Usta, w których się zakochasz! Powiększanie i modelowanie kwasem hialuronowym

Zbyt wąskie, asymetryczne, czy też wysuszone usta mogą być przyczyną kompleksów oraz powodować ogólny
dyskomfort. W takich przypadkach medycyna estetyczna proponuje zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie
kwasu hialuronowego. To alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą korzystać z
inwazyjnych metod korekty urody.

Jeśli marzą Ci się piękne i nawilżone usta, zalecamy pomyśleć o zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego. Wiemy, jak podkreślić Twoją urodę w subtelny sposób, tak by poprawić koloryt i jędrność Twoich ust, uzyskując jednocześnie naturalny efekt.

Dlaczego kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w organizmie. Odpowiada między innymi za nawilżenie skóry oraz jej sprężystość, a także za lepkość mazi stawowej oraz smarowanie stawowych powierzchni. Z wiekiem jednak jej ilość znacznie maleje, co widoczne jest w procesie starzenia się skóry. Stąd też medycyna estetyczna sięga po preparaty bazujące właśnie na kwasie hialuronowym. Do zabiegów powiększania ust lekarze z Domu Lekarskiego w Szczecinie wykorzystują preparaty marki Filorga (ArtFiller Lips / Universal / Finelines) oraz Teosyal (Kiss). Różnią się one stężeniem kwasu hialuronowego, stopniem usieciowania, czasem wchłaniania oraz działaniem, dzięki czemu można dopasować wypełniacz do konkretnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Jak wygląda zabieg powiększania ust?

Lekarz wstrzykuje wypełniacz za pomocą strzykawki z cienką igłą bądź też kaniuli, a następnie delikatnie masuje usta, by równomiernie rozprowadzić preparat. Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, która pozwala poznać oczekiwania pacjenta oraz wykluczyć istnienie przeciwwskazań. Powiększanie ust nie jest czasochłonnym zabiegiem – zazwyczaj trwa około 30 minut. Nie należy również obawiać się bólu związanego z wstrzykiwaniem kwasu pod skórę. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe (w formie specjalnego żelu). Po ostrzykiwaniu usta mogą być nieco opuchnięte, a obrzęk może utrzymywać się 2-3 dni. W zależności od oczekiwań pacjenta, zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mogą nie tylko powiększyć usta, ale też je wywinąć, nawilżyć, wyrównać asymetrię, modelować kontur, unieść opadające kąciki czy też przywrócić czerwień wargową. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy.

powiększanie-ust-kwasem-hialuronowym-Szczecin

Jak są zalecenia po zabiegu?

 • Bezpośrednio po zabiegu powiększania i modelowania ust wypełniaczem na bazie kwasu hialuronowego nie zaleca się nakładania makijażu na usta ani innych czynności, które niosłyby ryzyko zainfekowania miejsc iniekcji (np. dotykania, pocierania nieumytymi rękami, całowania itp.). Należy utrzymać miejsca objęte iniekcją w szczególnej czystości (przez minimum 3 dni).

Znieczulenie ust (w zależności od rodzaju) będzie schodzić w czasie od kilkunastu minut do kilku godzin po zabiegu – w tym czasie powstrzymaj się od picia gorących napojów (ryzyko oparzenia) i zaniechaj spożywania pokarmów stałych (ryzyko podrażnienia i przegryzienia warg).

 • Przez około dobę od zabiegu należy unikać spożywania napojów gorących (np. kawa, herbata, gorąca czekolada). W celu zniwelowania szybszej degradacji niestabilnego jeszcze kwasu hialuronowego spożywaj napoje/dania w temperaturze pokojowej.
 • Dzień po zabiegu występuje zwiększone ryzyko wystąpienia opryszczki okolicy warg. Jeśli masz tendencje do pojawiania się opryszczki i wyczuwasz, że dzień po zabiegu może się ona tworzyć na Twoich ustach – zgłoś to lekarzowi. Aby uniknąć dalszego rozwoju opryszczki, zostanie Ci przepisany specjalny lek doustny i do użytku zewnętrznego. Nie lekceważ objawów wystąpienia opryszczki i jej pojawienia – nie musisz czuć dyskomfortu. Po zastosowaniu leków ten problem szybko przechodzi, a usta cieszą zdrowym wyglądem.
 • Minimum 7 dni po zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, kriokomory itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego (przegrzanie ciała, treningi cardio).
 • Minimum 4 tygodnie po zabiegu nie powinno się wykonywać takich zabiegów, jak np. laseroterapia w okolicach podania wypełniacza.
 • Po zabiegu – jak po każdej procedurze medycznej – po iniekcji najczęściej może pojawić się:
  siniak (możesz zastosować preparat na bazie heparyny, arniki lub laktoferyny – dostępny bez recepty w aptece).
  krwiak (większy siniak, który może sięgnąć skory okolicy ust) – w tym przypadku polecam zastosowanie w/w preparatów przyspieszających metabolizm (wchłanianie się) krwiaka/siniaka.
  obrzęk (występuje już bezpośrednio po zabiegu, po kilku godzinach zmniejsza się, aby znów się pojawić z rana następnego dnia i towarzyszyć Tobie nawet 2 tygodnie po zabiegu) Obrzęk jest reakcją przejściową, jednak jeśli zacznie Cię niepokoić, skontaktuj się z lekarzem
  poczucie ciała obcego (wypełnienia ust, wyczuwalność preparatu) przez około tydzień do 2-3 tygodni. Kwas hialuronowy adaptuje się około dwa tygodnie – w tym czasie tworzy liczne wiązania i sieci, integrując się z czerwienią wargową. To normalna reakcja, możesz w tym czasie odczuwać wzmożone napięcie i twardość ust. Bądź cierpliwa, możesz też delikatnie masować usta czystymi rękoma, ruchami okrężnymi, koniecznie wcześniej zadbaj o odpowiednie nawilżenie.

 

Artykuł powstał we współpracy z dr Karoliną Skibicką, lekarzem medycyny estetycznej w Estetika Dom Lekarski

 

Teraz powiększanie ust w wyjątkowej, walentynkowej cenie specjalnie dla Ciebie. Sprawdź!