USG piersi – dbamy o zdrowie kobiet!

Rak piersi nie wybiera. Może dotknąć kobiety w każdym wieku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto pamiętać, że
wcześnie wykryte zmiany chorobowe w wielu przypadkach są całkowicie uleczalne. USG piersi należy wykonywać nie
tylko wtedy, gdy wykryjemy niepokojące zmiany podczas samobadania. Należy pamiętać, że to jedno z podstawowych
badań, które powinno być przeprowadzane nawet wtedy, jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących dolegliwości. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a może uratować nasze życie!

Badania z 2019 roku pokazują, że rocznie wykrywa się ok. 18-19 tys. zachorowań na raka piersi, z czego ok. 6 tys. Pacjentek umiera. Statystyki są niepokojące – rak piersi dotyka coraz więcej kobiet i coraz młodsze. Polki boją się wykrycia nowotworu, ale bardzo ważna jest świadomość Pań i ich regularne samobadania piersi co najmniej raz w miesiącu oraz wykonanie USG piersi co najmniej raz w roku.

Na czym polega badanie USG piersi?

To nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersi już we wczesnej fazie rozwoju. Co więcej, nie wymaga specjalnego przygotowania i można je wykonać w każdym dniu cyklu miesiączkowego (choć zalecane jest przeprowadzenie badania między pierwszym a dziesiątym dniem cyklu). Ultradźwięki pozwalają ocenić przede wszystkim budowę piersi, tkanki łącznej oraz przewodów mlecznych. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych sprawia, że badanie może być wykonywane także u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Samo USG trwa zazwyczaj kilka minut i od razu po wyjściu z gabinetu można wrócić do normalnej aktywności. Pacjentka kładzie się na leżance (bez stanika), a lekarz smaruje piersi specjalnym żelem, a następnie przesuwa po nich głowicą aparatu z dołu do góry i na odwrót, a także na boki. Badaniu podlegają również węzły chłonne w dołach pachowych.

 

usg-piersi-dom-lekarski-dbamy-o-zdrowie-kobiet

Jakie są wskazania do USG piersi?

Jeśli pomiędzy corocznymi badaniami kontrolnymi wystąpią niepokojące objawy, lekarz może zlecić wcześniejsze wykonanie USG piersi. Badanie zalecane jest między innymi w przypadku:

  • pojawienia się wycieku wydzieliny z piersi,
  • bólu piersi nieznanego pochodzenia,
  • zmiany kształtu piersi i sutków,
  • wyczuwalnych zmian i zgrubień w piersi,
  • powiększenia pachowych węzłów chłonnych.

Częstsze badania zalecane są również kobietom, które stosują hormonalną terapię zastępczą, a także tym, które w swojej rodzinie miały przypadki zachorowań na raka piersi bądź sutka.

Zdrowie Kobiet jest dla nas ważne, dlatego tylko do końca marca badanie USG piersi w specjalnej cenie. Sprawdź!