Chrapanie / Bezdechy

Najważniejsze informacje

  • Jeżeli przyczyną chrapania/ bezdechów sennych jest nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła i/lub niedrożność nosa, nasi wysokiej klasy specjaliści wykonują nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi usuwające problem.
  • Leczenie chrapania i bezdechów sennych nowoczesnymi metodami termoterapii bipolarnej Celon – wysoka skuteczność zabiegów, powrót do codziennych zajęć natychmiastowy.

Dlaczego chrapanie jest niezdrowe? 

Chrapanie powstaje w wyniku drgania tkanek miękkich w obrębie gardła środkowego. Gdy śpimy w pozycji leżącej rozluźniają się mięśnie, cofa język i otwierają usta. W następstwie zwęża się kanał nosa i gardła, co utrudnia przedostanie się powietrza do płuc. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chrapanie to nie tylko przyczyna bezsennych nocy dla otoczenia, ale w bardzo dużej części przypadków efekt towarzyszący groźnemu dla życia zaburzeniu, jakim jest bezdech senny.

leczenie chrapaniaOBS czyli Obturacyjny Bezdech Senny to zatrzymanie oddychania w czasie snu na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Zwężone podczas snu ściany gardła zamykają się i droga przepływu powietrza zostaje odcięta. Pacjent walcząc o dopływ powietrza, przebudza się, choć zwykle sobie tego nie uświadamia. Przebudzenie powoduje udrożnienie gardła w wyniku wzrostu napięcia mięśni. Pierwszy skuteczny wdech objawia się zazwyczaj gwałtownym chrapnięciem.

Poważną konsekwencją OBS jest niedotlenienie organizmu. Rzutuje to na samopoczucie chrapiącego, który budząc się często odczuwa zmęczenie, osłabienie, bóle głowy i przygnębienie, ma kłopoty z koncentracją i pamięcią. Niedotlenienie zazwyczaj skutkuje: nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną i niewydolnością serca, zaburzeniami jego rytmu, a nawet udarem mózgu czy cukrzycą.

Nie warto zatem zwlekać z wizytą u specjalisty laryngologa, szczególnie kiedy chrapaniu towarzyszy chwilowy bezdech.

Leczenie chrapania / bezdechu sennego

Dr Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.
Dr n. med. Krzysztof Cecherz podczas zabiegu.

Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza.

Leczenie chirurgiczne najprościej rzecz ujmując, ma na celu poszerzenie drogi dla przepływającego powietrza poprzez skory-gowanie odmienności budowy anatomicznej lub stanów patologicznych. Do najczęstszych zabiegów należą:

1. zabiegi zwiększające napięcie mięśniowe podniebienia miękkiego, języczka i gardła,

2. zabiegi poprawiające drożność nosa takie jak korekcja skrzywionej przegrody nosa, polipektomia, chirurgia endoskopowa zatok przynosowych oraz

3. korekcja lub usunięcie migdałków gardłowego i / lub migdałków podniebiennych.

Chirurgia radiofalowa  

Nowoczesną, minimalnie inwazyjną techniką operacyjną, którą Państwu proponujemy jest  termoablacja bipolarna aparatem Celon. Jest to metoda radiologiczna umożliwiająca uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także „usztywnienie” tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. Zabiegi wykonywane przy użyciu aparatu Celon są praktycznie bezkrwawe. Ponieważ chirurg ingeruje jedynie w część śródmiąższową, nie dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa i gardła. Zabieg trwa od 20 – 40 min, przeprowadzany jest ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Pacjent zazwyczaj nie zostaje w klinice na noc i po zabiegu może bezpiecznie wrócić do domu lub pracy. Pełen okres gojenia trwa około 4 – 6 tygodni, a odczuwalne pozytywne efekty tej formy leczenia zauważalne są już po kilkunastu dniach.

Czy występują u Ciebie bezdechy senne?

Poniższa ankieta według skali senności Epworth pomoże Ci wstępnie ocenić czy masz problem z bezdechami sennymi.

Proszę odpowiedzieć z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w sytuacjach opisanych poniżej (proszę nie mylić z uczuciem ogólnego zmęczenia). W odpowiedziach proszę zastosować skalę punktową:

0 – nigdy nie zasnę
1 – mała możliwość drzemki
2 – średnia możliwość drzemki
3 – duża możliwość drzemki

Sytuacje:

  1. siedząc lub czytając
  2. oglądając telewizję
  3. siedząc w miejscu publicznym, np. w teatrze, na zebraniu czy w kościele
  4. podczas godzinnej, nieprzerwanej jazdy autobusem, koleją lub samochodem jako pasażer
  5. po południu leżąc
  6. podczas rozmowy, siedząc
  7. po obiedzie, siedząc w spokojnym miejscu
  8. prowadząc samochód podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku

Jeżeli uzyskałeś/łaś powyżej 10 punktów zalecamy kontakt z lekarzem specjalistą, jeżeli powyżej 16 punktów – Twoja senność jest chorobliwie podwyższona. Nie powinieneś kierować samochodem ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu wyjaśnienia jej przyczyny.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską:   534 368 023,    dmaciejewska@domlekarski.pl. w godz 9-16.