Żylaki kończyn dolnych

Najważniejsze informacje

  • 15 lat doświadczenia w leczeniu żylaków
  • Metoda leczenia Venefit nazwana na świecie „złotym standardem flebologii”
  • Metoda VenaSeal to z kolei najnowocześniejszy zabieg, który jest rekomendowany przez wielu europejskich specjalistów
  • Bez niepotrzebnego bólu – powrót do codziennej aktywności następnego dnia

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to, najprościej ujmując, poszerzone i wydłużone żyły przybierające „kręty przebieg”. Jest to najbardziej zauważalny, lecz tylko jeden z wielu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jej rozwojowi sprzyjają: czynniki dziedziczne, płeć żeńska, przebyte ciąże, wiek i charakter pracy (długie siedzenie lub stanie).

Choroba może objawiać się już w bardzo młodym wieku, a z wiekiem narasta. Typowymi objawami są:

  1. Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg,
  2. Obrzęki kończyn dolnych,
  3. Dolegliwości bólowe,
  4. Zmiany skórne nóg,
  5. Owrzodzenia i otwarte rany.

Warto zdecydować się na leczenie żylaków zanim dolegliwości utrudnią codzienne funkcjonowanie. 

Diagnostyka

Podstawową metodą diagnostyczną pozwalającą ustalić wskazania do leczenia operacyjnego jest badanie USG doppler, wykonywane w Domu Lekarskim. To nieinwazyjna metoda obrazowania, która umożliwia z wysoką precyzją określić miejsce przecieku krwi wskutek niewydolności zastawek oraz określić zakres niezbędnego zabiegu.

Leczenie żylaków

Powodem, dla którego do specjalisty zgłaszają się pacjenci we wczesnym stadium choroby, jest estetyka. Uczucie ciężkości nóg, czasem pieczenie czy skurcze łydek, nie są przypisywane rozwijającej się chorobie. Do głównych zadań lekarza flebologa należy prawidłowa ocena na ile zmiany są zaawansowane i propozycja skutecznej metody. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do różnorodnych stanów zapalnych, a w efekcie do zapalenia żył.

Nowoczesne metody operacyjne

VeneFit

Metoda Venefit

Istnieje wiele metod leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych, natomiast warto szukać tych najbardziej skutecznych i małoinwazyjnych. Polecana przez naszego flebologa metoda VENEFIT została okrzyknięta złotym standardem w terapii niewydolności żylnej podczas 33 sympozjum Charing Cross w Londynie. Jest to innowacyjna technika, które wykorzystuje energię fal radiowych do precyzyjnego zamknięcia zmienionej chorobą żyły.

Zalety metody leczenia żylaków Venefit:

  • Potwierdzona badaniami skuteczność na poziomie 97,4%.
  • Ponad 650 000 osób zoperowanych na świecie.
  • W zależności od zaawansowania dolegliwości brak lub bardzo niewielka ilość obrzęków, małych krwiaków, czy niezauważalnych blizn.
  • Krótki pobyt na oddziale – kilka godzin, maksymalnie doba.
  • Powrót co normalnego trybu po jednym lub dwóch dniach.
  • Minimum bólu.
  • Brak powikłań.

Dr n. med. Tomasz Hamera w roku 2014 przeprowadził największą ilość zabiegów techniką

VENEFIT w Polsce. (dane firmy Covidien)

VenaSeal

Metoda VenaSeal

System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, małoinwazyjna, nietermiczna  metoda leczenia żylaków.

dr n. med. Tomasz Hamera podczas zabiegu VenaSeal
dr n. med. Tomasz Hamera podczas zabiegu VenaSeal

Nie wymaga znieczulenia, które stosuje się rutynowo przy innych zabiegach wewnątrznaczyniowych (np. przy radioablacji czy laseroterapii) oraz noszenia pończoch uciskowych. Tym samym umożliwia pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie powoduje przebarwień, trwa około 30-40 minut.

Terapia może być wykonywana również w okresie letnim, a stosuje się ją także w przypadku bardzo dużych żylaków i u osób z niewydolnością tętniczą.

Zalety metody leczenia żylaków metodą VenaSeal:

  • zabieg trwa jedynie 30-40 minut
  • brak znieczulenia
  • praktycznie bezbolesna metoda
  • natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania
  • brak pończoch uciskowych po zabiegu
  • możliwość poddawania zabiegom nawet b. dużych zmian żylnych
  • zabieg można wykonywać o każdej porze roku

Skleroterapia

Skleroterapia

Skleroterapia żylaków to zabieg wykonywany strzykawką z bardzo cienką igłą wprowadzającą do rozszerzonych naczyń specjalny preparat powodujący obkurczenie ścian naczyń. Takie obkurczanie żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Pojedyncza sesja ostrzykiwania żylaków nóg trwa około 20 minut i w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych zabieg powtarza się od 2 do 5 razy. Przed kuracją specjalista flebolog musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie. USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył. 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień po kuracji. Bezpośrednio przed obliteracją nie zaleca się golenia nóg, przyjmowania leków miejscowych oraz smarowania skóry balsamami, kremami czy oliwkami.

Jak przygotować się do zabiegu?

W sprawie umówienia terminu zabiegu lub dodatkowych pytań organizacyjnych w związku z planowanym zabiegiem proszę kontaktować się z p. Małgorzatą Dymkowską 732 976 414, malgorzata.dymkowska@domlekarski.pl. Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

W przypadku zabiegów ze znieczuleniem ogólnym prosimy o przyjście na oddział bez makijażu oraz bez zrobionych, pomalowanych paznokci (dot. głównie lakieru kolorowego, zasłaniającego płytkę paznokcia, m.in. żel, hybryda, akryl).