Leczenie hemoroidów

Żylaki odbytu

ŻYLAKI ODBYTU (HEMOROIDY) hemoroidy, guzki krwawnicze – powstają na skutek poszerzenia żył splotu odbytniczego. Z medycznego punktu widzenia o hemoroidach mówimy dopiero wówczas, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Na skutek tego tworzą się guzkowate wypukłości w błonie śluzowej. W zależności od położenia żylaków odbytu w stosunku do linii grzebieniastej, dzielimy je na wewnętrzne i zewnętrzne.

Żylaki odbytu wewnętrzne – znajdują się powyżej linii grzebieniastej, pokryte są błoną śluzową odbytnicy, pozbawioną unerwienia bólowego. Rozwojowi tego typu żylaków rzadko towarzyszy ból. Żylaki wewnętrzne dzielimy na 4 stopnie:

  • Powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz. W tym stadium nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, poza sporadycznymi krwawieniami.
  • Guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania się, lecz cofają się samoistnie. Charakterystyczne dolegliwości to krwawienie, świąd i pieczenie.
  • Guzki wypadają w czasie wypróżnienia i muszą być odprowadzone ręcznie. Mogą powodować znaczny ból oraz występowanie krwawienia, świądu i sączenia
  • Guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nie trzymanie stolca

Żylaki odbytu zewnętrzne – znajdują się poniżej linii grzebieniastej, są pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim zwanym anodermą. Jest on bardzo silnie unerwiony, dlatego rozwojowi żylaków zewnętrznych zwykle towarzyszy ból.

Przyczyny powstawania hemoroidów Przypuszczalnie co trzecia osoba po 30 roku życia cierpi na hemoroidy. Znaczna część osób starszych dotknięta jest tą chorobą. Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów to:

  • siedzący tryb życia
  • uwarunkowania genetyczne
  • ciąża
  • nadciśnienie w żyle wrotnej
  • złe nawyki żywieniowe (w tym używki, alkohol; mała zawartość przyjmowanego błonnika)
  • zaburzenia w oddawaniu stolca (zaparcia, biegunki, przewlekłe stosowanie środków przeczyszczających)
  • otyłość
  • choroby okolicy odbytu
  • niektóre dyscypliny sportowe (jazda konna, kolarstwo, kajakarstwo, biegi długodystansowe itp.)

Objawy

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to świąd, pieczenie, uczucie niekompletnego wypróżnienia, świeża krew podczas oddawania stolca, ból, w późniejszym stadium choroby – wypadanie żylaków. Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, co dla osoby dotkniętej tą chorobą oznacza znaczne obniżenie komfortu i jakości życia

Diagnostyka

Diagnostyka w chorobie hemoroidalnej jest bardzo istotna gdyż niewłaściwa diagnoza, źle dobrane postępowanie lecznicze może doprowadzić do rozwoju choroby lub skutkować szeregiem powikłań. W czasie konsultacji: – Niezwykle istotne jest zebranie dokładnego wywiadu z chorym – Niezbędne jest również wykonanie palcem podstawowego badania odbytu, kanału odbytu i bańki odbytnicy (łac. per rectum) – W celu oceny stopnia zaawansowania choroby, oraz różnicowania żylaków odbytu z innymi chorobami kanału odbytu, odbytnicy i jelita grubego, konieczne jest wykonanie badań endoskopowych (wziernikowania). Anoskopia – służy do wziernikowania kanału odbytu (łac. anus) i końcowego odcinka odbytnicy. Wziernik posiada długość 10 cm. Badanie pozwala na dokładną ocenę kanału odbytu, stopnia zaawansowania żylaków odbytu, ich przekrwienia lub stanu zapalnego. Anoskopia jest wykorzystywana jako podstawowe badanie proktologiczne u chorych z postawioną diagnozą żylaków odbytu. Służy głównie do oceny skuteczności prowadzonego leczenia proktologicznego. Jest to badanie nie sprawiające chorym bólu.

Jak przygotować się do zabiegu?

W celu umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem, proszę kontaktować się z p. Dorotą Maciejewską, tel. 534 368 023, e-mail: dmaciejewska@domlekarski.pl. Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16.00.