Dr n. med. Dariusz Kuligowski uczestnikiem prestiżowej konferencji ginekologicznej

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej i Konferencja Ginekologia i Położnictwo – nowe trendy odbyła się w dniach 8-9.06. br. w Poznaniu. Uczestnikiem tej konferencji był również dr n. med. Dariusz Kuligowski, specjalista ginekolog-położnik z wieloletnim doświadczeniem. 

Uczestniczyli w niej najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Henri Clavé z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec. W sesji inaugurującej Konferencję podzielili się oni wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dr Henri Clave, który opracował metodę usuwania macicy drogą przezpochwową przedstawił etapy operacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń. Zastosowanie tej techniki operacyjnej pozwala pacjentkom po kilku godzinach od operacji opuścić szpital.

Warto nadmienić, że technika usuwania macicy drogą przezpochwową jest stosowana przez dra n. med. Dariusza Kuligowskiego już od 2012 r. Operacje te z powodzeniem dr Kuligowski wykonuje w Szpitalu w Gryfinie. Dopiero po 6 latach od wdrożenia tych metod w Szpitalu w Gryfinie przez dra Kuligowskiego pojawiły się one jako standard w innych ośrodkach, m.in. w powołanym w trakcie konferencji Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jest to dla nas niebywały powód do dumy, że jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce zastosowaliśmy z powodzeniem i praktykujemy do tej pory nowoczesne i małoinwazyjne techniki operacyjne.