Fizjoterapia uroginekologiczna

Najważniejsze informacje

Fizjoterapia uroginekologiczna jest pomocna w rozwiązywaniu problemów układu moczowo-płciowego. Wśród najczęstszych dolegliwości występują: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, np. po porodzie, nietrzymanie gazów i stolca, bolesne blizny po zabiegach urologicznych lub ginekologicznych  – również blizny po cesarskich cięciach, po nacięciu krocza podzas porodu naturalnego.
Dlatego też fizjoterapia uroginekologiczna polecana jest wszystkim kobietom planującym ciążę, a także będącym w ciąży oraz po porodzie siłami natury czy cesarskim cięciu.

Fizjoterapia uroginekologiczna w Domu Lekarskim wykonywana jest przez doświadczoną fizjoterapeutkę, która swoją opieką obejmuje pacjentki z dolegliwościami takimi jak:

  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe, z parcia naglącego, typ mieszany)
  • pęcherz nadreaktywny
  • rozejście mięśnia prostego brzucha
  • obniżenie narządów miednicy mniejszej
  • bolesne współżycie
  • bolesne menstruacje
  • endometrioza
  • praca z blizną po nacięciu/pęknięciu krocza, po cesarskim cięciu
  • przygotowanie kobiety/pary do porodu
  • konsultacja poporodowa (od 6 tygodnia do porodu, sprawdzenie postawy ciała, badanie per vaginam mięśni dna miednicy, zalecenia + profilaktyka przy braku dolegliwości)
  • terapia po operacjach ginekologicznych oraz urologicznych
  • przygotowanie kobiety do operacji urologicznej lub ginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna – obszary specjalizacji

Nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, endometrioza, bolesne miesiączki to problemy, które bardzo często powiązane są z dolegliwościami miednicy. W ramach leczenia wykonuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które mogą wpłynąć również na poprawę satysfakcji ze stosunków seksualnych poprzez zniwelowanie bólu w ich trakcie. Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje także czynności związane z odpowiednim przygotowaniem kobiety do operacji urologicznej lub ginekologicznej, a także terapię po odbytym zabiegu.

Dla kobiet w ciąży oraz po okresie połogu

Z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna skorzystać każda kobieta planująca macierzyństwo, będąca obecnie w ciąży oraz mająca okres połogu za sobą (6 tygodni po porodzie). W ramach tej specjalizacji następuje przygotowanie kobiety (lub pary) do porodu. Ocena stanu ciała przed porodem pozwala zmniejszyć ryzyko dolegliwości pojawiających się w trakcie ciąży, tj. ból kręgosłupa, rozejście mięśnia prostego brzucha (DRA) czy obniżenie narządów miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje również konsultacje poporodowe. Rozwijający się w brzuchu organizm ludzki powoduje mnóstwo zmian w ciele kobiety, ale odpowiednie wsparcie ze strony lekarza zapewni, że po połogu wszystko wróci do normalnego stanu w zakresie mięśni dna miednicy (badanie per vaginam) oraz prawidłowej postawy ciała.  Zajmuje się także pracą z blizną po pęknięciu lub nacięciu krocza w trakcie porodu naturalnego oraz po cesarskim cięciu.

Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga dbać o właściwy stan narządów rozrodczych oraz wspiera proces wzmacniania mięśni dna miednicy, poprawiając jakość codziennego życia. Jednocześnie profilaktyczne wizyty u specjalisty z tego obszaru medycyny mogą ustrzec przed możliwymi poważnymi problemami w przyszłości.