Badania i zabiegi okulistyczne

Badania okulistyczne - najważniejsze informacje

  • badania okulistyczne przeprowadzamy na wysokiej jakości sprzęcie w ośrodkach na Lewobrzeżu i Prawobrzeżu Szczecina;
  • sprzęt, którym dysponujemy, pozwala lekarzom na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki pod kątem wielu schorzeń narządu wzroku, m.in. jaskry, zaćmy, AMD, stożek rogówki

Diagnostyka stożka rogówki

diagnostyka-stożka-rogówkiDiagnostyka stożka rogówki polega na topografii rogówki – komputerowej mapie powierzchni oka, która pozwala ocenić deformację rogówki i stopień zaawansowania stożka. Dzięki takiemu badaniu można wykryć stożek już w bardzo wczesnym stadium choroby.

Badanie dedykowane jest szczególnie pacjentom z narastającym astygmatyzmem i krótkowzrocznością, a także po zabiegach Cross-Linking. Szybko podjęte leczenie daje szansę na zatrzymanie rozwoju stożka i poprawę jakości widzenia.

W Domu Lekarskim diagnostykę przedniego odcinka oka wykonujemy na stacji diagnostycznej SIRIUS – jedynym tego typu sprzęcie na terenie województwa zachodniopomorskiego, kompatybilnym z laserem SCHWIND AMARIS® 1050RS. Dzięki temu w przypadku zabiegu laserowej korekcji wzroku dane automatycznie są przenoszone do pamięci lasera i można przeprowadzić zabieg w sposób bardziej precyzyjny.

Cross Linking (sieciowanie rogówki) – metoda leczenia stożka rogówki

Stożek rogówki to schorzenie, w którego przebiegu dochodzi do zmian w strukturze rogówki, prowadząc do jej nadmiernego uwypuklenia. W efekcie prowadzi to do m.in. pogorszenia ostrości wzroku, nadwrażliwości na światło, rozmywania się obrazu.

Zabieg Cross Linking (sieciowanie rogówki) to jedna z najbardziej nowoczesnych metod leczenia stożka rogówki. Polega on na podaniu do oka kropli z ryboflawiną (witamina B12), a następnie naświetleniu powierzchni rogówki promieniami UVA. W efekcie dochodzi do powstawania nowych wiązań kolagenowych (są to wiązania krzyżowe – stąd nazwa Cross Linking). Dzięki temu rogówka staje się bardziej sztywna i wytrzymała.

Cała procedura nie wymaga narkozy, podawane jest jedynie miejscowe znieczulenie do oka w formie kropli. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga długiego pobytu w Centrum Medycznym. Ogromnymi zaletami zabiegu są skuteczność, mała inwazyjność i bezpieczeństwo.

 

Lekarze