fbpx

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF)

Najważniejsze informacje

Zabiegi z użyciem fibryny bogatopłytkowej (I-PRF)

Jakie zastosowanie ma fibryna bogatopłytkowa w ortopedii?

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) ma trójwymiarową strukturę, w której znajdują się płytki krwi, krwinki białe i mezenchymalne komórki macierzyste. Jako koncentrat płytek krwi ma wielki potencjał naprawczy – autologiczna fibryna bogatopłytkowa zawiera czynniki wzrostu wpływające na proces gojenia, regenerację chrząstki stawowej, mięśni i ścięgien.

Uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste silnie i dłużej niż osocze stymulują odnowę biologiczną tkanek. Dzięki fibrynie bogatopłytkowej istnieje możliwość wyleczenia niektórych schorzeń ortopedycznych bez konieczności operowania.

Fibrynę bogatopłytkową stosuje się za pomocą iniekcji w obszarach ciała wymagających intensywnej regeneracji tkanek oraz w przypadku ubytków tkanek.

Główne wskazania do zastosowania I-PRF to:

  • zespoły przeciążeniowe ścięgien i więzadeł;
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów;
  • tendinopatie, owrzodzenia;
  • entezopatie (choroby ścięgien), tj. łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka;
  • rozległe urazy tkanek miękkich, chrzęstnych i kostnych;
  • trudno gojące się rany;
  • wspomaganie regeneracji podczas zabiegów ortopedycznych.

 

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) ma szerokie zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny, np. w medycynie estetycznej.

Pytania i odpowiedzi

Jak wygląda zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg z wykorzystaniem autologicznej fibryny bogatopłytkowej zaczyna się od pobrania krwi własnej pacjenta w taki sam sposób, jak do zwykłych badań laboratoryjnych. Krew przygotowuje się w specjalistycznej wirówce, co pozwala na odseparowanie autologicznej fibryny bogatopłytkowej (I-PRF). Koncentratem fibryny ostrzykujemy miejsce zmienione chorobowo (najczęściej jest to uszkodzona okolica lub tkanka). Znieczulenie okolicznych tkanek minimalizuje poczucie bólu podczas podania. Podanie fibryny może odbywać się również pod kontrolą USG, co zwiększa precyzję w lokalizacji zmiany chorobowej. Zabieg z  użyciem fibryny powtarza się do czasu wygojenia zmienionej chorobowo tkanki, zwykle 1-3 razy w odstępach 3-4-tygodniowych.

Czy zabieg z użyciem I-PRF jest bezpieczny?

Zabieg z użyciem I-PRF jest zabiegiem bezpiecznym, ponieważ fibryna jest preparatem w pełni naturalnym i autologicznym. Fibryna bogatopłytkowa pozyskana jest z krwi własnej pacjenta i podana pacjentowi w bardzo krótkim czasie, co wyklucza ryzyko nietolerancji, alergii oraz innych reakcji immunologicznych czy transmisji wirusowych.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki terapii z użyciem fibryny bogatopłytkowej?

Terapia fibryną bogatopłytkową w krótkim czasie przynosi rewelacyjne efekty leczenia urazów i schorzeń, które dotychczas wymagały długotrwałego stosowania leków i pomocy fizjoterapeutów. Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej pozwala na zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości bólowych, szybki powrót do sprawności ruchowej, przyspieszoną regenerację ścięgien, mięśni i więzadeł, a przede wszystkim poprawę komfortu i jakości życia pacjentów.

Lekarze