Chrapanie / Bezdechy

Najważniejsze informacje

 • Jeżeli przyczyną chrapania/ bezdechów sennych jest nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła i/lub niedrożność nosa, nasi wysokiej klasy specjaliści wykonują nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi usuwające problem.
 • Leczenie chrapania i bezdechów sennych nowoczesnymi metodami termoterapii bipolarnej Celon – wysoka skuteczność zabiegów, powrót do codziennych zajęć natychmiastowy.

Dlaczego chrapanie jest niezdrowe? 

Chrapanie powstaje w wyniku drgania tkanek miękkich w obrębie gardła środkowego. Gdy śpimy w pozycji leżącej rozluźniają się mięśnie, cofa język i otwierają usta. W następstwie zwęża się kanał nosa i gardła, co utrudnia przedostanie się powietrza do płuc. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chrapanie to nie tylko przyczyna bezsennych nocy dla otoczenia, ale w bardzo dużej części przypadków efekt towarzyszący groźnemu dla życia zaburzeniu, jakim jest bezdech senny.

leczenie chrapaniaOBS czyli Obturacyjny Bezdech Senny to zatrzymanie oddychania w czasie snu na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Zwężone podczas snu ściany gardła zamykają się i droga przepływu powietrza zostaje odcięta. Pacjent walcząc o dopływ powietrza, przebudza się, choć zwykle sobie tego nie uświadamia. Przebudzenie powoduje udrożnienie gardła w wyniku wzrostu napięcia mięśni. Pierwszy skuteczny wdech objawia się zazwyczaj gwałtownym chrapnięciem.

Poważną konsekwencją OBS jest niedotlenienie organizmu. Rzutuje to na samopoczucie chrapiącego, który budząc się często odczuwa zmęczenie, osłabienie, bóle głowy i przygnębienie, ma kłopoty z koncentracją i pamięcią. Niedotlenienie zazwyczaj skutkuje: nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną i niewydolnością serca, zaburzeniami jego rytmu, a nawet udarem mózgu czy cukrzycą.

Nie warto zatem zwlekać z wizytą u specjalisty laryngologa, szczególnie kiedy chrapaniu towarzyszy chwilowy bezdech.

Leczenie chrapania / bezdechu sennego

Dr Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.
Dr n. med. Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.

Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza.

Leczenie chirurgiczne najprościej rzecz ujmując, ma na celu poszerzenie drogi dla przepływającego powietrza poprzez skory-gowanie odmienności budowy anatomicznej lub stanów patologicznych. Do najczęstszych zabiegów należą:

1. zabiegi zwiększające napięcie mięśniowe podniebienia miękkiego, języczka i gardła,

2. zabiegi poprawiające drożność nosa takie jak korekcja skrzywionej przegrody nosa, polipektomia, chirurgia endoskopowa zatok przynosowych oraz

3. korekcja lub usunięcie migdałków gardłowego i / lub migdałków podniebiennych.

 

Chirurgia radiofalowa  

Nowoczesną, minimalnie inwazyjną techniką operacyjną, którą Państwu proponujemy jest  termoablacja bipolarna aparatem Celon. Jest to metoda radiologiczna umożliwiająca uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także „usztywnienie” tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. Zabiegi wykonywane przy użyciu aparatu Celon są praktycznie bezkrwawe. Ponieważ chirurg ingeruje jedynie w część śródmiąższową, nie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa i gardła. Zabieg trwa od 20 – 40 min, przeprowadzany jest ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Pacjent zazwyczaj nie zostaje w klinice na noc i po zabiegu może bezpiecznie wrócić do domu lub pracy. Pełen okres gojenia trwa około 4 – 6 tygodni, a odczuwalne pozytywne efekty tej formy leczenia zauważalne są już po kilkunastu dniach.

Czy występują u Ciebie bezdechy senne?

Poniższa ankieta według skali senności Epworth pomoże Ci wstępnie ocenić czy masz problem z bezdechami sennymi.

Proszę odpowiedzieć z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w sytuacjach opisanych poniżej (proszę nie mylić z uczuciem ogólnego zmęczenia). W odpowiedziach proszę zastosować skalę punktową:

0 – nigdy nie zasnę
1 – mała możliwość drzemki
2 – średnia możliwość drzemki
3 – duża możliwość drzemki

Sytuacje:

 1. siedząc lub czytając
 2. oglądając telewizję
 3. siedząc w miejscu publicznym, np. w teatrze, na zebraniu czy w kościele
 4. podczas godzinnej, nieprzerwanej jazdy autobusem, koleją lub samochodem jako pasażer
 5. po południu leżąc
 6. podczas rozmowy, siedząc
 7. po obiedzie, siedząc w spokojnym miejscu
 8. prowadząc samochód podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku

Jeżeli uzyskałeś/łaś powyżej 10 punktów zalecamy kontakt z lekarzem specjalistą, jeżeli powyżej 16 punktów – Twoja senność jest chorobliwie podwyższona. Nie powinieneś kierować samochodem ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu wyjaśnienia jej przyczyny.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Beata Paradowska - 15:40 - 18:00 - - -
dr n. med. Krzysztof Cecherz - - - - 10:45 - 16:30
dr Hubert Łopiński - - - - 18:00 - 20:00

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 • Dr n. med. Krzysztof Cecherz przyjmuje 1 raz w miesiącu.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Dorota Stańczyk - - - 16:00 - 18:40 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom. 

Cennik

KONSULTACJA
Konsultacja
180 zł
ZABIEGI
Ostateczna cena zabiegu jest zawsze ustalana indywidualnie po konsultacji z lekarzem.
Plastyka podniebienia miękkiego metodą Celon (UPPP - uvulopalatoplastyka)
*2350 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Konchoplastyka (korekcja małżowin nosowych) metodą Celon
*3100 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Tonsillotomia (zminiejszenie migdałków podniebiennych) lub korekcja nasady języka metodą Celon
*3500 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Korekcja nasady języka + Tonsillotomia metodą Celon
*4900 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Septoplastyka (korekcja przegrody nosowej) metodą Celon
5200 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Septoplastyka + Konchoplastyka metodą Celon
5700 zł
Plastyka podniebienia miękkiego + Septoplastyka + Konchoplastyka + korekcja nasady języka lub tonsillotomia metodą Celon
6500 zł
W cenie zabiegu: znieczulenie, pobyt w szpitalu (wg wskazań lekarza), 1 kontrola pooperacyjna.
znieczulenie ogólne po uzgodnieniu z lekarzem
700 zł
KREDYTOWANIE ZABIEGU

Jeżeli zabieg medyczny, który może odmienić Twoje życie, jest za drogi, możesz rozważyć kredyt i sprawdzić wysokość rat w MediRaty. MediRaty, spółki Medical Finance Group S.A., to pierwszy produkt finansowy wyłącznie dla branży medycznej, dzięki któremu na korzystnych warunkach sfinalizujesz swój zabieg.

 • Minimum formalności
 • Decyzja w ciągu 30 min od nawiązania kontaktu
 • Brak wstępnych opłat
 • Korzystne oprocentowanie

Jak uzyskać MediRaty – krok po kroku:

Krok 1: Zadzwoń na Infolinię: 0 801 000 265, z telefonów komórkowych: 22 266 83 70 albo wypełnij formularz na stronie  www.mediraty.pl.

Krok 2: MediRaty skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby zweryfikować i udzielić informacji.

Krok 3: Mediraty wysyła kuriera w celu podpisania umowy.

Krok 4: Środki finansowe zostają przelane na konto wybranej kliniki.

W cenie zabiegu: badania laboratoryjne, znieczulenie, pobyt w szpitalu (wg wskazań lekarza), kontrole pooperacyjne dr Krzysztofa Cecherza.
W przypadku zabiegów wykonywanych standardowo w znieczuleniu miejscowym, po uzgodnieniu z lekarzem możliwa jest dopłata do znieczulenia ogólnego.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Magdaleną Rozwarską: 534 390 569,    mrozwarska@domlekarski.pl.