Retinopatia cukrzycowa – co to jest? Przyczyny i objawy

Retinopatia cukrzycowa to problem występujący u większości osób cierpiących na cukrzycę. Sprawdź, jakie są jej przyczyny i objawy.

14.11.2021 r.

Retinopatia cukrzycowa to problem występujący u większości osób cierpiących na cukrzycę – dlaczego? Choroby towarzyszące cukrzycy są wynikiem nadmiernego stężenia cukru we krwi, które wpływa na funkcjonowanie całego ciała. Podobnie jest w przypadku retinopatii. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje między innymi niszczenie ścian tętnic oraz żył, szczególnie tych o niewielkiej średnicy.

Retinopatia cukrzycowa — przyczyny

W przebiegu retinopatii cukrzycowej nadmiar glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne odpowiadające za odżywianie siatkówki oka. Prowadzi to do powstawania drobnych wylewów krwi w obrębie gałki ocznej, a w konsekwencji do występowania obrzęków wywołujących nacisk na komórki plamki żółtej. W rezultacie następuje ich niedotlenienie i powolne niszczenie. Plamka żółta to struktura odpowiedzialna za ostrość widzenia. Jest ona położona na siatkówce i zawiera wyjątkowo dużo fotoreceptorów. Zaburzanie jej funkcjonowania powoduje, że wzrok przy cukrzycy diametralnie się pogarsza.

Retinopatia cukrzycowa — pierwsze objawy

We wczesnych stadiach choroby zmiany zachodzące w obrębie gałek ocznych często nie wywołują żadnych objawów. W tym czasie mogą być wykryte wyłącznie dzięki profilaktycznym badaniom. Warto je regularnie wykonywać, gdyż umożliwiają one skuteczne leczenie cukrzycy i towarzyszących jej chorób. Aby wcześnie zdiagnozować retinopatię cukrzycową, należy wykonać badanie OCT, które uwidocznia wybroczyny i wysięki na siatkówce oka oraz pozwala ocenić ryzyko cukrzycowego obrzęku plamki. Jest ono dostępne w ofercie Domu Lekarskiego.

Późniejsze objawy retinopatii cukrzycowej to:

  • zauważalne pogorszenie ostrości wzroku,
  • słabsze widzenie w ciemności,
  • utrudnione widzenie w bardzo jasnych miejscach,
  • występowanie ciemnych plamek w polu widzenia.

Retinopatia cukrzycowa stanowi jedną z chorób towarzyszących cukrzycy. Występuje zarówno u osób cierpiących na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Jeśli to schorzenie nie jest leczone, może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Osoby chore na cukrzycę powinny wykonywać badanie OCT przynajmniej raz na dwa lata. Pozwala ono odpowiednio wcześnie zdiagnozować i leczyć retinopatię cukrzycową.