Intruz w organizmie. Jak walczyć z nietolerancją pokarmową? Radzi dietetyk, Katarzyna Piotrowska

Niestety, ale nasz organizm czasami płata figle i reaguje na niektóre cząstki pokarmu jak na intruza. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób objawia się taka niepożądana reakcja? Jak odróżnić nietolerancję od alergii pokarmowej? O nietolerancji pokarmowej, sposobach jej rozpoznania i walce w przywróceniu organizmu do równowagi opowiedziała nam Katarzyna Piotrowska, dietetyk w Domu Lekarskim.

Dom Lekarski: – Nietolerancja pokarmowa, jak dowodzą badania, to zjawisko, które dotyczy znacznej części populacji. Przykre dolegliwości mogą nas dotknąć szczególnie teraz. Spędzając większość czasu w domu w tym trudnym czasie, zwykle zapominamy o diecie, jedząc nieodpowiednie i ciężkostrawne produkty. Problemy skórne i jelitowe sprawiają, że często nietolerancję myli się z alergią pokarmową. Dlaczego? W jaki sposób możemy je rozpoznać i odróżnić?

Katarzyna Piotrowska: – W przypadku nietolerancji pokarmowej mamy do czynienia z reakcją na pokarm, która może nastąpić w ciągu 72 godzin po jego spożyciu, jest to reakcja w klasie przeciwciał IgG. Do najczęściej spotykanych jej objawów należą: obrzęki, zaczerwienienie skóry, wysypka, a także biegunka, bóle brzucha czy wzdęcia, jednak reakcja występująca z opóźnieniem utrudnia znalezienie produktu, który przyczynił się do złego samopoczucia osoby uczulone na dany składnik rzadko kojarzą przykre dolegliwości ze spożytym pokarmem. Z kolei alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie określonego produktu, co spowodowane jest czynnikami immunologicznymi, reagują w tym przypadku przeciwciała IgE. Podobieństwa między dolegliwościami po nietolerancji pokarmowej i alergii bywają jednak na tyle spore, że łatwo można się pomylić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia, zwłaszcza że równocześnie możemy mieć i alergię, i nietolerancję pokarmową.

DL: – Załóżmy, że mamy jednak nietolerancję pokarmową. Jakich dokładnie dolegliwości możemy się jeszcze spodziewać? Czy mają one wpływ na naszą masę ciała?

KP: Prawidłowo działająca bariera ochronna w jelitach działa jak filtr, który przepuszcza do organizmu odpowiednie cząstki pokarmu. Uszkodzenie bariery jelitowej (np. lekami, nieodpowiednią dietą itp.) powoduje, że niewłaściwie strawione cząstki pokarmu przedostają się do krwi i są rozpoznawane jako elementy obce. Organizm reaguje na taką cząstkę pokarmu jak na intruza, którego chce wyeliminować, skąd pojawia się nietolerancja pokarmowa i jej objawy w postaci reakcji alergicznej, tj. problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha), zmęczenie i osłabienie organizmu, problemy dermatologiczne (trądzik, atopowe zapalenie skóry czy rumień), bóle głowy. Tak, nietolerancja pokarmowa może mieć również wpływ na gwałtowne zmiany masy ciała.

nietolerancja-pokarmowa-diagnostyka-leczenie-Katarzyna-Piotrowska-wywiad-dietetyk

 

DL: Jakie nietolerancje pokarmowe są najczęściej spotykane? Jakie są zalecenia w takich przypadkach?

KP: Niepożądana reakcja może mieć źródło w składnikach różnych rodzajów żywności. Wśród czynników najczęściej będących alergenami lub wywołujących nietolerancje wyróżniamy: zboża zawierające gluten (np. pszenica, żyto, jęczmień), jaja i produkty pochodne, mleko i jego przetwory, skorupiaki, ryby, orzechy. Obecność tych składników zazwyczaj jest zaznaczona na opakowaniach produktów spożywczych, dzięki czemu można uniknąć spożycia składników szkodliwych dla naszego organizmu. W sytuacji obserwacji u siebie jakichkolwiek niepokojących i trudnych do zdiagnozowania objawów, bez względu na to, czy mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową, czy alergią, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem.

DL: – Jakie badania na nietolerancje pokarmowe możemy wykonać?

KP:Badania na nietolerancje pokarmowe to sposób na zdiagnozowanie, których dokładnie produktów nie powinna spożywać dana osoba. Wykrycie nietolerancji pokarmowej pozwala uniknąć wielu groźnych chorób i powikłań. Diagnostyka nietolerancji pokarmowych polega na badaniu krwi pod tym kątem. ImuPro – jest to badanie krwi, wykrywające przeciwciała IgG wytwarzane przez organizm przeciwko spożywanym powszechnie produktom. W Domu Lekarskim mamy do wyboru kilka pakietów badań ImuPro:

  • ImuPro Screen –  obejmuje 22 składniki pokarmowe i jest testem skierowanym przede wszystkim do wstępnej diagnostyki oraz badań kontrolnych;
  • ImuPro Screen +   analizowanych jest 44 najważniejszych pokarmów; badanie przeznaczone zarówno dla małych dzieci, jak i dla dorosłych;
  • ImuPro Basic – jest to podstawowy zestaw do wykonania przez osoby dorosłe,  który poddaje ocenie 90 antygenów pokarmowych;
  • ImuPro Complete – uwzględnia ocenę bardzo szerokiego spektrum 271 antygenów, w tym konswerwantów i przypraw. Umożliwia stworzenie szczegółowego profilu immunologicznego żywności.

DL: –Wiemy już, że w przypadku nietolerancji pokarmowej potrzebna jest rewolucja w diecie. Jak przywrócić do równowagi organizm, który nie toleruje pewnych produktów? Czy z nietolerancji można się wyleczyć?

KP:W celu przywrócenia organizmu do równowagi układamy dietę eliminacyjno-rotacyjną. Jest to dieta, którą stosujemy na podstawie zdiagnozowanej alergii IgE i/lub nietolerancji IgG, a także gdy stwierdzono u nas jednostki chorobowe, takie jak celiakia. Dieta taka składa się z dwóch komponentów – eliminacji produktów szkodliwych z diety oraz rotacji produktów dozwolonych do spożycia. Rotacja oznacza, że dany produkt nie powinien być spożywany częściej niż co 4 dni. Dla przykładu: jeśli dozwolone w naszej diecie są pomidory to nie oznacza, że możemy jeść je codziennie, ale że powinniśmy robić trzydniowe przerwy między jednym a drugim spożyciem pomidora.
Rotacja może pomóc nie tylko w urozmaiceniu diety, ale przede wszystkim w zapobieganiu alergizacji na nowe, kolejne produkty, co może mieć miejsce przy niewłaściwym stosowaniu diety eliminacyjnej.

 

Wprawdzie nietolerancje pokarmowe są częstą przyczyną wielu przykrych dolegliwości, na szczęście dzięki badaniom i zmianie nawyków żywieniowych mamy szansę na wyeliminowanie „obcego” z naszego organizmu. Dobór odpowiedniej diety to priorytet w walce o przywrócenie naszego organizmu do równowagi!

 

Masz więcej pytań? Już dziś zapisz się na konsultację do dietetyka! Rejestracja tel. 91 469 22 82
Przypominamy, że można się zapisać również na teleporadę dietetyczną: ZAPISZ SIĘ

Więcej informacji o diagnostyce nietolerancji pokarmowych: