Dom Lekarski wspiera Światowy Dzień Kręgosłupa!

Dziś 16 października – Światowy Dzień Kręgosłupa! Temat przewodni w tym roku to „Uaktywnij kręgosłup”, dlatego zachęcamy, by dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie m.in. przez aktywność fizyczną, dobrą postawę, odpowiedzialne podnoszenie oraz zdrowe warunki pracy.

Obchodzony co roku 16 października Światowy Dzień Kręgosłupa ma na celu podnoszenie świadomości bólu pleców i innych problemów kręgosłupa. Podkreśla znaczenie zdrowia kręgosłupa i dobrego samopoczucia.  Szacuje się, że ok. miliarda osób na całym świecie cierpi na bóle pleców (od dzieci po osoby starsze), a jeden na czterech dorosłych cierpi na ból pleców w ciągu całego swojego życia. Właśnie dlatego kluczowa jest profilaktyka!

Hasło tegorocznej międzynarodowej promocji zdrowego kręgosłupa, czyli „Get spine active” („Uaktywnij kręgosłup”) odzwierciedla możliwość radzenia sobie z bólem pleców i szyi za pomocą ruchu i ćwiczeń. Aktywność kręgosłupa może przybierać jednak różne formy, nie tylko sportowe. Może obejmować regularne przerwy w pracy, aquaareobik dla osób starszych czy rutynowe ćwiczenia z rozciągania. I, co najważniejsze, może ją uzyskać każdy, niezależnie od wieku i umiejętności!

Światowy-Dzień-Kręgosłupa-16-października-World-Spine-Day

Nie bez przyczyny popularne jest hasło „ruch to zdrowie” – Twój kręgosłup, pozostając aktywny, pomaga zachować elastyczność i zapobiegać bólowi pleców. Przy ponad 60 stawach kręgosłupa ważne jest, aby funkcjonowały one prawidłowo, aby kręgosłup mógł utrzymywać cię w pozycji pionowej, chroniąc jednocześnie rdzeń kręgowy i nerwy. W miarę procesu starzenia się organizmu wszyscy cierpimy na bóle od czasu do czasu. Ale to nie znaczy, że musisz przestać się ruszać – wręcz przeciwnie! Ruszaj się codziennie, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa, który jest podstawowym filarem naszego ciała.

A jeśli niestety pojawią się już problemy i bóle, zachęcamy, by odwiedzić jednego z naszych specjalistów:
https://domlekarski.pl/zabiegi/kregoslup/

 

Więcej informacji o Światowym Dniu Kręgosłupa na:
www.worldspineday.org