Koronawirus – jak ograniczyć ryzyko zakażenia?

Koronawirus, COVID-19, SARS-CoV-2 – co warto o nim wiedzieć? W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Pacjentów w Domu Lekarskim zalecamy szczególne środki ostrożności. Zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi, spokój i profilaktyka to podstawa!

W związku z napływającymi informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 (SARS-CoV-2) zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Najważniejsze w tej chwili są spokój i profilaktyka. Prosimy także o śledzenie aktualnych wytycznych na stronach internetowych, podanych na końcu komunikatu.  

O czym należy szczególnie pamiętać?
Przede wszystkim przestrzeganiu podstawowych zasad higieny – jak najczęstsze mycie rąk, zasłanianie nosa i ust podczas kichania i kasłania:

  • wirusy giną w kontakcie z mydłem, a zasłanianie nosa i ust przy kichaniu i kasłaniu ogranicza szerzenie się infekcji, dzięki czemu chronimy osoby wokół nas;
  • po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk;
  • warto nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni.

koronawirus-SARS-COVID-19-co-warto-wiedzieć

Grafika na podstawie materiałów opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jeżeli wróciłeś z Włoch (w szczególności z regionów Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia-Romania, Lacjum), Chin lub Korei zalecamy obserwację swojego organizmu, nawet w przypadku braku kontaktu z osobami, których stan wskazywał na chorobę.

W przypadku wystąpienia następujących objawów grypopodobnych: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, zostań w domu i skontaktuj się bezzwłocznie (telefonicznie) ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną:

tel. 668 332 486

lub bezpośrednio zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie określony tryb postępowania medycznego:

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Arkońska 4 (Punkt Przyjęć Zakaźny, budynek J).

Należy też ograniczyć bieżącą aktywność i kontakty do niezbędnego minimum, bowiem wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza naraża innych pacjentów.

Została uruchomiona całodobowa (wszystkie dni tygodnia) infolinia NFZ, informująca o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa:

tel. 800 190 590

plakat-koronawirus-ministerstwo-zdrowia-gis-nfz

W związku z zagrożeniem koronawirusem prosimy o śledzenie aktualnych wytycznych na stronach:

Uprzejmie informujemy, że wszystkie placówki Domu Lekarskiego funkcjonują z zachowaniem wszelkich środków higieny i bezpieczeństwa. Więcej informacji na stronie:
https://domlekarski.pl/koronawirus-szczegolne-zasady-postepowania-w-domu-lekarskim/

Spokój i profilaktyka to podstawa!