AMD

Najważniejsze informacje

  • AMD – zwyrodnieniowe zapalenia plamki żółtej, zniekształca widzenie wielu starszych osób.
  • Dom Lekarski oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych i zabiegów w ramach leczenia AMD.
  • AMD można skutecznie leczyć iniekcjami, podając preparaty Eylea i Lucentis, a nAMD (wysiękowe) preparatem Vabysmo.
  • Nieinwazyjną formą terapii jest leczenie suchego AMD specjalnie dobranymi długościami światła (fotobiomodulacja).

fotobiomodulacja leczenie AMDCo to jest AMD, czyli zwyrodnieniowe zapalenie plamki żółtej?

Żyjemy coraz dłużej. Wraz z upływem lat zmiany związane ze starzeniem się naszego organizmu stają się coraz bardziej widoczne – obejmują one również układ krwionośny. Zmiany w naczyniach krwionośnych mogą doprowadzić do zaburzeń różnych narządów, np. w sercu – może powstać choroba wieńcowa. W oku niedokrwienie i zaburzenia metaboliczne siatkówki prowadzą często do degeneracji plamki żółtej – punktu na siatkówce oka, będącego największym skupiskiem czopków (światłoczułych receptorów). Związana z wiekiem degeneracja plamki to w skrócie z języka angielskiego – AMD (Age-related Macular Degeneration).

Najczęstsze objawy AMD

Do najczęściej występujących objawów AMD zaliczamy:

  • Trudności w czytaniu
  • Zniekształcone widzenie linii prostych
  • Problemy z widzeniem centralnym ( środka obrazu)
  • Jasna lub ciemna plama w centralnym polu widzenia

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na AMD?

Czynniki ryzyka zachorowania na AMD to m.in.

  • Wiek, największą zachorowalność odnotowuje się w śród osób po 50- tym roku życia
  • Płeć żeńska
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Długotrwale narażenia wzroku na intensywne światło
  • Palenie tytoniu
  • Niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen
  • Niedobór luteiny i i zeaksantyny
  • Jasny kolor tęczówki
  • Otyłość

Typ suchy AMD

Typ suchy AMD wprawdzie często pogarsza ostrość wzroku, ale siatkówka ulega uszkodzeniu relatywnie wolno a widzenie pozostaje względnie stabilne. Wskazana jest systematyczna kontrola okulistyczna, okresowe badanie OCT, czasem połączone z Angiografią Fluoresceinową / AF/. Profilaktyka obejmuje suplementację diety preparatami z Luteiną i samokontrolę przy pomocy testu Amslera.

Fotobiomodulacja – leczenie suchego AMD przy pomocy światła

Fotobiomodulacja, czyli nieinwazyjna terapia specjalnie dobranymi długościami światła, wskazana jest do stosowania w leczeniu pacjentów z suchą postacią zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Osoby poddawane leczeniu powinny posiadać rozpoznanie suchego AMD, a stopień zaawansowania suchego AMD może wpływać na skuteczność leczenia.

Leczenie fotobiomodulacyjne (PBM) wykorzystuje energię światła w celu działania na chorobę na poziomie komórkowym. Przed leczeniem wymagane jest zdjęcie okularów i soczewek kontaktowych, a niewymagane jest rozszerzanie źrenic. W trakcie sesji pacjent siedzi wygodnie przed urządzeniem Valeda z głową umiejscowioną na podczółku. Naświetlanie jednego oka trwa ok. 5 minut, obu oczu maksymalnie 10 minut. Badania wykazały, że najkorzystniejsze jest naświetlanie 3 razy w tygodniu przez 3-4 tygodnie. W przypadku opuszczenia pojedynczego zabiegu zaleca się jego uzupełnienie w 3-4-tygodniowej sesji.

Jakie są korzyści z leczenia AMD przy pomocy światła?

Nielaserowe leczenie suchego AMD przy pomocy światła poprawia ogólną funkcję wzrokową, a w szczególności powoduje:

  • poprawę ostrości widzenia
  • poprawę czułości kontrastowej
  • redukcję objętości druz
  • hamowanie tempa zaniku geograficznego siatkówki oka

Po zabiegach jasne światło może powodować powstawanie powidoku, znanego również jako „fotostres”, gdzie komórki „widzące” określony kolor stają się zmęczone. Odzyskanie równowagi po fotostresie może zająć kilka minut po zabiegu. Po zabiegu można też normalnie uczestniczyć w codziennych czynnościach.

Przeciwwskazania do fotobiomodulacji

W ramach środków ostrożności niewskazane jest zastosowanie terapii światłem u pacjentów nieprzebadanych, którzy mają jakiekolwiek reakcje na ekspozycję na światło lub historię chorób ośrodkowego układu nerwowego aktywowanych przez światło (np. padaczka, migrena). Ponadto pacjenci nie powinni otrzymywać leczenia w ciągu 30 dni od użycia jakichkolwiek leków fotosensybilizujących (np. środki miejscowe, iniekcje) bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem okulistą.

Typ wilgotny (wysiękowy) nAMD

Typ wilgotny AMD związany jest z powstawaniem nieprawidłowych naczyń krwionośnych w oku / MNV /. Naczynia te migrują, przeciekają – w efekcie dochodzi do obrzęku siatkówki,  jej uniesienia, a następnie do nieodwracalnego uszkodzenia centralnej części siatkówki – tak zwanej plamki. W rezultacie zaniechania leczenia dochodzi do tak dużych zmian, że chory nie jest w stanie czytać, rozpoznawać twarzy itd. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku w grupie po 65. roku życia.
Leczenie polega na podawaniu do wnętrza oka leków z grupy anty-VEGF hamujących wzrost nieprawidłowych naczyń. Istnieją różne preparaty skutecznie leczące wilgotny typ zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem, m.in. Lucentis,  Eylea,  Beovu, Vabysmo.

Dom Lekarski oferuje szeroki zakres badań diagnostycznych i zabiegów w ramach leczenia AMD.

W leczeniu nAMD, czyli neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, od niedawna stosujemy również najnowszy lek anty-VEGF – Vabysmo posiadający  nową, zmodyfikowaną budowę.

Leki anty-VEGF  podawane są przez wykwalifikowanego lekarza okulistę drogą iniekcji do ciała szklistego. Zastosowanie preparatu Vabysmo to szansa na poprawę widzenia przy mniejszej liczbie zastrzyków.

Sprawdź, czy nie masz AMD

Poniżej przestawiamy test Amslera, który pomoże Ci samodzielnie ocenić wstępnie czy widzisz prawidłowo.

z16801340Q,Gdy-gorzej-widzisz-i-podejrzewasz-zwyrodnienie-pla

Wykonaj opisane kroki dla każdego oka z osobna.

  1. Zasłoń jedno oko.
  2. Drugim okiem patrz w centralny punkt siatki w odległości około 30-40 cm (odległość do czytania)
  3. Skoncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie.
  4. Oceń czy wszystkie linie postrzegasz jako linie proste i czy wszystkie kwadraty maja taki sam wymiar.
  5. Powtórz procedurę dla drugiego oka.

Jeżeli którymś okiem widzisz krzywe linie lub nierówne kwadraty, koniecznie zgłoś się do lekarza okulisty.

Badanie OCT pod kątem retinopatii cukrzycowej

Badanie OCT , które oferujemy, dostarcza zdjęcie dna oka, na którym widać ewentualne wybroczyny krwi i wysięki w siatkówce oraz możemy stwierdzić czy istnieje cukrzycowy obrzęk plamki (DMO) poprzez ukazanie przekroju siatkówki. Otrzymujemy zatem istotne informacje o ewentualnej obecności retinopatii cukrzycowej. Badanie tego typu powinno być wykonywane raz na dwa lata w przypadku osób chorujących na cukrzycę, umożliwia wczesne wkroczenie z leczeniem oka i co za tym idzie redukuje ryzyko powstania poważnych cukrzycowych powikłań ocznych.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Anną Wyglądacz, 664 091 750 , anna.wygladacz@domlekarski.pl