Jak leczyć chore zatoki?

Nowoczesne płukanie zatok Hydrodebriderem jest już dostępne w Domu Lekarskim. Polecane wszystkim w skutecznej walce z przewlekłym zapaleniem zatok.

Zapalenie zatok przynosowych
Choroby zatok to problem wielu osób – bez względu na ich wiek i płeć. To najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza pierwszego kontaktu we wszystkich krajach o umiarkowanym klimacie. W Polsce szacuje się, że około połowa populacji przynajmniej raz przeszła ostre zapalenie zatok, a około 15 % choruje na przewlekłe zapalenie zatok.

Hydrodebrider to najbardziej nowoczesne urządzenie do walki z przewlekłym zapaleniem zatok. Podczas zabiegów endoskopowych chirurg mógł do tej pory zlikwidować przerosty i obrzęki tkanek, udrożnić ujścia zatok, natomiast bakterie wywołujące stany zapalne, były trudno usuwalne. Kolonie bakterii w postaci tzw. biofilmu, posiadają własną osłonkę odporną na działanie farmakologiczne i są główną przyczyną nawrotów dolegliwości. Hydrodebrider, to pierwsze urządzenie, które skutecznie i w bardzo mało inwazyjny sposób usuwa bakterie z anatomicznie trudno dostępnych miejsc.

Zabieg najczęściej wykonuje się po lub w trakcie zabiegu FEOZ, podczas którego ujścia zatok zostały odpowiednio udrożnione. Do zmienionej zapalnie zatoki chirurg wprowadza przez jamę nosową przewód zakończony specjalnie skonstruowaną miękką końcówką. Końcówki do zatok szczękowych obracają się o 270°, precyzyjnie usuwając od ciśnieniem zalegający biofilm. W czasie zabiegu chirurg ma również możliwość podania do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego. Precyzyjne usunięcie bakterii jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania zatok oraz uniknięcia powracających stanów zapalnych w przyszłości.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pacjent zostaje pod opieką na oddziale szpitalnym maksymalnie dobę i szybko dochodzi do pełnej sprawności.