmniejszenie – tonsillotomia.

W nowoczesnym ośrodku Domu Lekarskiego w Piastów Office Center przeprowadzane są zabiegi:

  • Tonsillotomia – zabieg operacyjny, którego celem jest zmniejszenie przerośniętej tkanki migdałków podniebiennych. W Domu Lekarskim doświadczeni laryngolodzy wykonują tonsillotomię przy użyciu termoablacji bipolarnej najnowszym aparatem Celon. Jest to zabieg praktycznie bezkrwawy, wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie ogólne stosowane jest u dzieci oraz u osób dorosłych w porozumieniu z pacjentem). Pacjent najczęściej nie zostaje na noc.
  • Tonsillectomia – operacja całkowitego wycięcia migdałków podniebiennych wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent zazwyczaj po obserwacji nocnej może wracać do domu. Rekonwalescencja trwa do 10 dni – do momentu całkowitego wygojenia nisz po usuniętych migdałkach.
  • Zabieg usunięcia migdałków metodą BIZact – przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu migdałków z równoczesnym zamknięciem połączonych z nimi naczyń krwionośnych (koagulacja), a z uwagi na minimalne wykorzystanie ilości energii elektrycznej powoduje mniejszy ból pooperacyjny.

Zastosowanie nowej metody BIZact pozwala nam:

  • skrócić czas zabiegu
  • zmniejszyć ból i ryzyko krwawienia
  • skrócić czas regeneracji i gojenia po zabiegu

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską:   534 368 023,    dmaciejewska@domlekarski.pl  od poniedziałku do piątku w godz 9-16.