Migdałki u dzieci – czy warto usuwać?

Problemy z migdałkami mogą być przyczyną zaburzeń snu, nadpobudliwości i kłopotów z koncentracją u dziecka, których rodzice nie powinni bagatelizować. Nasi laryngolodzy podpowiadają, czy i kiedy warto usuwać migdałek gardłowy.

Migdałek gardłowy ważną rolę odgrywa do 2 roku życia, później jego zadania przejmują inne narządy limfatyczne. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z jego przerośnięciem i nawracającą infekcją, dla bezpieczeństwa najlepiej go usunąć.

– Znaczny przerost migdałka gardłowego powoduje, że dziecko przestaje swobodnie oddychać przez nos. Jeżeli nie oddycha nosem, szybciej się męczy w ciągu dnia, podczas zabawy czy nauki. W nocy nie wysypia się. W efekcie dziecko ma obniżoną koncentrację lub odwrotnie, tj. wykazuje nadmierną pobudliwość. Problem ten najczęściej występuje u dzieci w wieku od 3 do 11 lat, wówczas warto reagować natychmiast tłumaczy dr n. med. Beata Paradowska. Współczesna medycyna jest na szczęście na takim poziomie, że ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych po popularnym zabiegu usunięcia migdałka jest bardzo nikłe.

wycinanie-migdałków-gardłowych-u-dzieci

Nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy w Domu Lekarskim, sprzyja szybkiemu i rzetelnemu rozpoznaniu chorób laryngologicznych u dzieci. Dzięki mikroskopowi przeznaczonemu do badania uszu można ocenić, czy często nawracającym infekcjom i przerostowi migdałka nie towarzyszy wysiękowe zapalenie uszu. Niezbędnymi elementami uzupełniającymi diagnostykę, z których również korzystamy, są audiometr do badania słuchu oraz tympanometr.

Wiemy, że biały fartuch, chirurgiczna maska i sterylne wnętrze wywołują u dzieci stres oraz strach, dlatego w Domu Lekarskim przywiązujemy szczególną uwagę do opieki nad małymi pacjentami. Już od pierwszych wizyt staramy się rozluźnić malucha rozmowami o bajkach i zabawą, aby spotkanie z lekarzem nie budziło negatywnych skojarzeń. – Przy pracy z dzieckiem ważny jest uśmiech, przyjazna atmosfera, spokojne podejście i język zrozumiały dla małego pacjentapodkreśla dr n. med. Maciej Kawczyński. Nasi pacjenci chwaleni są za odwagę, a w nagrodę dostają naklejkę „DZIELNY PACJENT” i inne drobiazgi. Wszystko po to, aby zbudować wspólną więź i zaufanie. Wizyta u lekarza wcale nie musi być straszna!

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami otolaryngologami: dr n. med. Beatą Paradowską oraz drem n. med. Maciejem Kawczyńskim

Przeczytaj cały artykuł: