Badania profilaktyczne, które warto wykonać przynajmniej raz w roku

Początek nowego roku to dobry czas na przegląd, również w zakresie swojego zdrowia. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonać przynajmniej raz w roku, aby mieć stan organizmu pod kontrolą i zawczasu zapobiegać chorobom.

Duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę zdrowia i zapobieganie ciężkim zachorowaniom, ma prawidłowa i regularna diagnostyka kontrolna. Badania profilaktyczne wykonywane cyklicznie umożliwiają lekarzowi i pacjentowi sprawdzić stan zdrowia, tak by móc zareagować w porę, gdy coś okaże się funkcjonować nieprawidłowo lub któryś ze wskaźników nie będzie się mieścić w granicach normy. Co warto kontrolować regularnie, przynajmniej raz w roku?

Profilaktyka

Monitorując wyniki i przeprowadzając regularne kontrole, możesz uniknąć nawet utraty życia. Lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zareagować na nieprawidłowości i podjąć leczenie schorzenia zanim rozwinie się na tyle, by powodować poważniejsze dolegliwości, a nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia. Profilaktyka wspomoże nas również w uniknięciu sytuacji, w której jest za późno, by podjąć jakąkolwiek terapię leczniczą.

Badania profilaktyczne, które warto wykonać raz w roku, to:badania-profilaktyczne-dom-lekarski-szczecin

  1. Badania EKG

  2. Badania krwi

  3. Badanie ogólne moczu

  4. USG piersi

  5. Badanie tarczycy

  6. Próby wątrobowe

  7. Profil trzustkowy

  8. PSA

 

 

EKG – elektrokardiografia

Sprawy sercowe są niezmiernie ważne w naszym życiu. O ile kardiolog mało może zdziałać w przypadku złamanego serca to warto zadbać przynajmniej o prawidłową pracę tego organu. Podstawowym badaniem pozostaje EKG dostarczające lekarzowi konkretnych informacji o kondycji narządu. Wykonuje się je w pozycji leżącej za pomocą przypiętych elektrod odbierających potencjały elektryczne. Analiza wyniku pozwala lekarzowi wykryć zaburzenia pracy serca.

Badania krwi i moczu

Raz do roku warto również odwiedzić laboratorium, by poddać się diagnostyce krwi i moczu. Na jej podstawie można określić różnorodne schorzenia i to na wczesnym etapie. Oprócz podstawowych wskaźników, warto skontrolować też te ukazujące stan wątroby (próby wątrobowe) i trzustki. Profil trzustkowy oceni pracę organu, bez którego nie możemy funkcjonować. Przy okazji określmy poziom hormonów: TSH i Ft4 we krwi, w trosce o tarczycę.

Profilaktyka antynowotworowa (PSA i USG piersi)

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni raz w roku przejść kontrolę, która wykluczy choroby nowotworowe. W przypadku mężczyzn kontroli poddaje się prostatę, z problemami której mierzy się wielu panów po 40 roku życia. Najprościej skontrolować jej pracę poprzez sprawdzenie poziomu antygenu PSA we krwi. Panie natomiast powinny regularnie dokonywać samobadania oraz USG piersi.

 

Wszystkie ww. podstawowe badania profilaktyczne możesz wykonać w Domu Lekarskim w Szczecinie.

Więcej informacji o badaniach diagnostycznych: