Badania laryngologiczne

Dlaczego warto nam zaufać?

 • Badania laryngologiczne wykonywane są w naszym nowym ośrodku w Piastów Office Center w Szczecinie, wyposażonym w najbardziej zaawansowany sprzęt do diagnostyki chorób nosa, zatok, gardła, migdałków oraz uszu
 • Doświadczeni lekarze otolaryngolodzy wykonują badania endoskopowe lub fiberoskopowe górnych dróg oddechowych oraz mikroskopowe uszu
 • Wykwalifikowany audiometrysta wykonuje badania słuchu, jak audiometria i tympanometria

Endoskopia nosa i ujścia zatok, gardła, migdałów i krtani

dr-Hubert-Łopiński-badanie-fiberoskopowe
Dr Hubert Łopiński z fiberoskopem

Fiberoskopia nosa, nosogardła, gardła i krtani (endoskop giętki)

Fiberoskopia, inaczej wideoendoskopia to najnowocześniejsze badanie, które umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie nosa, nosogardła, gardła i krtani. Laryngolog wprowadza cienki, giętki i delikatny endoskop, nazywany fiberoskopem, który zakończony jest kamerą. Dzięki badaniu możliwe jest dotarcie do miejsc trudno dostępnych w zwykłym badaniu laryngologicznym.

Badanie fiberoskopowe nazywane jest „złotym standardem” w diagnostyce chorób nosa, gardła i midgałków. Wykorzystuje się je przede wszystkim w badaniu:

 • przerostu trzeciego migdałka u dzieci
 • zmian patologicznych w zatokach przynosowych
 • diagnostyce bezdechów sennych i chrapania
 • diagnostyce przewlekłych nieżytów nosa
 • podejrzenie ciała obcego u dziecka
 • zaburzenia głosu lub połykania
 • diagnostyce innych zmian w obrębie nosogardła i krtani.

Fiberoskopia jest badaniem łagodnym, natomiast u dzieci i niektórych dorosłych można stosować znieczulenie miejscowe w spray’u.

Endoskopia nosa, zatok, gardła i krtani (endoskop sztywny)

Endoskopia to badanie diagnostyczne polegające na obserwacji górnych dróg oddechowych przy użyciu sztywnej sondy z kamerą o najwyższej jakości obrazu, która jest wprowadzana bezpośrednio do badanego nosa, ucha, czy krtani. Lekarz na podstawie obrazu wyświetlanego na monitorze może precyzyjnie określić budowę i zmiany patologiczne oraz skuteczniej określić plan leczenia. Endoskopia jest badaniem bardziej inwazyjnym, rzadziej wykorzystywanym u dzieci, natomiast obraz badania przeprowadzonego endoskopem sztywnym  jest nieznacznie wyższej jakości, aniżeli obraz uzyskany przy badaniu fiberoskopowym. Badanie nie jest bolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia, jednak u dzieci oraz osób dorosłych z wygórowanym odruchem wymiotnym i szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła Lidokainą w spray’u.

O przeprowadzeniu badania endoskopem sztywnym lub giętkim zawsze decyduje wykwalifikowany otolaryngolog. Badanie trwa kilka minut, a wynik zapisywany jest na płycie. Badanie można wykonywać również u kobiet w ciąży i małych dzieci.

Badania uszu i słuchu

Audiometria tonalna

Audiometria
Badanie audiometryczne

Celem badania jest ocena tzw. progu słyszenia , która pozwala precyzyjnie określić wielkość wady słuchu.  Próg słyszenia to minimalne natężenie dźwięku słyszanego przez pacjenta. Wykwalifikowany technik audiometrysta dokonuje pomiaru przewodnictwa powietrznego (dźwięki podawane przez słuchawki zakładane na uszach Pacjenta) oraz przewodnictwa kostnego (dźwięki podawane za pomocą słuchawki kostnej zakładanej za uchem badanego). Na podstawie wyniku przedstawionego za pomocą wykresu, określana jest skala niedosłuchu –  stopień zarówno niedorozwoju słuchu, jak i jego  uszkodzenia. Audiometria tonalna to jedno z podstawowych badań słuchu, nie wymagających specjalnych przygotowań.

Tympanometria (inaczej audiometria impedancyjna)

Tympanometria jest jednym z badań diagnostycznych, oceniającym stan ucha środkowego. Audiometrysta dokonuje pomiaru odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Na podstawie rejestrowanych wychyleń może określić przyczynę  niedosłuchu, jak np. pęknięcie błony bębenkowej, wysiękowe zapalenie ucha czy niedrożność trąbki Eustachiusza.

Wskazania do wykonania tympanometrii to: niedosłuch przewodzeniowy przy niezmienionej błonie bębenkowej lub z widocznym płynem w jamie bębenkowej, niedosłuch przewodzeniowy przy złej drożności trąbki słuchowej, niedosłuch przewodzeniowy z niemożliwością oceny jego przyczyny w innych badaniach, niedosłuch odbiorczy.
Badanie jest nieinwazyjne, trwa ok. 5-7 minut.

Na badanie audiometryczne, po wstępnej diagnozie, kieruje pacjentów specjalista otolaryngolog, który przed badaniem, w miarę potrzeby, oczyszcza przewód słuchowy z nadmiaru woskowiny i ewentualnie ciał obcych.

Badania szumów usznych

Około 17% Polaków cierpi na szumy uszne. Spowodowane są one najczęściej przez: działanie hałasu, uraz akustyczny lub mechaniczny, stres, infekcje, nadczynność tarczycy, nadciśnienie oraz starzenie organizmu. Częstą przyczyną szumu jest również zatkanie ucha zewnętrznego woskowiną lub ciałem obcym, dlatego wizyta u laryngologa jest pierwszym krokiem do zbadania problemu.

Badanie charakterystyki szumów usznych wykonywane przez audiometrystę dostarcza obiektywnych parametrów, takich jak: natężenie, wysokość i maskowanie szumu, co pomaga lekarzowi w prawidłowym i skutecznym ustawieniu terapii.

Grafik przyjęć

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Beata Paradowska - 15:40 - 18:00 - - -
dr Hubert Łopiński 16:00 - 19:00 - - - -

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

 • Dr n. med. Maciej Kawczyński przyjmuje 2-3 razy w miesiącu, przeważnie w piątek.

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Dorota Stańczyk - - - 16:00 - 18:40 -

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianom.